Zamek

Najlepsze zamki Europy

Zamki - słowo kojarzące się z królewnami, królami i rycerzami okrągłego stołu. Te ponadczasowe kamienne struktury często owiane są legendami i mitami tak tajemniczymi jak spowijające je mgła. W średniowieczu zamki były twierdzami; w epoce renesansu i reformacji, były salonami malarzy, artystów i dramaturgów. Dziś są świadectwem minionych epok, oferują odwiedzającym szansę skosztowania królewskiego życia. Przyjrzyjcie się naszej klasyfikacji najlepszych europejskich zamków.

Castelo de Sao Jorge (Lizbona, Potugalia)

Położony na wysokim klifie z widokiem na ocean Castelo de Sao Jorge (zwany również zamkiem lizbońskim) odegrał kluczową rolę w historii kraju. Król Joao Pierwszy nadał fortecy własne imię w XIV wieku, ale w czasach hiszpańskiej okupacji budowla popadła w ruinę.

W zamku mieścił się garnizon, więzienie nawet część fortu niewolników Elmina. W 1755 roku zamek został prawie doszczętnie zniszczony przez trzęsienie ziemi. Na początku XX wieku rząd Portugalii postanowił przeprowadzić gruntowną renowację obiektu. Wieże, bramy i obwarowania są dziś wspaniałą atrakcją turystyczną.

Zamek Praski (Praga, Czechy)

Zamek Praski zawsze był politycznym i duchowym spoiwem kraju dążącego do zjednoczenia. Od powstania w IX wieku to ostatecznej renowacji w XVIII wieku, zamek ewoluował od prostej fortecy do miejsca ważnych rządowych negocjacji. Cogodzinna zmiana wart oraz ceremonia podniesienia flagi dodają uroku temu klejnotowi Europy wschodniej. Wycieczki z przewodnikiem oferowane są w sześciu językach: czeskim, angielskim, niemieckim, włoskim, hiszpańskim i rosyjskim.

Zamek Brodick Isle of Arran (Szkocja)

Pierwsze budowle w tym miejscu powstały w czasach Wikingów, gdy stała tu forteca chroniąca dobra angielskich lordów Hamiltonów.

Przez wieki forteca była rozbudowywana aż stała się rezydencją prywatną; w prywatnych rękach pozostała do 1957 roku gdy wyprowadził się ostatni z Hamiltonów. Niektóre obrazy, meble, porcelana oraz srebra datuje się na XVII wiek. Sala wypoczynkowa oraz ogród są po prostu fantastyczne. Koniecznie trzeba zobaczyć słynną na cały świat kolekcję rododendronów.

Zamek Chambord (Dolina Loary, Francja)

Pieczołowicie wystrzyżone ogrody są znakiem rozpoznawczym zamku Chambord. Zamek zbudowano w 1547 roku dla króla Francji Ludwika XIV; był inspiracją dla Leonarda da Vinci i Moliera. Prawie 2000 ludzi pracowało nad tą niesamowitą konstrukcją składającą się z 440 sal, 365 kominków, 84 klatek schodowych oraz stajni na 1200 koni. Jedną z atrakcji są podwójne spiralne schody dzięki, którym dwie osoby idące w dół lub w górę nie muszą się napotkać.

Zamek Neuschwanstein (Monachium, Niemcy)