Podziemne miaasto Osówka

Kompleks „Riese” – podziemna trasa turystyczna

Kompleks „Riese” rozciąga się na wiele kilometrów podziemnych sztolni, hal i korytarzy. Istnieje kilka wejść. Jedno z nich istnieje na zboczu góry Włodarz. Co ma do zaoferowania odwiedzającym to miejsce turystom?

Droga prowadząca do wejścia biegnie pod górę. Przed samymi kasami ustawione zostały pojazdy pochodzące z czasów II wojny światowej, między innymi transporter opancerzony. Dzięki temu z łatwością wprowadzisz się w nastrój, który umożliwi przeniesienie się w czasie o kilkadziesiąt lat.

Organizatorzy zwiedzania zadbali o wzmocnienie efektu, jaki na turystów odwiedzających to miejsce wywierają podziemia kompleksu. Przed rozpoczęciem wędrówki można zobaczyć kilkunastominutowy film, który pozwoli na uzyskanie podstawowych informacji o całym kompleksie „Riese” jak i o tej konkretnej lokalizacji na zboczu góry Włodarz. Po obejrzeniu projekcji apetyt na większą ilość atrakcji jedynie narasta. Rozpoczyna się wyprawa w tajemnicze podziemia, których przeznaczenie do dziś dnia nie jest wcale jasne i stanowi tajemnicę rozpalającą umysły.

Włodarz, w porównaniu do innych dostępnych do zwiedzania miejsc w kompleksie „Riese”, oferuje wyjątkową atrakcję, której nie można doświadczyć w innych miejscach. Częściowo zalane sztolnie postanowiono wykorzystać jako drogę wodną, która umożliwia wygodne dotarcie do największej hali tej części ogromnego kompleksu. Ponad 60 metrowa hala robi wrażenie nawet dziś, po kilkudziesięciu latach od stworzenia tego miejsca.

O tym ogromnym wysiłku wielu setek więźniów, nierzadko tracących życie z powodu strasznych warunków pracy, przypominają w sztolniach Włodarza porzucone wagoniki służące do wywożenia urobku, a także pomniejsze narzędzia, takie jak łopaty czy kilofy. Tego rodzaju widoki wywołują zadumę.

Włodarz to, jak wspomniano, nie jedyne miejsce, w którym można dostać się do pozostałości po kompleksie „Riese”, jednak zwiedzanie tego zakątka Polski nie byłoby pełne bez poznania również i tego miejsca. Warto zatem na własne oczy przekonać się, co można ujrzeć w tym właśnie miejscu. Nocleg w Sowich górach nie jest wielkim problemem, na turystów czeka solidnie przygotowana i bogata baza turystyczna, dlatego bez większego trudu każdy może znaleźć coś odpowiadającego indywidualnym gustom i upodobaniom.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(99) "Kompleks „Riese” - Osówka, Walim, Góry sowie, Sudety, podziemne trasy turystyczne - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(123) "Kompleks „Riese”, oferuje wyjątkową atrakcję, której nie można doświadczyć w innych miejscach - poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(29) "Sudety - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(12) "mat. prasowe" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(50.67381357216920179098451626487076282501220703125) ["lng"]=> float(16.420354840859101130945418844930827617645263671875) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Kompleks „Riese” - Osówka, Walim, Góry sowie, Sudety, podziemne trasy turystyczne - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Kompleks „Riese”, oferuje wyjątkową atrakcję, której nie można doświadczyć w innych miejscach - poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places: Sudety - atrakcje turystyczne

author: mat. prasowe

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Kompleks „Riese” - Osówka, Walim, Góry sowie, Sudety, podziemne trasy turystyczne - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Kompleks „Riese”, oferuje wyjątkową atrakcję, której nie można doświadczyć w innych miejscach - poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: mat. prasowe

meta_desc: Kompleks „Riese”, oferuje wyjątkową atrakcję, której nie można doświadczyć w innych miejscach - poleca veturo.pl