kot na łące

Podróżowanie z kotem – jak przygotować się do podróży z kotem

Większość z nas uwielbia podróże i poznawanie nowych miejsc. Rozterki pojawiają się, gdy w domu ma zostać nasz czworonożny przyjaciel. Organizacja zaufanej opieki, a może szukanie hotelu, poproszenie znajomych i rodzinę o pomoc to tylko niektóre z aspektów, które trapią głowę opiekunów. Jednak tego wszystkiego da się uniknąć zabierając swojego mruczka ze sobą w podróż. To rozwiązanie na które decyduje się coraz więcej właścicieli. Na szczęście z biegiem czasu coraz więcej miejsc, jak i środków transportu otwiera się na przyjmowanie także czworonożnych gości. Sprawdź o czym musisz pamiętać planując wspólną podróż i, który środek transportu najbardziej Ci pasuje!

Jak przygotować kota do podróży?

Chcąc podróżować z kotem konieczne jest stopniowe przyzwyczajenie do przemieszczania się i jazdy. Nauka ta jest czasochłonna i podzielona na wiele etapów – jak oswajanie kota z transporterem, zapoznanie się z szelkami i smyczą, jazda samochodem, jazda innymi środkami transportu czy przebywanie z wieloma różnymi bodźcami. To proces długotrwały, który wymaga dużo cierpliwości i pozytywnego nastawienia.
Samo przyzwyczajanie najlepiej rozpocząć jak najwcześniej, gdy mruczek jest jeszcze mały. Takie zwierzęta szybciej odnajdują się w nowych sytuacjach i je akceptują. Nie oznacza to jednak, że to dorosły kot nie może podróżować. W ich przypadku może okazać się, że potrzebne będzie nieco więcej czasu, cierpliwości i wyrozumiałości podczas treningu.

Krok pierwszy – transporter

Przyzwyczajenie rozpocznij od zapoznania się z transporterem. Ustaw go w widocznym miejscu i łatwo dostępnym miejscu, aby mruczek miał możliwość zapoznania się z nim. Najczęściej transporter używany jest podczas wizyt u weterynarza przez co może kojarzyć się źle. Do środka możesz włożyć ulubione przysmaki, zabawkę czy znajomy kocyk co zachęci czworonoga do korzystania. Z czasem wiele kotów zacznie go traktować jako kryjówkę czy dodatkowe posłanie. Z czasem zacznij zamykać drzwiczki nagradzając mruczka za dobre zachowanie. Stopniowo wydłużając czas zamknięcia a następnie zabieraj go na krótkie wyprawy do sąsiadów, po osiedlu czy do rodziny.

Krok drugi – szelki

Następnym etapem jest oswajanie z szelkami. Koty powinny chodzić zawsze na smyczy w szelkach – nie w obroży. Obroża łatwo może zsunąć się z szyi przez co nie zapewnia odpowiedniego bezpieczeństwa, które jest kluczowe. Wybierając szelki należy zwrócić uwagę na rozmiar, aby były dobrze dopasowane.
Nie wychodź z kotem na zewnątrz, gdy ten nie jest przyzwyczajony do szelek i smyczy. Połóż szelki na szafce na kilka dni co sprawi, że nowy przedmiot przestanie wzbudzać nim zainteresowanie. Gdy ten reaguje na nie spokojem nie zapomnij o nagrodzie. 
Nie myśl, że kot od razu pokocha szelki i smycz. Do tego potrzeba nieco czasu i oswojenia. Przełóż je przez głowę na minutę i zdejmij stopniowo wydłużając czas. Podczas przyzwyczajania nie zapomnij o nagrodach budując pozytywne skojarzenia. Kiedy mruczek nie reaguje już strachem czy złością, gdy ma założone szelki pobaw się z nim ulubioną zabawką.

Krok trzeci – krótka przejażdżka

Kolejnym ważnym krokiem jest przyzwyczajenie kota do krótkich przejażdżek tak, aby przekonać go, że nic złego się nie dzieje. Załóż szelki i smycz i wpakuj pupila do transportera lub zachęć do samodzielnego wejścia za pomocą smaczków czy zabawek. Włóż transporter do auta i przypnij pasami. Zrób kilku minutową przejażdżkę po okolicy. Podczas niej unikaj gwałtownych zakrętów i hamowania. Mów do mruczka uspokajającym głosem. Zakończ przejażdżkę i nagródź pupila za dobre zachowanie. Takie przejażdżki należy powtarzać kilka razy, stopniowo wydłużając jej czas.

Jeśli Twój mruczek źle reaguje na sam włączony silnik to najpierw oswajanie musisz rozpocząć od środka samochodu przy włączonym silniku przy użyciu smaczków i zabawki.

Sam proces oswajania trwa nawet kilka tygodni. Niektóre koty bardzo źle reagują na szybko zmieniające się obrazy za oknem. To potęguje w nich niepotrzebny stres. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest przykrycie transportera tak, aby osłonić pupila. Jeśli mruczek po dojechaniu na miejsce wykazuje oznaki strachu lub lęku, nie wyciągaj go z klatki na siłę. To niebezpieczne, ponieważ przestraszony kot może reagować agresją przy użyciu pazurów i łap. Nie używaj także złością – nie używaj krzyku ani przemocy. Są także koty, które najlepiej znoszą podróż na kolanach właściciela. Taka forma podróży może sprawdzić się podczas jazdy pociągiem i autem, jeśli mamy dodatkowego pasażera, który prowadzi (chyba, że na kolanach pasażera kot także będzie komfortowo podróżował). Wówczas obowiązkowe są szelki i smycz. Opcja ta nie sprawdzi się w momencie, kiedy podróżujemy z kotami sami samochodem lub samolotem. 

Niezbędne akcesoria

Pakując się na wyjazd ze swoim czworonogiem nie można zapomnieć także o bagażu dla niego. Ten, kto chociaż raz podróżował ze swoim zwierzakiem wie, że niekiedy bagaż pupila często nie jest mniejszy niż ten, który zabieramy dla siebie. W kociej walizce nie może zabraknąć:

  • kuwety – kuweta to podstawa kociej higieny, dlatego i w kociej walizce nie może jej zabraknąć. Przewozić najlepiej pustą, opróżnioną bez żwirku. 
  • żwirku – koniecznie ten, do którego mruczek jest przyzwyczajony. Koty nie lubią zmian dlatego i nagła zmiana kuwety może wywołać u nich silny stres i lęk. Nagła zmiana może także spowodować, że pupil nie będzie chciał się załatwiać. Lepiej więc zabrać zapas żwirku, który kot zna.
  • chusteczek czyszczących i ręczników papierowych – przydatne podczas nieprzewidzianych sytuacji awaryjnych. Niestety podczas stresu oraz podróży mogą zdarzyć się biegunki i wymioty, dlatego akcesoriów do sprzątania nie powinno zabraknąć w bagażu podręcznym. 
  • wody – to pozycja obowiązkowa, której nie może zabraknąć zarówno podczas długich wypraw, jak i krótkich wypadów za miasto. Zawsze miej przy sobie butelkę z czystą wodą i podróżną miskę. 
  • ulubionych zabawek – ukochana zabawka zapewni chwilę rozrywki a także zajmie na chwilę czworonoga odciągając go od stresujących czynników. 
  • dwóch kocyków – jeden kocyk warto włożyć do transportera, a drugi mieć w razie czego lub używać go już na miejscu docelowym. Znajomu zapach ułatwi mruczkowi zaaklimatyzowanie sie i zmniejszy stres związany z nowym miejscem.
  • smaczków – smaczki będą stanowić idealną nagrodę za grzeczne zachowanie. 
  • jedzenia – w podróż powinniśmy zabrać także karmę do której pupil jest już przyzwyczajony. Nagła zmiana karmy może spowodować nie tylko problemy żołądkowe, ale sprawić, że kot całkowicie odmówi jedzenia. 
  • szelki i smycz – konieczne podczas podróży. Jednak przed używaniem ich podczas wyjazdu należy kota z nimi oswoić. 
  • podkłady higieniczne – podczas długiej podróży warto do transportera włożyć podkłady higieniczne, które pozwolą szybko zadbać o czystość w razie sytuacji awaryjnych.


Warto ze sobą posiadać także woreczki lub siatki, które przydadzą się na zużyte podkłady czy chusteczki.

