od-piasku-do-szkla-w-skierniewicach

„Od piasku do szkła” w Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach

Stworzona przez Muzeum Zamkowe w Sandomierzu oraz NSG Group wystawa „Od piasku do szkła. Historia – technologia – zastosowanie” od 17 marca będzie dostępna dla zwiedzających w Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach.

Z małego ziarna wiele szkła

Wystawa „Od piasku do szkła” miała swoją premierę w 2020 roku, kiedy to po raz pierwszy można było ją obejrzeć w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu. Jest ona efektem współpracy między Muzeum, a NSG Group, jednym z największych producentów szkła na świecie. Łączy w sobie sandomierskie tradycje szklarskie, edukacyjne umiejętności muzealników i fachową wiedzę wytwórców. Poza Sandomierzem można ją było oglądać także w Krośnie i Krakowie.

Wspieranie kultury i sztuki od zawsze było dla nas ważne – mówi Mariusz Kołodziej, Dyrektor Sprzedaży Szkła Architektonicznego NSG Group Region Wschodni. – Cieszymy się, że współtworzona przez nas wystawa jest doceniana przez muzealników i zwiedzających, co potwierdzają opinie, które otrzymaliśmy z poprzednich lokalizacji. Mam nadzieję, że przypadnie ona skierniewiczanom do gustu i wierzę, że nie jest to ostatnie miejsce, w którym można ją będzie obejrzeć.

Zwiedzający będą mogli zobaczyć na ekspozycji m.in. odzież hutniczą czy makietę sandomierskiego pieca float. Oprócz tego znajdą na wystawie mnóstwo informacji opisujących bogatą i barwną historię produkcji szkła w Polsce.

Jedna tafla, tysiąc zastosowań

Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach na co dzień zajmuje się działalnością edukacyjną, warsztatową i wystawienniczą. W jego ramach działają: Kinoteatr Polonez, Radio RSC, Akademia Twórczości, Klub Konstancja oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku. Centrum zajmuje się także promocją regionalnego dziedzictwa kulturowego.

W połowie 2020 roku skontaktowało się z nami Muzeum Zamkowe w Sandomierzu, które zaproponowało wystawę „Od piasku do szkła”. Po obejrzeniu wirtualnego spaceru uznaliśmy, że chętnie pokazalibyśmy ją mieszkańcom miasta oraz regionu. W Skierniewicach szklarskie tradycje są żywe: od lat funkcjonuje u nas zakład produkcji szkła Pilkington, a w latach 1922-1996 istniała prężnie działająca huta szkła. Współpraca z osobami reprezentującymi grupę NSG przebiega – śmiało mogę użyć tego stwierdzenia – wzorcowo – mówi Agnieszka Kubik-Śliczniak, zastępca dyrektora Centrum Kultury i Sztuki.

W ramach „Od piasku do szkła” przewidziano szereg warsztatów dla dzieci, a także plenerową ekspozycję opisującą historię skierniewickiej huty szkła. Oprócz tego opracowano szklany spacer w formie stałych tablic wystawowych oraz pomysł budowy szklarni miejskiej przy Centrum Kultury i Sztuki. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 17 marca, a już 19 marca w ramach zwiedzania będzie można zobaczyć m.in. pokazy palenia szkła ogniochronnego oraz pękania różnych typów szkła.

Wszystkie pola:

array(19) { ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["watermark"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["latlng"]=> array(13) { ["address"]=> string(56) "Centrum Kultury i Sztuki, Reymonta, Skierniewice, Polska" ["lat"]=> float(51.96006659999999754973032395355403423309326171875) ["lng"]=> float(20.1475937000000016041667549870908260345458984375) ["zoom"]=> int(11) ["place_id"]=> string(27) "ChIJafVocO1gGUcRxDGWeL8P_1Y" ["name"]=> string(24) "Centrum Kultury i Sztuki" ["street_number"]=> string(2) "33" ["street_name"]=> string(8) "Reymonta" ["city"]=> string(12) "Skierniewice" ["state"]=> string(9) "Łódzkie" ["post_code"]=> string(6) "96-100" ["country"]=> string(6) "Polska" ["country_short"]=> string(2) "PL" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["country"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(0) "" ["meta_key"]=> string(0) "" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["key_words"]=> string(0) "" ["is_news"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places:

author: opr.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title: 1

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: