google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Kaplica czaszek w Czermnej

Niewielka barokowa kaplica murowana w Czermnej posadowiona na podstawie kwadratu, usytuowana została pomiędzy kościołem św. Bartłomieja a wolnostojącą dzwonnicą. Ściany i sklepienie wnętrza kaplicy pokrywa ok. 3 tys. ciasno ułożonych czaszek i kości ludzkich, ofiar wojen oraz epidemii chorób zakaźnych. Poznaj kaplicę czaszek.

Kaplica czaszek w CzermnejKaplica Czaszek w Czermnej

fot. Merlin/Wikimedia Commons

Dalsze 20–30 tys. szczątków leży w krypcie pod kaplicą. Na ścianie głównej znajduje się niewielki skromny ołtarz z barokowym krucyfiksem, na którym leżą ciekawsze okazy czaszek. Wśród piszczeli i czaszek ułożonych warstwami przy ścianach kaplicy znajdują się dwie drewniane rzeźby aniołów, jeden z trąbką i napisem łacińskim „Powstańcie z martwych”, drugi z wagą i napisem łacińskim „Pójdźcie pod sąd”. Przed wejściem stoi pomnik z trójjęzycznym napisem po niemiecku, czesku i polsku: „Ofiarom wojen ku upamiętnieniu, a żywym ku przestrodze 1914”.

W kaplicy eksponowane są czaszki: grabarza Langera, sołtysa Czermnej i jego żony, czaszka Tatara (świadczy o tym jej anatomia), czaszka ze zmianami chorobowymi oraz kość udowa człowieka wzrostu ok. 2 metry (prawdopodobnie Szweda), źle zrośnięta kość kończyny. Ślady kul nosi czaszka sołtysa Martinca, który w czasie wojny siedmioletniej (1756–63) został rozstrzelany przez Prusaków za to, że przeprowadzał wojska austriackie przez Błędne Skały. Jego żona zginęła od ciosu ostrym narzędziem (ślad na czaszce), próbując zasłonić męża własnym ciałem.

KAPLICA CZASZEK
DOSTĘPNA JEST DLA ZWIEDZAJĄCYCH
OD WTORKU DO NIEDZIELI
OBSŁUGA KAPLICY CZASZEK tel. 605 540 927

http://www.czermna.pl/

Kudowa-Zdrój, położona na pograniczu Gór Stołowych i Pogórza ...

Podczas jednej wizyty w gospodarstwie "Szlak ginących zawodów"  ...

Polska pełna jest naprawdę urokliwych miejsc. Nasze góry ...

Do świątyni w Wambierzycach prowadzą monumentalne, kamienne schody ...

Park Narodowy Gór Stołowych został utworzony  w 1993 ...

Kudowę Zdrój można poznawać z wielu perspektyw: może ...

nocleg

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/2092/sudety-gory-stolowe-atrakcje-ciekawe-miejsca-kaplica-czaszek/