Niezbędne dokumenty

Podróżując z kotem po Polsce koniecznie należy mieć ze sobą książeczkę zdrowia. Warto także, jeśli do tej pory tego nie zrobiliśmy zachipować czworonoga. Chip to mały układ scalony wszczepiane pod skórę kota, które służy do jego identyfikacji. Posiada unikalny 15-cyfrowy kod przypisany do kota. Na podstawie tego numeru należy zarejestrować kota w jednej z baz międzynarodowych. Jedną z popularniejszych, używanych przez schroniska, hodowców i weterynarzy w wielu krajach jest www.safe-animal.eu. Rejestrując chip należy wpisać swoje dane, które pomocne będą podczas zagubienia i odnalezienia czworonoga. Co ważne samo wszczepienie chipa nie będzie pomocne. Dopiero po jego zarejestrowaniu możliwe będzie zlokalizowanie właściciela. Po zmianie numeru telefonu czy innych danych należy zaktualizować bazę.

Podróżując z kotem za granicę musi on posiadać aktualny paszport, wszczepiony chip (obowiązkowy do wyrobienia paszportu) oraz aktualne zaświadczenie o szczepieniu przeciwko wściekliźnie.

Paszport to dokument kota, który zawiera w sobie najważniejsze informację, które pozwolą go i opiekuna zidentyfikować. W tym dokumencie znajdziemy takie informacje jak:
– umiejscowienie mikrochipa oraz unikalny 15 cyfrowy kod

  • imię, gatunek, rasę, płeć, umaszczenie 
  • datę urodzenia podaną przez właściciela
  • znaki szczególne i charakterystyczne 
  • imię, nazwisko, dane kontaktowe i podpis właściciela 
  • imię, nazwisko, dane kontaktowe, podpis upoważnionego lekarza weterynarii 
  • informacje o szczepieniu przeciwko wściekliźnie
  • datę badania próbki krwi (obowiązkowa, aby sprawdzić poziom przeciwciał przeciwko wściekliźnie)  
  • informacje o stanie zdrowie 
  • informacje o profilaktykę w odniesieniu do chorób i zakażeń

Paszport wydaje uprawniony do tego lekarz weterynarii. Wyrobienie paszportu kosztuje 100 zł.

Czy kot stresuje się podróżą?

Koty to zwierzęta terytorialne, mocno przywiązane do miejsca, nielubiące zmian, dlatego większość mruczków nie przepada za podróżami. Zdarzają się wyjątki, które wręcz wspólne podróżowanie z ukochanym opiekunem uwielbiają.

Ograniczając stres odetnij kota od bodźców, które mogą wywoływać lęk i stres. Podczas przemieszczania się z miejsca na miejsce postaraj się zakryć transporter kocem, ręcznikiem lub włóż go do specjalnego ochraniacza na transporter, który chroni dodatkowo przed wiatrem i chłodem, a dodatkowo zmniejsza ilość bodźców. Podczas podróży mów od czasu do czasu do swojego mruczka, ponieważ znajomy głos działa uspokajająco.

Jako pasażer możesz także od czasu do czasu pogłaskać kota tak, aby czuł się pewniej. Wszystko zależy od tego, co uspokaja Twojego mruczka i co jest dla niego najbardziej cenne. Niektóre futrzaki uspokaja dźwięk głosu, innym widok znajomego człowieka a innym wystarczy od czasu do czasu chwila kontaktu.

W przypadku kotów dla których podróż jest ogromnym stresem można rozważyć podanie leków uspokajających – jedynie po konsultacji z lekarzem weterynarii! Nie zaleca się stosowania środków uspokajających podczas podróży samolotem. Postaraj się zminimalizować stres jak najbardziej bez używania środków farmakologicznych.

Podróż samochodem

Przewożenie kota w samochodzie nie jest aż takim problemem jak mogłoby się wydawać. Jednym jednak z najważniejszych aspektów jest odpowiednie oswojenie pupila z podróżami. Najlepiej zrobić to jak jeszcze jest mały, dzięki czemu szybciej akceptują i przyswajają nowe rzeczy. Nie oznacza to jednak, że dorosły kot nie będzie w stanie przyzwyczaić się do podróży, jednak sam proces może być nieco dłuższy.

