TOP 10: te polskie miasta i atrakcje trzeba odwiedzić!

Kuszą pięknymi zabytkami oraz skarbami architektury, obok których nie można przejść obojętnie. Wycieczki po polskich miastach, szczególnie tych nieco rzadziej odwiedzanych przez turystów, mogą każdemu z nas sprawić wiele radości. Gdzie warto się wybrać? Oto 10 miast, na terenie których czekają na nas wyjątkowe atrakcje.

TOP 10: Elbląg

Choć miasto to poważnie ucierpiało podczas II wojny światowej, do dziś spacery po jego starówce stanowią wspaniałą przygodę dla miłośników historii. Elbląg wciąż może się pochwalić pięknymi kamieniczkami oraz zabytkami sakralnymi, w gronie których na szczególne wyróżnienie zasługuje kościół katedralny św. Mikołaja. Nie brak tu również atrakcji dla turystów przyrodników. Parki leśne oraz tak ważne miejsce, jak rezerwat ornitologiczny na jeziorze Druzno to magnesy, które przyciągają do Elbląga wielu miłośników wypoczynku na łonie natury.

TOP 9: Wrocław 

Na południu Polski na pewno warto odwiedzić Wrocław. Spacerując po całym mieście raz po raz możemy napotkać… krasnala! W ogromnej ilości oraz wielu pozycjach występują niemal na całym turystycznym obszarze miasta. Dodatkowo dla fanów transportu zbiorowego i kolei w mieście funkcjonuje Kolejkowo Wrocław. Jest to miniaturowy świat kolei w wiernie odwzorowanych, rzeczywistych sceneriach Wrocławia i okolic. 

TOP 8: Frombork

Jest jednym z ważniejszych punktów dla tych turystów, którym marzą się wycieczki śladami Mikołaja Kopernika. Frombork, w którym astronom spędził ostatnie 30 lat swego życia, może się pochwalić licznymi pamiątkami po tej znanej osobistości. Kto zajrzy do dawnego pałacu biskupiego, ten będzie mógł zwiedzić Muzeum Mikołaja Kopernika, znane z cennych zabytków. Kuszą też takie atrakcje, jak Planetarium czy Wieża Radziejowskiego, w której prezentowane jest wahadło Foucaulta. Ważnym zabytkiem jest tu również katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Andrzeja, w której znajduje się grób Mikołaja Kopernika.

TOP 7: Cieszyn

Przedzielony granicą na część polską i czeską, będzie wspaniałym celem wycieczki dla każdego miłośnika historii. Cieszyn może pochwalić się cennymi zabytkami średniowiecznej architektury, w gronie których znajdują się takie obiekty, jak Wieża Piastowska oraz romańska rotunda na Górze Zamkowej. Wenecja Cieszyńska, Studnia Trzech Braci oraz malowniczy rynek – oto kolejne atrakcje, dzięki którym Cieszyn zaliczany jest do grona najpiękniejszych i najciekawszych miast w Polsce.

TOP 6: Pszczyna

Pszczyna, nazywana „Perłą Górnego Śląska”, to idealny cel wycieczki dla każdego miłośnika historii. Wycieczki śladami księżnej Daissy to jedna z najciekawszych propozycji, jakie czekają tu na zwiedzających. Miasto to przyciąga zamkiem i urządzonym w jego murach muzeum, kusi też wspaniałym parkiem oraz pokazową zagrodą żubra. Zachwyca też rynek, przy którym czekają piękne kamienice oraz skansen, na terenie którego można nie tylko poznać życie dawnej wsi pszczyńskiej, ale i odkryć sekrety pszczelarzy.

TOP 5: Kamień Pomorski

Dla miłośników historii, wycieczki po terenie Kamienia Pomorskiego będą wspaniałą przygodą. To wiekowe miasto może się pochwalić ciekawą zabudową oraz tak cennym zabytkiem architektury sakralnej, jakim jest kościół katedralny św. Jana Chrzciciela. Domy ryglowe, pozostałości średniowiecznych murów miejskich oraz późnogotycki ratusz – oto kolejne niespodzianki, z jakimi można się spotkać podczas zwiedzania tego miasta.

TOP 4: Jelenia Góra

Wizyta w Jeleniej Górze będzie wyjątkowym doświadczeniem dla każdego turysty. Piękne widoki na pobliskie Karkonosze oraz ogromna ilość cennych zabytków – oto główne powody, dla których warto wybrać się na spacer po tym mieście. Dumą Jeleniej Góry jest wspaniały rynek z XVIII-wiecznym ratuszem oraz pięknymi domami z podcieniami. Miasto to może się również pochwalić ciekawymi dzielnicami. Wielką popularnością wśród gości cieszą się Cieplice – znane uzdrowisko, znane z pięknych budowli oraz Muzeum Przyrodniczego. Na terenie Jeleniej Góry wznoszą się też ruiny zamku Chojnik – jednej z ciekawszych pamiątek z czasów średniowiecza, z jakimi można się spotkać podczas wędrówek po Kotlinie Jeleniogórskiej.

TOP 3: Gdańsk

Oczywiście to pełne atrakcji i tętniące życiem miasto można zwiedzać przez wiele dni (a pewnie nawet tygodni), ale nawet jeden weekend wystarczy, aby zachwycić się Gdańskiem. Niesłusznie nazywane przez niektórych Starówką, Główne Miasto w Gdańsku to prawdziwe serce tego ponad tysiącletniego miasta. W wakacje ogromną atrakcją turystyczną jest Jarmark św. Dominika. Trzytygodniowe święto handlowo-rozrywkowe obejmuje kilkadziesiąt uliczek ścisłego centrum. 

TOP 2: Gniezno

Dla tych, którzy chcą odwiedzić miejsca związane z początkami Polski, ważnym kierunkiem staje się Gniezno. To tu znajduje się pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego, to tu można zwiedzić Muzeum Początków Państwa Polskiego. Główną atrakcją jest tu jednak potężna, gotycka katedra, w której wnętrzu znajduje się relikwiarz ze szczątkami św. Wojciecha. Turystów do zwiedzenia tego obiektu zachęcają też Drzwi Gnieźnieńskie, uznawane za jedno z najcenniejszych dzieł sztuki średniowiecznej na ziemiach polskich.

TOP 1: Kazimierz Dolny

Renesansowa architektura, lessowe wąwozy i niezapomniane widoki dla dolinę Wisły – te czynniki sprawiają, że Kazimierz Dolny od lat pozostaje atrakcyjnym kierunkiem turystycznych wypraw. Spichlerze i piękne kamieniczki przy rynku, wiekowy kościół parafialny oraz ruiny zamku – oto obiekty, które już dawno stały się symbolami tego niezwykłego miasteczka.

Polskie miasta mają wiele uroku, a wycieczki po ich terenie mogą każdemu z nas sprawić wiele radości. Historyczne obiekty, perełki dawnej architektury oraz urocze zaułki – oto główne powody, dla których warto więcej uwagi poświęcać polskim miastom.

Wszystkie pola:

array(19) { ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["watermark"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["latlng"]=> bool(false) ["highlight_search"]=> bool(false) ["country"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(0) "" ["meta_key"]=> string(0) "" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["key_words"]=> string(0) "" ["is_news"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places:

author: opr.red.

latlng:

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title: 1

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: