google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Szklane dzieje Krosna

Dzieje Krosna odbijają się w szkle, które wytwarza się tu od około XVI wieku. Pasjonującą historię tego przemysłu, zdobnictwa i miasta warto poznać za pomocą Centrum Dziedzictwa Szkła, wspaniałego muzeum, które uczy i zachwyca.

Szklane dzieje Krosna

Jill Clardy

O tym, że Krosno było niegdyś centrum szklanego rzemiosła świadczą  znaleziska archeologiczne z terenu krosieńskiego starego Miasta (szkło okienne, szklane kafle i naczynia). W mieście przez lata tworzyli mistrzowie  rzemiosła szklarskiego, którzy swój niebywały kunszt przekazywali uczniom, kładąc podwaliny pod dekady technicznej wirtuozerii krośnieńskich  hutmistrzów.

Zarówno o historii rzemiosła jak i samy hutmistrzostwie  opowiada  Centrum Dziedzictwa Szkła. Dzieje tej pięknej, kruchej materii można poznać tu w sposób ciekawy i innowacyjny oraz stawia Krosno w szeregu takich „Miast Szkła” jak Murano, Wenecja, Toledo, czy Zwiesel.

Sercem muzeum jest nowoczesny gmach, stanowiący kilka kondygnacji wkomponowanych we wzgórze, na którym rozciąga się krośnieńskie Stare Miasto. W przepuęknym otoczeniu nowoczesnej architektury budynku, dzięki zastosowaniu różnorodnych form interakcji, można doświadczyć współuczestnictwa w procesie powstawiania szkła od momentu jego wytopu, po samo oglądanie ostatecznych produktów.

Zwiedzanie muzeum rozpoczyna się na najniższym poziomie, gdzie znajduje się piec, przy którym pracują hutnicy, wykorzystując liczące kilka tysięcy lat metody ręcznego formowania szkła. Można je nie tylko podejrzeć, ale również spróbować własnych sił, wydmuchując za pomocą piszczeli szklaną bańkę lub ukształtować własne szklane naczynie. Zwiedzający zachęcani są także do  porozmawiania z hutnikami, obejrzenia i dotykania narzędzi oraz wypróbowania różnych technik szklarskich.

Centrum organizuje także specjalne warsztaty. Zapoznają one szczegółowiej z techniką obróbki szkła i angażują gości w pracę warsztatową. Ten projekt jest wyjątkowo ważny dla muzeum, w związku z tym, że chciałoby ono stać się ośrodkiem formującym amatorskie talenty plastyczne w tej dziedzinie. Udostępnia więc wszystkim chcącym wypróbować swoje umiejętności i nauczyć się czegoś nowego w dziedzinach artystycznych do użycia stołu witrażowego, stanowiska malarskiego, warsztatu grawera oraz obserwowania jak z drobnych szklanych rurek powstają urokliwe szklane bibeloty.

W Centrum można także  od podstaw zaprojektować własne dzieło, nadać kolor swoim pracom, a także dodać motywy dekoracyjne, według własnego gustu.

Na kolejnych piętrach muzeum prezentowane są także rozmaite wyroby, dzieła powstałe w działających w regionie hutach. Dają one obraz przemian stylistycznych i są dokumentem warsztatowych umiejętności pracujących w Krośnie hutników. Dostarczają artystycznych  inspiracji i wzruszeń.

Jedną z najpopularniejszych wystaw jest ekspozycja „Niewdrożone wzory”, przenosząca widza w świat śmiałych artystycznych kreacji, czasem zbyt nowatorskich, by znalazły zrozumienie i akceptację w świecie klasycznych form użytkowych.

Równie ciekawa jest wystawa „Kamienie milowe”  -  to ona obrazuje jak zwyczaje kolory, kształty i wzory stawały się przebojem jednego sezonu, jak przeobrażały się gusta i kształotowała sztuka szklarska.

Interaktywna wystawa „Szkło w fizyce” pozwala zobaczyć i docenić jego rolę w optyce i nowoczesnej technologii, m.in. telekomunikacji. Monitory umożliwiają prezentację archiwalnych fotografi i przedstawiających pracę w krośnieńskiej hucie, a wyobrażenie pracy hutnika za pomocą hologramu/ rzutnika parowego wprowadza w świat nowoczesnych wizualizacji. W piwnicach przedprożnych prezentowana jest także makieta gazowego pieca hutniczego, formy i przedformy, prasa szklarska oraz szkło artystyczne i użytkowe.

Sporą cześć muzeum stanowią też eksponaty odnalezione przez archeologów, wyremontowane i udostępnione do zwiedzania piwnice przedprożne, znajdujące się w zachodniej pierzei rynku. Ciąg amfiladowo usytuowanych siedmiu pomieszczeń prowadzi widza przez kolejne aspekty szklarskiej wytwórczości.

W części przeznaczonej na ekspozycje czasowe  muzeum prezentuje krótkoterminowe, interesujące wystawy o tematyce związanej ze szkłem. Dzięki dość znacznej przestrzeni istnieje możliwość organizacji ciekawych ekspozycji, również takich o charakterze happeningów, wystaw interaktywnych czy, modnych w ostatnich latach, performance'ów.

W dwóch ostatnich pomieszczeniach centrum, zgromadzono dzieła o charakterze czysto artystycznym. Tu zobaczyć można szklane rzeźby, które obrazują różnorodne wizje – od realistycznych przedstawień po wytwory świata magii, symbolu i abstrakcji. Poza artystyczną wymową prace urzekają mistrzostwem grawerunku, szlifu, bogactwem detali, pięknem rysunku. Widz pozostawiony jest tutaj sam na sam z dziełem sztuki, ma szansę na własną interpretację i zauroczenie się pracami najwybitniejszych twórców, w tym Stanisława Borowskiego, którego prace posiadają w swych kolekcjach m.in. Jimmy Carter, Whoopi Goldberg czy Nicolas Cage.

Elementem oferty Centrum Dziedzictwa Szkła jest także zwiedzanie produkcji ręcznej w hucie Krosno SA oraz wizyta w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza, gdzie zorganizowano wystawę aktualnej oferty hut regionu. Wszystkie te atrakcje zwiedzać można korzystając z unikatowej krośnieńskiej kolejki turystycznej.

 

Źródło:polska.travel

Krosno, miasto położone w województwie podkarpackim, zwane niegdyś ...

Olej skalny, czarne złoto lub po prostu ropa ...

Skansen Archeologiczny Karpacka Troja położony jest Trzcinicy, w ...

Skansen w Sanoku wymieniany jest wśród najbardziej znanych ...

atrakcje

https://veturo.pl/article/1481/szklane-dzieje-krosna/