Podczas podróży co jakiś czas należy robić postoje, aby mruczek miał możliwość zaspokoić swoje potrzeby fizjologiczne a także rozprostować łapy. Podczas postoju należy także napoić czworonoga świeżą i czystą wodą. Jeśli podróż będzie długa należy także zrobić przerwę na zjedzenie posiłku podczas podróży. Najlepiej karmę podać podczas dłuższego postoju, gdzie pupil po zjedzeniu będzie miał możliwość chwilę odpocząć.

Transporter dla kota

Podróżując ze zwierzętami jako właściciele musimy zadbać o ich bezpieczeństwo. Podróż bez odpowiednich zabezpieczeń jest niezgodna z prawem i może skutkować mandatem. Nie wolno więc przewozić kotów luzem bez żadnego zabezpieczenia narażając jego i siebie na niebezpieczeństwo. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie stosowanie transportera w którym mruczek ma swoją własną przestrzeń i jest nieco odizolowany od zewnętrznych bodźców. Ważne jednak, aby pupil był odpowiednio przyzwyczajony do transportera. W tym celu umieść go w pokoju w którym najczęściej przebywa mruczek i zostaw otwarte drzwiczki. Dzięki temu będzie miał możliwość swobodnego wchodzenia i wychodzenia, dzięki czemu przekona się, że transporter to nic strasznego. 

Oprócz transportera warto zaopatrzyć zwierzaka w dodatkowe specjalne szelki oraz smycz. Będą one stanowiły dodatkowe zabezpieczenie, gdy w trakcie jazdy konieczne będzie otworzenie drzwiczek, podczas postoju czy już na miejscu docelowym.

Do podróży należy wybrać transporter dla kota dopasowany do wielkości kota tak, aby zapewniał swobodę ruchu a oprócz tego:

  • powinien być w miarę lekki i poręczny,
  • dostęp do środka powinien być swobodny, aby łatwo było wyjmować i wkładać do niego mruczka,
  • obowiązkowo powinien mieć dobry przepływ powietrza,
  • łatwy do czyszczenia

Do najpopularniejszych zaliczają się transportery plastikowe i transportery materiałowe.

Napoje dla kota

Podczas podróży obowiązkowo powinieneś mieć wodę nie tylko dla siebie, ale także i mruczka. Woda powinna być czysta i świeża. Podczas podróży wygodna będzie ta w butelkach. Wybieraj wodę wyłącznie źródlaną, która jest bezpieczna dla kociego żołądka. 

Bezpieczeństwo kota

Najważniejsze jest bezpieczeństwo. Podczas podróży przypnij w miarę możliwości transporter pasem, aby w razie nagłego hamowania nie rzucało transporterem co mogłoby przyczynić się do kontuzji a także groźnych uszczerbków na zdrowiu. Przed podróżą przewietrz samochodów. Podczas jazdy nie otwieraj okien, aby nie narażać mruczka na przeciągi i niepotrzebne, dodatkowe stresujące odgłosy.

Nie przewoź kota luzem bez żadnego bezpieczeństwa. Nie tylko jest to niezwykle niebezpieczne ale także może niezgodne z przepisami, za co może grozić mandat. Transporter chroni zwierzę przed ewentualnymi urazami, zapewnia bezpieczną przestrzeń ale także chroni kierowcę czy współpasażerów.

Podróż pociągiem

Nie zawsze możemy pozwolić sobie na jazdę samochodem. Nie zawsze także jest to najlepsze i najtańsze rozwiązanie. Alternatywą jazdy samochodem jest pociąg.

O ile pupilowi mogły zdarzać się wcześniejsze jazdy samochodem do weterynarza, tak jazda pociągiem może być czymś zupełnie nowym. Aby uniknąć niespodzianek i dużego stresu należy zaplanować na samym początku krótką przejażdżkę pociągiem. Dzięki temu nie tylko będziesz mieć okazję zaobserwowania zachowania mruczka, ale także pokazać mu, że nic złego się nie dzieje.

Podczas jazdy pupil zapozna się z otaczającymi go odgłosami i nieznanym otoczeniem, a następnie wróci do znanej mu już przestrzeni. Warto kilka razy poćwiczyć krótkie przejażdżki. Nie jest dobrym pomysłem zabierania czworonoga pierwszy raz w daleką podróż.

Bilet dla kota

Kot przewożony w transporterze może za darmo podróżować w PKP Intercity. Jednak, jeśli mruczek jest przyzwyczajony do podróżowania, a sama podróż nie jest dla niego dużym stresem wówczas może być w szelkach i smyczy. Wówczas konieczny będzie dla niego dodatkowy bilet.

Bilet można kupić bezpośrednio w kasie lub przez internet. W przypadku, gdy nie zakupiło się biletu dla zwierzaka wcześniej to nic straconego. Można dokupić go u konduktora, jednak wówczas oprócz biletu doliczana zostanie także opłata pokładowa. Bilet kosztuje około 16 zł.

Przed podróżą sprawdź regulamin przewoźników i zasady dotyczące przewożenia zwierząt. Każdy z nich może posiadać oddzielne przepisy.

Regulamin przewozu kotów

To właściciel najlepiej zna swojego czworonoga wie, jak w danej sytuacji może reagować, dlatego w naszą rolą jest zagwarantowanie mu komfortowych warunków podróży – szelki i smycz, bądź transport. Są jednak reguły i zasady, do których należy się stosować niezależnie od tego jaki grzeczny i spokojny jest nasz zwierzak. Zwierzęta mogą podróżować pociągami, jednak w niektóre miejsca mają zakaz wstępu. Do tych miejsc zaliczają się:
– wagony gastronomiczne 

  • łóżka w wagonie sypialnym 
  • miejsca do leżenia 
  • miejsca do siedzenia 

Regulaminy różnić się mogą w zależności od danego przewoźnika, dlatego zanim wsiądziemy do pociągu należy zapoznać się z konkretnymi wymaganiami, które należy przestrzegać. W innym wypadku na opiekuna zwierzęcia może zostać nałożony mandat a w skrajnych przypadkach może on zostać wyproszony z pociągu. Pupil nie może być uciążliwy dla współpasażerów. W sytuacji, gdzie współpasażerowie nie wyrażą zgody na podróżowanie w jednym przedziale, konduktor zobowiązany jest umieścić pupila z opiekunem w innym przedziale. Jeśli nie będzie to możliwe, pasażer może zostać zobligowany do opuszczenia pociągu na najbliższej stacji. Wówczas przysługuje możliwość zwrotu poniesionych kosztów biletowych.

Czystość kota

Podczas długich podróży koty nie mają możliwości załatwienia swoich potrzeb w “normalny” i znany im sposób. Podróżując warto włożyć do transportera specjalne maty, które w razie sytuacji awaryjnej łatwo wyrzucić zachowując także czystość transportera. Jeśli Twój mruczek na co dzień nauczony jest wychodzenia na spacery i załatwiania się na dworze podczas dłuższego postoju możesz spróbować wyprowadzić do na szelkach i smyczy na krótki spacer, jednak wiele kotów odmówi załatwiania się. Wygodną opcją są więc podkłady higieniczne użyte w transporterze.

Warto mieć pod ręką chusteczki nawilżane i chusteczki higieniczne w razie konieczności posprzątania lub przemycia kota. Pomocne mogą okazać się także siatki lub woreczki na odchody do których wyrzucimy zużyte chusteczki. Jeżeli nie zadbamy o odpowiednią czystość naszego kota, może on czuć się niekomfortowo.

Bezpieczeństwo kota i pasażerów

Opiekun musi zadbać o bezpieczeństwo siebie, swojego mruczka oraz współpasażerów podczas podróży. Kot nie powinien być uciążliwy dla pasażerów oraz nie naruszać ciszy nocnej. Do przewożenia kotów w pociągu najlepiej sprawdzi się transporter plastikowy lub wykonany z materiału. Koty przewożone luzem mogą zareagować strachem czy lękiem i zaczął się wyrywać podczas sytuacji stresowej. Taki transporter gwarantuje pupilowi własną, komfortową przestrzeń i odcięcie od zewnętrznych bodźców. 

Podczas podróży pociągiem zarówno Ty, jak i Twój mruczek narażeni jesteście na wiele zapachów i hałasów. To wszystko może sprawić, że nawet najspokojniejszy kot może być nerwowy. Podczas jazdy nie wyciągaj kota z transportera, nie bierz go na ręce, dzięki czemu niwelujemy ryzyko ucieczki. Koty to szybkie i zwinnie zwierzęta. Nie każdy także przepada za kotami a w pociągu mogą zdarzyć się osoby uczulone. Przez tą chwilę musisz ograniczyć się jedynie do kontaktu przez kratkę transportera i kontakcie wzrokowym.

Podróż samolotem

Wybierając się za granicę lub w podróż w odległe strony wygodnym rozwiązaniem jest samolot jako środek transportu. W krótkim czasie porównując do czasu przebytego samochodem czy autem można dostać się w najdalsze zakątki. Wiele opiekunów decyduje się także na taką podróż ze swoim kotem.

Wybierając się w podróż czworonogiem samolotem konieczne będzie wcześniejsze przygotowane w tym wybranie linii, które akceptują zwierzęta. Nie każda linii akceptuje zwierzęta przez co zaplanowanie wspólnej podróży może być nieco cięższe, ale nie niemożliwe. Warto więc poświęcić nieco czasu i skonsultować się z obsługą konkretnych linii lotniczych, dowiedzieć się, jakie przepisy dotyczące przewozu zwierząt stosują. Niektóre linie umożliwiają transport zwierzętom jedynie w luku bagażowym, inne pozwalają na zabranie zwierzęcia do kabiny pasażerskiej o ile ten umieszczony będzie w transporterze i nie będzie przekraczał określonej wagi.

Bilet dla kota

W zależności od wybranej linii lotniczej ceny za przewóz zwierząt mogą się od siebie różnić. W Polsce najpopularniejszą linią lotniczą, która zezwala na podróż ze zwierzakiem jest PLL LOT.  LOT zezwala na podróż kota na pokładzie lub w luku bagażowym – w zależności od wielkości i wagi. Wyjątek stanowią loty do Wielkiej Brytanii, gdzie zwierzęta mogą podróżować jedynie drogą Cargo.  Za zwierzęta nie przekraczające 8 kilogramów wraz z transporterem konieczne będzie zakupienie biletów. Do tych kwot należy doliczyć także opłatę serwisową. W przypadku rejsów krajowych doliczany jest dodatkowo podatek VAT w wysokości 8%.

  • Polska 190 PLN/40 EUR/50 USD/60 CAD
  • Europa/Bliski Wschód 280 PLN/60 EUR/70 USD/90 CAD
  • Ameryka Północna/Azja 465 PLN/100 EUR/120 USD/150 CAD

Jeśli nasz kot wraz z transporterem waży powyżej 8 kilogramów nie może on podróżować w kabinie pasażerskiej. Pozostaje mu podróż w luku bagażerskiem, w specjalnej strefie przygotowanej do przewozu zwierząt. Transporter w którym mruczek będzie przewożony musi spełniać wymagania IATA Live Animal Regulations.

Zwierzęta podróżujące w luku bagażowym (w oddzielnym miejscu przystosowanym do podróży zwierząt), przekraczające wagę 8 kilogramów wraz z transporterem. 

  • Polska 280 PLN/70 EUR/90 USD/110 CAD
  • Europa/Bliski Wschód 600 PLN/150 EUR/180 USD/230 CAD
  • Ameryka Północna/Azja 1200 PLN/290 EUR/360 USD/460 CAD

W zależności od typu maszyny wielkość transportu dopuszczonych do lotu będą się od siebie różnić. Jednak przewożąc kota spokojnie zmieści się w wytycznych, o ile transporter spełnia wymogi IATA Live Animal Regulations.

  • transporter powinien być odpowiednio duży, aby kot mógł miał swobodę ruchu 
  • czysty, szczelny
  • podłoże wyłożone materiałem chłonnym 
  • wyposażony w pojemnik z wodą i jedzeniem 
  • wentylowany z co najmniej trzech stron 
  • wykonany z solidnych materiałów 
  • bez kółek (jeśli te posiada należy odpiąć je podczas odprawy)

Ryanair i inne tanie linie lotnicze (EasyJet, Wizzair) nie zezwalają na przewóz zwierząt ani w kabinie pasażerskiej, ani w luku bagażowym. Linie lotnicze Lufthansa dopuszczają przewóz zwierząt zarówno w kabinie pasażerskiej, jak i w specjalnym luku. Kot podróżując na w kabinie pasażerskiej nie może wraz z transporterem przekraczać 8 kilogramów. Wymiary kontenera nie mogą przekraczać 55 x 40 x 23 cm.

Ilość zwierząt, które mogą zostać przewożone na danym typie samolotu jest ograniczona. Chęć przewiezienia zwierzęcia należy zgłosić przy rezerwacji biletu lub telefonicznie najpóźniej do 24 godzin przed wylotem. W momencie, kiedy wszyscy miejsca przewozowe dla zwierząt będą zajęte linie lotnicze mogą odmówić transportu kota.

Jak transportować kota w samolocie?

Oprócz samego środka transportu ważny jest także sposób samego przewożenia, który przede wszystkim ma zapewniać bezpieczeństwo. 
Zwierzęta przewożone w kabinie pasażerskiej wraz z transporterem nie mogą przekraczać 8 kilogramów. Akceptowane wymiary pojemników w kabinie pasażerskiej to 45/30/20 cm, jednak i te wymiary mogą różnić się w zależności od maszyny. Zwierzęta przewożone w kabinie pasażerskiej zastępują bagaż podręczny. 
Koty podróżujące w luku bagażowym, których waga wraz z transporterem przekraczają 8 kilogramów muszą być przewożone w transporterze spełniającym wymagania IATA Live Animal Regulations. Jeśli transporter nie będzie spełniał tych wymagań, linie lotnicze mogą odmówić wzięcia na pokład mruczka.

Niezależnie od sposobu podróży zwierzak całą podróż musi znajdować się w odpowiednio dobranym do wagi i rozmiarów transporterze. Kot w całości schowany musi być w pojemniku , który zapewnia swobodę ruchu tak, aby mógł się bez przeszkód się obrócić, wstać i położyć. Dozwolony jest transport zwierząt samolotem, które ukończyły 3 miesiąc życia oraz gdy minęło przynajmniej 21 dni od szczepienia przeciwko wściekliźnie.

Co wziąć ze sobą dla kota do samolotu?

Podróżując z kotem samolotem konieczne będzie posiadanie przy sobie kilku niezbędnych dokumentów oraz akcesoriów, które przydadzą się po zakończonym locie. W torbie nie może zabraknąć:
– aktualnego zaświadczenia szczepienia przeciwko wściekliźnie 

  • aktualnego zaświadczenia weterynaryjnego o stanie zdrowia 
  • paszport wydawany przez lekarza weterynarii, gdzie znajdują się wszystkie informację o zwierzęciu jak wiek, płeć, umaszczenie, numer mikroczipu czy znaki szczególne

W bagażu nie powinno zabraknąć:

  • ulubionej zabawki 
  • smaczków, które pochwalą mruczka po zakończonym locie. 
  • chusteczki mokre i suche oraz woreczki do zachowania czystości
  • woda oraz miska. Do tego celu sprawdzi się dobrze miska turystyczna, składana, która nie zabiera zbyt dużo miejsca.

Podczas lotu w luku bagażowym właściciel zostanie poproszony o zabranie ze sobą do kabiny akcesoriów spacerowych mruczka.

Podróżowanie z kotem – podsumowanie 

Wspólne podróżowanie nie jest wcale takie skomplikowane jak mogłoby się wydawać. Nie każdy mruczek będzie czuł się komfortowo podczas jazdy, dlatego wcześniej należy stopniowo przyzwyczajać do do krótkich przejażdżek i bodźców temu towarzyszącym. Trochę cierpliwości i treningu, a spokojnie uda się zmniejszyć nieprzyjemne odczucia. Planując podróż nie wolno zapomnieć o przygotowaniu niezbędnych akcesoriów oraz o pakiecie dokumentów. Podróżując najpierw należy zapoznać się z regulaminami przewoźników, aby upewnić się, że mruczki są tam mile widziane. W niektórych środkach transportu konieczne będzie zakupienie dodatkowego biletu. Pamiętaj aby zawczasu przygotować się do podróży i zakupić wszystkie niezbędne rzeczy w sklepie zoologicznym.

Wszystkie pola:

array(19) { ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["watermark"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["latlng"]=> bool(false) ["highlight_search"]=> bool(false) ["country"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(0) "" ["meta_key"]=> string(0) "" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["key_words"]=> string(0) "" ["is_news"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places:

author: opr.red.

latlng:

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title: 1

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: