Kazimierz Dolny nad Wisłą

Kazimierz Dolny – w gąszczu legend

Polska tradycja bogata jest w liczne legendy, historie i opowieści. Treści te, często niemalże te same, związane są z różnymi miejscami na mapie kraju roszczącymi sobie do nich wyłączność. Jedna z takich legend dotyczy Kazimierza Wielkiego - XIV-wiecznego polskiego możnowładcy i pewnej pięknej Żydówki. Historia ta miała wydarzyć się z perle polskiej urbanistyki - Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.

Królewskie tajemnice   
Wielkość tego ostatniego piastowskiego monarchy na tronie Polski jest nie do zaprzeczenia. Jak każda wielka postać i Kazimierz miał swoje słabości. Kazimierz Wielki przejawiał niepohamowany pęd ku płci przeciwnej. W niezliczonej rzeczy królewskich kochanek jedna zasługuje na szczególną uwagę. Jest nią córka biednego kazimierskiego Żyda Rafaela, który utrzymywał liczną rodzinę z krawiectwa. Córce tej było na imię Estera. Losy rodziny Rafaela miały ulec zupełnej zmianie, kiedy to razu pewnego król Kazimierz dostrzegł piękną Żydówkę o czarnych włosach i zapragną jej z całych swoich sił. Estera nie oparła się królewskim wdziękom. Legenda głosi, że Estera urodziła królowi dwóch synów, jednakże historia z tymi faktami rozprawia się odmiennie.

Miłosne korzyści
Miłość monarchy była tak wielka, że otoczył on swoją lubą opieką, lubą, a także poza jej rodziną, cały Kazimierski gród. Królewska władza napędzana miłosnym natchnieniem spowodowała rozwiązanie się worka ze złotem, które rozsypało się po ulicach Kazimierza. Król coraz częściej bywał w mieście, co spowodowało znaczny jego rozwój. Społeczność żydowska cieszyła się wielkimi przywilejami. Kazimierz nad Wisłą stał się perłą w królewskiej korownie, już nie tylko ze względu na obiekt miłosny, ale także z powodu rozbudowy miasta będącego ważnym ośrodkiem na polskiej mapie XIV wieku.

Miłość zwycięża
Czas jednak jest bezlitosny. Miłosna historia kończy się. Miasto po swoim rozkwicie doznało wielu nieszczęść i powolnie, razem miłosną historią, podupadało. Dopiero XX wiek przyniósł odrodzenie Kazimierzowi nad Wisłą. Odżyły również legendy. Miasto powoli zaczęło podnosić się z popiołów. Jego przestrzeń i zaułki stały się również polskim Hollywood, do którego, nawet amerykańskie, gwiazdy przedwojennego świata przybywały, żeby tutaj robić zdjęcia i kręcić filmy. To już nie legenda, a fakt.  Produkcje te nie były pozbawione wątków miłosnych, na których stoi miasto. Kolejno cień wojny rzucony na Kazimierz nie pozostawił miasta bez uszczerbku. Udało się jednak, z niemałym wysiłkiem, stopniowo, doprowadzić do wskrzeszenia Kazimierzowi jego dawnej świetności.

Wehikuł Renesansu
Ostatnie lata to dla Kazimierza powrót do XIV wieku. Renesans Renesansu daje się w mieście zauważyć na każdym kroku. Niesamowite uliczki, piękna renesansowa architektura, ciasne zaułki i położenie w dolinie największej polskiej rzeki Wisły czyni to miasto wyjątkowym. W mieście odżywają dawne legendy i klimaty. Historia zatoczyła koło. I choć może nie każdy zna opowieść o fundamentach duchowych Kazimierza – miłości Króla i przepięknej Estery – to aura miłości i miłosnej atmosfery wyczuwalna jest w każdym zakątku. Czy bez powodu? Czy ta legenda jest tylko legendą?

Miłość w zasięgu ręki
Okazji do sprawiania przyjemności osobom, które kochamy, jest bez liku. Jednak najcenniejsze, co można podarować drugiej osobie, to nie rzecz materialna, a czas, którego z każdym dniem coraz mniej. Czas spędzony w wyjątkowym miejscu to coś zupełnie szczególnego. Bez wątpienia takim miejscem jest Kazimierz Dolny nad Wisłą. Weekend w Kazimierzu (tu polecić można ofertę http://www.wyjatkowyprezent.pl/prezent/romantyczny-weekend-dla-dwojga-w-hotelu-kazimierzowka), to idealny pomysł na spędzenie niezapomnianych chwil z tymi, których kochamy. Wspaniała atmosfera miasta, piękna architektura, tajemnicze zaułki oraz wisząca w powietrzu aura miłości sprawią, że weekend w Kazimierzu na pewno zapisze się w pamięci na długie lata.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(87) "Kazimierz Dolny nad Wisłą - w gąszczu legend - atrakcje, ciekawe miejsca - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(115) "Kazimierz Dolny - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca - o legendach Kazimierza Dolnego przeczytasz na veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(12) "mat. prasowe" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(51.3220519466409967890285770408809185028076171875) ["lng"]=> float(21.94690704041040163474463042803108692169189453125) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Kazimierz Dolny nad Wisłą - w gąszczu legend - atrakcje, ciekawe miejsca - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Kazimierz Dolny - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca - o legendach Kazimierza Dolnego przeczytasz na veturo.pl

watermark:

interesting_places:

author: mat. prasowe

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title: 1

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Kazimierz Dolny nad Wisłą - w gąszczu legend - atrakcje, ciekawe miejsca - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Kazimierz Dolny - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca - o legendach Kazimierza Dolnego przeczytasz na veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: mat. prasowe

meta_desc: Kazimierz Dolny - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca - o legendach Kazimierza Dolnego przeczytasz na veturo.pl