google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Oman – alternatywa dla Egiptu

Travel Channel

Piaszczyste plaże, lazurowa i ciepła woda, światowej klasy hotele oraz resorty, urzekająca pustynia, arabska kultura… Charakterystyka Omanu do pewnego momentu prezentuje się jak bliźniacze odbicie opisu Egiptu. W rzeczywistości jednak istotnych różnic jest wiele i bardzo często przemawiają one na rzecz państwa znacznie mniej znanego wśród Polaków.

Oman – alternatywa dla EgiptuOman

Flickr, J. Elliott

Sułtanat Omanu oferuje praktycznie wszystkie atrakcje doskonale znane z katalogów zachęcających do odwiedzenia Egiptu czy Tunezji – wspaniałą pogodę, cudowne plaże, lazurową, przejrzystą wodę ze świetnie zachowanymi rafami koralowymi, a przede wszystkim orientalny charakter. Oman wyróżnia jednak to, że daje przyjezdnym możliwość wypoczynku w całkowitym spokoju, z dala od tysięcy turystów. Dzięki temu każdy kto odwiedzi Oman może cieszyć się prawdziwą, arabską kulturą. Warto zastanowić się nad wyjazdem do tego państwa, które pomimo swoich niesamowitych walorów nie cieszy się jeszcze popularnością wśród Polaków.

Od rozpalonej pustyni po zielone doliny

Sułtanat Omanu to państwo położone w południowo-wschodniej części Półwyspu Arabskiego, graniczące ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Arabią Saudyjską i Jemenem. Oman położony jest nad Morzem Arabskim.

Geografia kraju jest bardzo interesująca, prezentuje bowiem nie tylko rozległe pustynie, ale także strzeliste góry (stanowiące wyzwanie nawet dla alpinistów), obficie zielone doliny w południowym rejonie Salalah czy nawet fiordy na Półwyspie Musandam znajdującym się z kolei na północy. Warto podkreślić, że przepiękne wybrzeże Omanu jest w znacznej części niezagospodarowane, co daje szerokie możliwości nocowania na własną rękę, z namiotem – co nota bene jest często spotykanym sposobem spędzania wolnego czasu wśród miejscowych arabskich rodzin.

Historia w ziarnach piasku

Stolicą i sercem Omanu jest Maskat, stosunkowo mało zaludnione miasto położone nad Zatoką Omańską. W mieście można cieszyć się widokiem tradycyjnego niskiego zabudowania arabskiego, ale także podziwiać niesamowity Wielki Meczet Sułtana Kabusa czy pałac sułtana Omanu. Główną atrakcją dla turysty z pewnością będzie w tym miejscu także ogromny, wypełniony orientalnymi produktami bazar (suk). Maskat, pomimo rosnącego zainteresowania turystami, świetnie zachowuje swój tradycyjny charakter – w mieście większą część nowoczesnej architektury znaleźć można bowiem w jednej dzielnicy biznesowej, Ruwi. Poza tym miasto oferuje głównie tradycyjne rozwiązania architektoniczne.

Świetnym pomysłem podczas pobytu w Omanie jest wypożyczenie samochodu terenowego i zwiedzanie państwa na własną rękę. Dzięki temu zaliczyć można pełne emocji offroadowe wyprawy po pustyni i górach, zobaczyć pikniki organizowane w górach przez arabskie rodziny, zwiedzić liczne zabytkowe forty (w całym Omanie jest ich ponad 300!), dzikie oazy i niezbadane jaskinie czy w końcu wypocząć na dziewiczej plaży (z której często zobaczyć można delfiny).

Wśród innych atrakcji Omanu trzeba też wymienić orientalny fort Nizwa z tradycyjnym arabskim sukiem, miasto Sur uznawane za miasto rodzinne Sindbada Żeglarza czy też zniszczone, ale bardzo klimatyczne miasto Sohar.

 

Meksykiem nie sposób się nie zachwycić. Każdy kto ...

Meksyk jest czternastym pod względem wielkości krajem na ...

Żadna podróż do Meksyku nie może się odbyć ...

Barcelona - historyczna stolica Katalonii, miasto położone nad ...

Grecja przyciąga turystów nie tylko pięknymi widokami, smacznym ...

Jeśli zastanawiasz się dokąd zabrać swoją przyszłą (lub ...

https://veturo.pl/article/1660/oman-atrakcje-omanu-ciekawe-miejsca-w-omanie-veturo/