Fahrradweg Radweg Radspur auf leerer Straße mit Gegenlicht

Województwo lubuskie okiem ultramaratończyka

Przez województwo lubuskie przewija się setki kolarzy każdego roku, ale nie każdy z nich miał okazję odwiedzić lokalne szlaki rowerowe, kryjące za sobą imponujące zabytki i przepiękne trasy. Postanowiłem przyjrzeć się temu, co umyka nam czasem podczas ultramaratonów szosowych.

Lubuskie trasy rowerowe, którymi pędzą ultramaratończycy

Każdy z ultramaratończyków zna maraton rowerowy Piękny Zachód, dający kwalifikacje do BBT 1008 km non stop. Ultramaraton ten przebiega częściowo przez województwo lubuskie i jest lubiany ze względu na wybitnie nizinne tereny, pozwalające rozgrzać się przed wjazdem na górzyste odcinki trasy. Sam maraton zaczyna się zresztą w lubelskim, w Niesulicach koło Świebodzina, słynącego z ogromnego żelbetowej rzeźby Chrystusa Króla. Dalej trasa prowadzi w stronę Zielonej Góry, gdzie znajdują się jedne z piękniejszych obszarów nadodrzańskich. Gdyby jednak w drodze powrotnej zboczyć nieco z trasy i w miejscowości Iłowa zjechać w stronę granicy niemieckiej, dotarlibyśmy do Łęknicy, miejsca, które powinien odwiedzić każdy miłośnik turystyki rowerowej.

Trasy rowerowe – Łęknica i okolice – co zobaczyć?

Łęknica została pominięta podczas zawodów, ale postanowiliśmy ją odwiedzić w późniejszym czasie. To urokliwe miejsce obfituje w szlaki rowerowe lubuskie. Liczne trasy dostępne są w aplikacji traseo. Z miejsc godnych polecenia należy wymienić:

  • Bad Muskau
  • Park Mużakowski
  • diabelski most w Kromlau
  • Żelaziste źródełko.

Trasy rowerowe Łęknica można zwiedzać przez kilka dni lub tydzień, w zależności od planowanego dziennego dystansu. Ścieżki rowerowe są tutaj zadbane, a wiele z nich dostępnych jest całorocznie. Dzięki licznym inwestycjom z ostatnich lat sieć dróg rowerowych rozlewa się na dużym obszarze.

Pętla dookoła Łęknicy

Najważniejsze miejsca można zwiedzić w ramach jednodniowej podróży dookoła miasta. W zależności od wyboru trasy liczy ona od 20-50 km. Spokojnie można się więc wybrać w taką podróż nawet z dzieckiem i wrócić na nocleg do miasta.

Inne szlaki rowerowe lubuskie

Opisując szlaki rowerowe lubuskie, nie sposób pominąć szlak Pogranicza śląsko Łużyckiego o długości 45 km. Choć nie jest to typowa trasa rowerowe, a raczej lubuski szlak oznakowany przez PTTK to spokojnie można go przemierzyć na rowerach. Dużą zaletą tego szlaku jest różnorodność. Znajdziemy tutaj zarówno XVII-wieczne zabytki zbudowane w stylu gotyckim, jak i liczne punkty widokowe z ciekawostkami krajobrazowymi. Na trasie będziecie przejeżdżać przez malownicze wąwozy, bagniska i zbiorniki wodne, a każde z nich kryje w sobie bogatą florę i faunę.

Gdzie znaleźć trasy rowerowe lubuskie?

W znalezieniu odpowiedniej trasy rowerowej pomagają mapy online, udostępnione na przykład w aplikacji traseo (obecnie nawet gminy dbają o to, aby znajdowały się tam aktualne trasy). Aktualne informacje można też uzyskać w informacji turystycznej. Na trasach często umieszczone są mapki, które pozwolą się zorientować na jakim etapie trasy jesteście i jak ewentualnie możecie skrócić drogę. Z praktycznych wskazówek mogę podzielić się spostrzeżeniem, że warto mieć ze sobą prowiant, gdyż niektóre trasy prowadzą z dala od infrastruktury. Nie brakuje jednak miejsc do odpoczynku, więc z powodzeniem będziecie mogli zrobić piknik w plenerze.

Wszystkie pola:

array(19) { ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["watermark"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["latlng"]=> bool(false) ["highlight_search"]=> bool(false) ["country"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(0) "" ["meta_key"]=> string(0) "" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["key_words"]=> string(0) "" ["is_news"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places:

author: opr.red.

latlng:

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title: 1

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: