google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Kazimierz Dolny - w gąszczu legend

Polska tradycja bogata jest w liczne legendy, historie i opowieści. Treści te, często niemalże te same, związane są z różnymi miejscami na mapie kraju roszczącymi sobie do nich wyłączność. Jedna z takich legend dotyczy Kazimierza Wielkiego - XIV-wiecznego polskiego możnowładcy i pewnej pięknej Żydówki. Historia ta miała wydarzyć się z perle polskiej urbanistyki - Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.

Kazimierz Dolny - w gąszczu legendKazimierz Dolny nad Wisłą

fot. Elapros/Wikimedia Commons

Królewskie tajemnice   
Wielkość tego ostatniego piastowskiego monarchy na tronie Polski jest nie do zaprzeczenia. Jak każda wielka postać i Kazimierz miał swoje słabości. Kazimierz Wielki przejawiał niepohamowany pęd ku płci przeciwnej. W niezliczonej rzeczy królewskich kochanek jedna zasługuje na szczególną uwagę. Jest nią córka biednego kazimierskiego Żyda Rafaela, który utrzymywał liczną rodzinę z krawiectwa. Córce tej było na imię Estera. Losy rodziny Rafaela miały ulec zupełnej zmianie, kiedy to razu pewnego król Kazimierz dostrzegł piękną Żydówkę o czarnych włosach i zapragną jej z całych swoich sił. Estera nie oparła się królewskim wdziękom. Legenda głosi, że Estera urodziła królowi dwóch synów, jednakże historia z tymi faktami rozprawia się odmiennie.

Miłosne korzyści
Miłość monarchy była tak wielka, że otoczył on swoją lubą opieką, lubą, a także poza jej rodziną, cały Kazimierski gród. Królewska władza napędzana miłosnym natchnieniem spowodowała rozwiązanie się worka ze złotem, które rozsypało się po ulicach Kazimierza. Król coraz częściej bywał w mieście, co spowodowało znaczny jego rozwój. Społeczność żydowska cieszyła się wielkimi przywilejami. Kazimierz nad Wisłą stał się perłą w królewskiej korownie, już nie tylko ze względu na obiekt miłosny, ale także z powodu rozbudowy miasta będącego ważnym ośrodkiem na polskiej mapie XIV wieku.

Miłość zwycięża
Czas jednak jest bezlitosny. Miłosna historia kończy się. Miasto po swoim rozkwicie doznało wielu nieszczęść i powolnie, razem miłosną historią, podupadało. Dopiero XX wiek przyniósł odrodzenie Kazimierzowi nad Wisłą. Odżyły również legendy. Miasto powoli zaczęło podnosić się z popiołów. Jego przestrzeń i zaułki stały się również polskim Hollywood, do którego, nawet amerykańskie, gwiazdy przedwojennego świata przybywały, żeby tutaj robić zdjęcia i kręcić filmy. To już nie legenda, a fakt.  Produkcje te nie były pozbawione wątków miłosnych, na których stoi miasto. Kolejno cień wojny rzucony na Kazimierz nie pozostawił miasta bez uszczerbku. Udało się jednak, z niemałym wysiłkiem, stopniowo, doprowadzić do wskrzeszenia Kazimierzowi jego dawnej świetności.

Wehikuł Renesansu
Ostatnie lata to dla Kazimierza powrót do XIV wieku. Renesans Renesansu daje się w mieście zauważyć na każdym kroku. Niesamowite uliczki, piękna renesansowa architektura, ciasne zaułki i położenie w dolinie największej polskiej rzeki Wisły czyni to miasto wyjątkowym. W mieście odżywają dawne legendy i klimaty. Historia zatoczyła koło. I choć może nie każdy zna opowieść o fundamentach duchowych Kazimierza - miłości Króla i przepięknej Estery - to aura miłości i miłosnej atmosfery wyczuwalna jest w każdym zakątku. Czy bez powodu? Czy ta legenda jest tylko legendą?

Miłość w zasięgu ręki
Okazji do sprawiania przyjemności osobom, które kochamy, jest bez liku. Jednak najcenniejsze, co można podarować drugiej osobie, to nie rzecz materialna, a czas, którego z każdym dniem coraz mniej. Czas spędzony w wyjątkowym miejscu to coś zupełnie szczególnego. Bez wątpienia takim miejscem jest Kazimierz Dolny nad Wisłą. Weekend w Kazimierzu (tu polecić można ofertę http://www.wyjatkowyprezent.pl/prezent/romantyczny-weekend-dla-dwojga-w-hotelu-kazimierzowka), to idealny pomysł na spędzenie niezapomnianych chwil z tymi, których kochamy. Wspaniała atmosfera miasta, piękna architektura, tajemnicze zaułki oraz wisząca w powietrzu aura miłości sprawią, że weekend w Kazimierzu na pewno zapisze się w pamięci na długie lata.

Poznaj rezydencję, która dawniej uchodziła za jedną z ...

Są tacy, którzy podobno widzieli już wszystko co ...

Zamek obronny wzniesiono w Puławach w latach 1671-1676 ...

Urokliwą krainę położoną na Lubelszczyźnie można zwiedzać przy ...

Puławy, wraz z Kazimierzem Dolnym i Nałęczowem, tworzą ...

W Kazimierzu Dolnym nad Wisłą znów można podziwiać ...

atrakcje

https://veturo.pl/article/2586/legendy-kazimierza-dolnego-legenda-o-kazimierzu-wielkim/