Zamość – atrakcje turystyczne

Nawet jeśli jesteście w Zamościu tylko przejazdem, warto wybrać się na krótki spacer po mieście lub objechać jego zakątki dorożką. Przygotowaliśmy 10 miejsc, które koniecznie musicie tutaj zobaczyć. Są to nie tylko zabytki czy muzea, ale i wyjątkowe podwórka, zabytkowe pojazdy czy największa w Polsce kolekcja szachów.

Stare Miasto i jego rynki

Zamość posiada aż trzy rynki na Starym Mieście: Wielki, Solny i Wodny. Na Rynku Wielkim znajduje się Ratusz, z którego wieży można podziwiać panoramę miasta, aptekę rektorską oraz kamienice ormiańskie. Na Rynku Solnym niegdyś sprzedawano sól, teraz warto tu zobaczyć „Dom Rabina”, więzienie z XIX wieku, które należy obecnie do Urzędu Miasta,  Akademię Zamojską, oraz przejść się podziemną trasą turystyczną. Na Rynku Wodnym obowiązkowo należy zatrzymać się przy dawnym kościele i Klasztorze Sióstr Klarysek. Dzieciom na pewno spodoba się świetlna fontanna, której woda mieni się różnymi kolorami.

Kamienice ormiańskie

Podczas spaceru po Starym Mieście warto zwrócić uwagę na kamienice ormiańskie z końca XVII wieku. Pięć z nich na swoich fasadach posiada bardzo ciekawe zdobienia, między innymi z motywami koronek i zwierzęcymi. Każda z nich ma swoją nazwę i tak na przykład żółta nazywa się Pod Madonną a czerwona Pod Aniołem. Obecnie należą one do Muzeum Zamojskiego.

Podwórka

Zapewne dziwi was nasz wybór, ale nie można być w Zamościu i nie zobaczyć choć jednego z sześciu kolorowych podwórek. Piękne kamienice, obramowania okienne, kamienne wazony to tylko nieliczne elementy charakterystyczne dla tych miejsc.  W jednej z kamienic na podwórku VI urodził się i mieszkał przez część dzieciństwa Marek Grechuta, piosenkarz, kompozytor i poeta. Na fasadzie budynku znajduje się tablica upamiętniająca.

Staroci czar

Jeśli wybieracie się do Zamościa w maju bądź w czerwcu jest szansa, że traficie na zjazd kolekcjonerów starych pojazdów uczestniczących w kolejnym Lubelskim Rajdzie Pojazdów Zabytkowych. Warto ponownie zobaczyć jeżdżącego garbusa, warszawę, syrenkę czy też wueskę, a nawet zrobić sobie zdjęcie na ich tle.

„Szachy Świata” Zamojskie Centrum Wystawowe

Nawet jeśli nie umiecie bądź nie lubicie grać w szachy, warto udać się na ulicę Łukasińskiego 2e, aby móc podziwiać ich kolekcję. Liczy ponad 800 eksponatów. Zostały przywiezione prawie ze wszystkich stron świata, między innymi z Peru, Boliwii, Grecji, Meksyku, Tunezji, Polski, Chin czy Pakistanu. Są wykonane z różnych materiałów, takich jak glina, szkło, drewno czy nawet chleb lub czekolada. Ich formy zachwycą zarówno dorosłych, jak i dzieci. Zobaczycie szachy w kształcie Scoobiego, Shreka, Lego, Flinstonów, Coca Coli i wielu innych. Zbiór został wpisany do Polskiej Księgi Rekordów i Osobliwości.

Dom Centralny

Budynek został wybudowany na początku XX wieku. Ma cztery skrzydła, trzy piętra, a jego fasada dekorowana jest zdobieniami secesyjnymi. Dom Centralny można podziwiać z trzech ulic: Żeromskiego, Kościuszki i Bazyliańskiej. Dawniej mieścił się tu hotel „Centralka”, sklepy, restauracja, kino, biura. Podobno mieszkał tu też i tworzył Bolesław Leśmian.

Biuro Wystaw Artystycznych (BWA) Galeria Zamojska

Galeria Zamojska znajduje się w jednej z zabytkowych galerii na Rynku Wielkim. Znajdziecie tu takie dzieła sztuki jak grafiki, obrazy malowane farbą, ilustracje do książek, a wszystko to stworzone przez zamojskich artystów. Miłośnicy sztuki mogą zakupić wybraną pracę, spotkać się z jej twórcą lub wziąć udział w zajęciach plastycznych. Ważna informacja: galeria jest nieczynna w poniedziałki.

Muzeum Barwy i Oręża Arsenał

Muzeum działa od ponad 30 lat i znajduje się na ulicy Zamkowej 2. Część wystawy ogląda się w budynku, a część w plenerze. Zobaczycie tu między innymi zbrojenia z XVII wieku oraz broń z czasów II wojny światowej. Zapoznacie się z armatami, lufami, czołgiem T-34, samolotem „Iskra” i inną historyczną bronią palną.

Apteka rektorska

Jest to najstarsza apteka w Zamościu, a nawet na całej Lubelszczyźnie. Znajduje się w jednej z kamienic na Wielkim Rynku. Założycielem apteki był Szymon Piechowicz, rektor Akademii Zamojskiej. Apteka funkcjonuje od ponad 400 lat.

Pałac Zamoyskich

Dawny Pałac Zamoyskich znajduje się na ulicy Akademickiej. Od początku swego istnienia należał do rodziny Zamoyskich. Był wielokrotnie przebudowywany. W XIX wieku mieścił się w nim szpital wojskowy, a na początku XX wieku stał się siedzibą sądu.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(50) "Atrakcje Zamościa, największe atrakcje Zamościa" ["meta_title"]=> string(118) "Zamość atrakcje Zamościa - atrakcje turystyczne Zamościa, stare miasto, kamienice ormiańskie, pałac Zamoyskich, " ["meta_desc"]=> string(80) "Zamość - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Zamościu - poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(14) "Beata Dymarska" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(50.71002548504250029282047762535512447357177734375) ["lng"]=> float(23.312988278004301179180401959456503391265869140625) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Atrakcje Zamościa, największe atrakcje Zamościa

meta_title: Zamość atrakcje Zamościa - atrakcje turystyczne Zamościa, stare miasto, kamienice ormiańskie, pałac Zamoyskich,

meta_keys:

meta_desc: Zamość - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Zamościu - poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places:

author: Beata Dymarska

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title: 1

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Zamość atrakcje Zamościa - atrakcje turystyczne Zamościa, stare miasto, kamienice ormiańskie, pałac Zamoyskich,

meta_keys:

meta_desc: Zamość - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Zamościu - poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Beata Dymarska

meta_desc: Zamość - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Zamościu - poleca veturo.pl