Dolina Kadisza

Tajemnice Doliny Kadisza

Dolina Kadisza to nie tylko najpiękniejsze krajobrazowo miejsce w całym Libanie. Jeżeli wspomnieć dodatkowo o położonym nieopodal Lesie Bożych Cedrów, a także ponadtysiącletnich klasztorach z początków chrześcijaństwa, okazuje się, że Ouadi Qadisha to jedna z najwspanialszych atrakcji całego Bliskiego Wschodu.

W jego miękkich, wapiennych ścianach znajdują się setki jaskiń, które już w paleolicie dawały schronienie ludziom. W niektórych z nich archeolodzy znaleźli również ślady użytkowania z czasów cesarstwa rzymskiego i średniowiecza.

Strome skalne ściany doliny okazały się też doskonałą kryjówką dla prześladowanych w początkach chrześcijaństwa wyznawców Chrystusa. Początki ich obecności w tej okolicy sięgają V w., a z biegiem kolejnych stuleci, zależnie od nastrojów w regionie, schronienie znajdowały tu kolejne społeczności. Kilka pozostałych po nich klasztorów, liczących sobie nawet ponad 1500 lat, można odwiedzić do dziś. To właśnie dzięki ich obecności, miejsce to nazywa się Świętą Doliną.

Jednym z najważniejszych klasztorów jest Qannoubine, według podań założony w IV w. naszej ery. To w nim schronił się patriarcha kościoła maronickiego prześladowany przez Mameluków. W nim też odbył się synod decydujący o powstaniu kościoła rzymsko-maronickiego.

Oprócz klasztorów, jednym z bardziej interesujących miejsc w kanionie jest kaplica Mar Marina. To w niej skryła się mniszka ukrywająca swoją płeć i żyjąca w męskim zakonie, kiedy posądzono ją o to, że jest ojcem dziecka z sąsiedniej wsi. Wypędzona z klasztoru znalazła schronienie w grocie, gdzie zajmowała się dzieckiem. Tajemnicę kobiety odkryto dopiero po jej śmierci i natychmiast ogłoszono świętą.

Najlepszym sposobem zwiedzania klasztorów i doliny jest piesza wycieczka. Wielokilometrowy spacer ścieżkami biegnącymi u podnóży jej stromych ścian pozwoli na odwiedzenie większości najciekawszych miejsc, zapewni też nieprawdopodobne widoki. Marsz można zacząć w miasteczku Bszarra, najwygodniejszej bazie wypadowej dla wycieczek po okolicy. Oprócz ogromnej katedry maronitów warto tu też zobaczyć Muzeum Gebran poświęcone pisarzowi, poecie i malarzowi Gebranowi Khalil Gebrane, który był związany z miasteczkiem.

Kilka kilometrów od Bszarry znajduje się Ceddars, popularna stacja narciarska. Powinno się odwiedzić ją również latem. To tu rośnie Las Bożych Cedrów, jedna z nielicznych pozostałości ogromnych cedrowych lasów z których od tysięcy lat słynie ta część Bliskiego Wschodu. Najstarsze drzewa w Ceddars liczą ponad 1500 lat, a obwody ich pni dochodzą do kilkunastu metrów! Las ten jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów, chociaż warto pamiętać, że pod względem wielkości wielokrotnie ustępuje parkowi narodowemu El- Chouf.

Między Bszarrą a Ceddars warto zahaczyć też o jaskinię Magharat Kadisza. To z jej wapiennych wnętrzy wypływa rzeka, która wyżłobiła całą dolinę. Grotę tę odkrył na początku XX wieku jeden z mnichów poszukujący źródła Nahr Abu Ali. Dzisiaj, w okresie od kwietnia do października, można podziwiać jej bogatą szatę naciekową spacerując liczącym ponad 700 metrów podziemnym korytarzem.

Dolina Kadisza i jej zabytkowe klasztory są jednymi z najważniejszych miejsc w historii chrześcijaństwa. W 1998 roku, razem z Lasem Bożych Cedrów została wpisana na światową listę dziedzictwa UNESCO.

Powered by GetYourGuide

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(15) "Atrakcje Libanu" ["meta_title"]=> string(81) "Tajemnice Dolina Kadisza - Atrakcje Libanu, jaskinie, cedry, klasztory, veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(131) "Dolina Kadisza w Libanie to przepiękne tereny skrywające wiele tajemnic związanych z chrześcijaństwem - dowiedz się więcej. " ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(15) "Jan Czempiński" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(34.39059202446740215464160428382456302642822265625) ["lng"]=> float(35.980224604363002072204835712909698486328125) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "LBN" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Atrakcje Libanu

meta_title: Tajemnice Dolina Kadisza - Atrakcje Libanu, jaskinie, cedry, klasztory, veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Dolina Kadisza w Libanie to przepiękne tereny skrywające wiele tajemnic związanych z chrześcijaństwem - dowiedz się więcej.

watermark:

interesting_places:

author: Jan Czempiński

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Tajemnice Dolina Kadisza - Atrakcje Libanu, jaskinie, cedry, klasztory, veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Dolina Kadisza w Libanie to przepiękne tereny skrywające wiele tajemnic związanych z chrześcijaństwem - dowiedz się więcej.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Jan Czempiński

meta_desc: Dolina Kadisza w Libanie to przepiękne tereny skrywające wiele tajemnic związanych z chrześcijaństwem - dowiedz się więcej.