Regionalne zróżnicowanie produktów i potraw – odc. 1

Prowadzący program Andrzej Polan zaprasza do poznania kulinarnej mapy Polski i różnic związanych z tradycjami w różnych regionach naszego kraju. Finałem odcinka jest prezentacja autorskiego przepisu, jakim jest: Kapuśniak z suską sechlońską i papryką oraz schabem na kości.

„Nowoczesne tradycje kulinarne” to cykl 10. odcinków programu, którego celem jest prezentacja tradycji kulinarnych polskiej wsi oraz naturalnych produktów rolnych i potraw opartych na tych produktach, które wpisują się we współczesne wzorce zrównoważonej produkcji i konsumpcji.

Suska Sechlońska

Nazwa „Suska sechlońska” wywodzi się z miejscowej gwary. „Suska” oznacza suszkę, czyli podsuszoną i podwędzoną śliwkę, „sechlońska” pochodzi od nazwy miejscowości Sechna. „Suski Sechlońskie” są więc suszonymi śliwkami niespotykanymi w żadnym innym regionie Polski W smaku Suska Sechlońska” jest lekko słodka, z wyczuwalnym posmakiem i aromatem wędzenia. Smakowitość i najwyższa jakość sechlońskich susek wynika ze specyficznej metody produkcji. Do wyrobu Suski Sechlońskiej wykorzystuje się wyłącznie owoce odmian śliwy domowej z pestkami – najczęściej – śliwki węgierki. W celu zagwarantowania jak najwyższej jakości końcowego produktu, owoce przeznaczone do suszenia muszą być zebrane w odpowiednim czasie. O momencie przeprowadzania zbioru decyduje producent, kierując się posiadaną wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie. Suska sechlońska jako małopolski produkt regionalny, o oryginalnej recepturze i Chronionym Oznaczeniu Geograficznym jest dumą czterech małopolskich gmin: Laskowej, Iwkowej, Łososiny Dolnej i Żegociny.

Stowarzyszenie Producentów Owoców i Warzyw w Ujanowicach
34-603 Ujanowice, Sechna 32
https://www.suskasechlonska.pl/#suska

Cykl 10. odcinków został opracowany przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie w zakresie operacji pn. „Tradycyjne praktyki kulinarne szansą dla współczesnych wiejskich gospodarstw domowych” dofinansowanej z Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2020 – 2021.

Przedsiębiorcy mogą przeznaczyć środki z Unii Europejskiej m.in. na zakup maszyn i urządzeń rolniczych, aparatury pomiarowej, licencji i oprogramowania ułatwiającego zarządzanie przetwórstwem.

Wszystkie pola:

array(19) { ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["watermark"]=> string(0) "" ["author"]=> string(18) "opr.red/cdr.gov.pl" ["use_video"]=> bool(true) ["video"]=> string(183) "https://www.youtube.com/embed/5B74fUzqL4s" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" ["show_map"]=> bool(false) ["latlng"]=> bool(false) ["highlight_search"]=> bool(false) ["country"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(0) "" ["meta_key"]=> string(0) "" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["key_words"]=> string(0) "" ["is_news"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places:

author: opr.red/cdr.gov.pl

latlng:

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title: 1

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video: 1

video: https://www.youtube.com/embed/5B74fUzqL4s" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red/cdr.gov.pl

meta_desc: