
Wierszalin – niedoszła stolica świata
Ni stąd, ni zowąd w latach 20. i 30. XX w. pojawiło się na wschodnich terenach mnóstwo cudotwórców i uzdrowicieli, samozwańczych mesjaszów i fałszywych carów Mikołajów, którzy rzekomo cudem wymknęli się bolszewikom. Wpisywali się oni w lukę, jaka wytworzyła się z powodu braku duchownych w Kościele prawosławnym. Jedną z takich osób był właśnie Eliasz Klimowicz. Ten prosty niepiśmienny chłop ze wsi Grzybowszczyzna w latach 30. XX w. zaczął wznosić wraz ze swymi wyznawcami Nowe Jeruzalem, czyli osadę Wierszalin. Setkami ściągali do niego mieszkańcy Ziemi Bielskiej, Nowogródczyzny i Wołynia. Przyjeżdżali też ci, którzy wierzyli w uzdrawiającą moc Eliasza.
A wszystko zaczęło się jeszcze przed I wojną światową, kiedy to po okolicy grasował bandzior – Półtorak. Dokuczał on również i staremu Eliaszowi. Poszedł więc chłop do popa – cudotwórcy z Kronsztadu, Joana, aby prosić o ratunek wsi przed rabusiem. W tym samym czasie jeden z gospodarzy zabił Półtoraka. Ludzie zamiast jemu, zasługę przypisali Eliaszowi. Po tym zdarzeniu chłop stał się sławny. Jego popularność wzrosła, gdy zaczął w rodzinnej wsi wznosić cerkiew. Nikt do końca nie wie, skąd miał na to pieniądze.
Gdy przyszła wojna, cerkiew zburzono, a ludzi wywieziono na wschód. Po wojnie Eliasz z trudem dokończył budowę świątyni. Kobiety z wioski pomagały mu, chodząc po podlaskich cerkwiach, zbierając pieniądze na budowę. Rozpowiadały przy tym niestworzone rzeczy o Ilji – zmartwychwstałym biblijnym proroku. Ludzie zaczęli wierzyć i przychodzić do Ilji.
W Wierszalinie natomiast, osadzie zbudowanej w środku lasu przez „wiernych” zbuntowanego wobec Cerkwi Eliasza Klimowicza, uznanego przez wyznawców za białoruskie wcielenie Ilji, podobno żyło się lepiej i spokojniej. Nawet szatan nie ma tu dostępu – twierdził Ilja. Ostatecznie jednak pielgrzymi, jak twierdzą świadkowie tych wydarzeń, nie zrealizowali swego zamiaru. Krzyż zaś pozostawili gdzieś w okolicy wsi Ozierskie.
Eliasz Klimowicz zmarł w 1939 r. w okolicach Krasnojarska, wywieziony przez władze sowieckie. Jednak legenda proroka Ilji i Wierszalina – stolicy nowego świata, którą zamierzał stworzyć, przerosła rzeczywistość. Ilja natomiast stał się z czasem symbolem ludowej, kresowej religijności – prostej i naiwnej, ale niejednokrotnie
nieporównywalnie głębszej niż ta, z jaką na co dzień mamy do czynienia. Wierszalin leży na uroczej niewielkiej polanie. Wokół rośnie stary sosnowo-świerkowy las. Między drzewami zachował się drewniany dom, w którym mieszkał Ilja. Przy zachodnim skraju polany płynie rzeka Nietupka, a na opadającej ku niej łączce stoi stara studnia z drewnianą obudową. Kompleksem wierszalińskim opiekuje się Nadleśnictwo Krynki.
NADLEŚNICTWO KRYNKI
Poczopek 6D
16-113 Szudziałowo
tel. +48 85 722 96 40
fax +48 85 722 96 41
Wszystkie pola:
array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(96) "Białystok i okolice - atrakcje turystyczne - Wierszalin - Podlasie, miejscowość, sekta, Ilja " ["meta_desc"]=> string(0) "" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(11) "czaswlas.pl" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(53.20919912841819865434445091523230075836181640625) ["lng"]=> float(23.709354397347599530121442512609064579010009765625) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }key_words:
meta_title: Białystok i okolice - atrakcje turystyczne - Wierszalin - Podlasie, miejscowość, sekta, Ilja
meta_keys:
meta_desc:
watermark:
interesting_places:
author: czaswlas.pl
latlng: Array
highlight_search:
is_news:
is_home_page_title: 1
is_poradnik:
is_sprzet:
is_outwear:
use_video:
video:
show_map: 1
Pola do umieszczenia w nagłówku
meta_title: Białystok i okolice - atrakcje turystyczne - Wierszalin - Podlasie, miejscowość, sekta, Ilja
meta_keys:
meta_desc:
Pola do umieszczenia w treści
watermark:
watermark:
author: czaswlas.pl
meta_desc: