Florencja, Włochy

Florencja – atrakcje turystyczne

Florencja to najciekawsze miasto Toskanii. To tutaj niegdyś rodziły się style w sztuce i mody znane w całej  Europie. Tutaj zawiązywano wielkie spiski, tutaj kochały, żyły i umierały historyczne postanie, które ostatnio często oglądamy w historycznych serialach. Miasto dziesiątek pałaców oprócz historii, piękna i sztuki ma także do zaoferowania niezwykle gościnne i pełne przysmaków knajpki.

Główny plac Florencji to zarazem jego serce i najbardziej reprezentacyjne miejsce. Plac Katedralny, jak jest nazywany, może się pochwalić bliski sąsiedztwem jednej z największych chrześcijańskich świątyń na świecie. Katedra Matki Boskiej Kwietnej z XIII wieku. Masywna budowla to 153 metry długości i 38 metrów szerokości. Dumnie sięga też 114 metrów wysokości. Tutaj znajdziemy także najstarszą budowlę we Florencji – obszerne Babtiserium, starsze od katedry o bez mała 800 lat.
Nie przegapimy też 85 metrowej wieży Giotta (Campanile di Giotto), z której można obejrzeć miasto – o ile pokonamy jej 414 kamiennych schodów. Charakterystyczna budowla z białego marmuru zachwyca też drobną siecią zdobień.

Kto z nas nie słyszał o rodzinie Medyceuszy, która wielkimi literami zapisała się whistorii Włoch i historii całej Europy. Bajecznie bogata rodzina arystokratów wzniosła sój pałac około XV wieku, rękami świetnego architekta Michelozzo di Bartolommea. Co ciekawe – pierwotna rezydencja miała być skromna i prosta, a do tego podobna do chrześcijańskich świątyń (tak życzył sobie óczesny władca Florencji, Kosma Medyceusz Starszy). Szybko jednak znudził się bogatej rodzinie i został sprzedany, a potem przebudowany w bogatym stylu. Z oryginalnych czasów zachowała się tylko słynna Kaplica Trzech Króli z przepięknym freskiem o tej tematyce oraz przepiękne arkadowe krużganki.

W kościele San Lorenzo znajdują się relikwie św. Kazimierza, syna króla Kazimierza Jagiellończyka, uznanego za świętego.

Jeden z największych we Florencji pałaców renesansowych powstał na zlecenie Filippa Strozziego w XV wieku. Co typowe dla florenckich rezydencji – z zewnątrz wygląda skromniej niż z wnętrza, gdzie szereg krużganków i zdobień przypomina o pozycji dawnych włascicieli. Pałac został starannie zaprojektowany geometrycznie, tak aby regularny kształt potęgował wrażenie przestrzeni poprzez rozległe loggie, krużganki, okna i starannie rozmieszczone wejścia.  Ciekawostką są z pewnością tutaj żelazne lampy w kształcie sfinksów któr znajdziemy na zewnętrznych ścianach, które zostały ozdobione w stylu rustykalnym.

Loggia była tradycyjnym miejscem handlu tkaninami, czyli takim miejscem, gdzie najbogatsi kupcy dobijali targu. Kolumnowa budowla otoczona umieszczonymi w nawach posągami najważniejszych osobistości wi mieście do dziś pełni funkcję targową. Dzisiaj jednak można tam kupic florenckie przysmaki i pogłaskac po pysku słynny posąg dzika z brązu, którego autorem jest Pietro Tacca. Podobno rzęźba ta przynosi szczęście. Warto też rozejrzeć się i poświęcić chwilę piętrowemu kościołowi Orsanmichele. Początkowo mieścił się tu… targ zboża. W XV wieku pierwszy raz przebudowano kościoł na targ i dziś jest to interesująca, kwadratowa światynia o charakterystycznych oknach.

Plac wielu pałaców, którego centralnym punktem jest piękna fontanna Neptuna oraz kopia słynnej rzęźby Michała Anioła „Dawid”. Znajdziemy tu także Herkulesa i Kasusa – dłuta innej florenckiej sławy, Bandinellego. To tutaj florencki reformator religiny Hieronim Savonarola spłoną na stosie pod koniec XV wieku. Zasłyną on tzw. „ogniskiem próżności” które jego zwolennicy rozpalili na tym placu ostentacyjnie niszcząc atrybuty luksusu i próżności: ksiązki, kosmetyki, klejnoty, stroje. Znajdziemy na placy Signoria tablicę upamiętniającą te zdarzenia. Warto też zwrócic uwagę na Stary Pałac, siedzibę władz Florencji a także na inne rzeźby, które są najczęściej kopiami słynnych florenckich dzieł sztuki.

Trudno nie zachwycać się perfekcją dzieł Michała Anioła. A gdzie lepiej to robić niż w jego rodzinnym regionie, gdzie pozostawił po sobie wiele wciąż żywych pamiątek. W Galerii Uffizi znajdziemy tego najlepsze dowody. Sam bydynek galerii powstał w XVI wieku jako siedziba urzędów, jednak Medyceusze już wtedy gromadzili na piętrze budynku rozmaite dzieła sztuki, które z czasem wyparły urzędników z budynku. Tutaj znajdziemy najwspanialsze dzieła włoskich malarzy, w tym obraz „Święta Rodzina” Michała Archanioła, obrazy Rafaela, Leonardo da Cinci, Tycjana,Rubensa i wielu innych sławnych malarzy z całego świata. Ciekawą ekspozycją jest galeria autoportretów sławnych malarzy, a czujne oko wychwyci też wiele portretów polskich władców i arystokratów. Warto zamówić bilety przez internet, bo Galeria zawsze jest pełna zwiedzających.

Najstarszy most we Florencji łączy Pałac Vecchio z Pałacem Pitti. Pełen niegdyś kramików i rzemieślniczych warsztatów zawdzięcza swoją nazwę jednym z najznamienitszych z tychże twórców: słynnym florenckim złotnikom. Oczywiście nie zawsze mieli oni monopol na handle na moście, który powstał jeszcze w średniowieczu. Dopiero w XVII wieku jeden z florenckich władców wyrzucił z mostu handlarzy ryb i skór i przekazał miejsce w ręce cechu złotników. Dlaczego? Ponieważ… gdy przepływał po rzece Arno przeszkadzał mu smród z poprzedniego targu. Ten prozaiczyny powód dał początek jednej z florenckich tradycji, która przetrwała do dzić. Jest to zatem idealne miejsce we Florencji na wyprawę do jubilera.

W ogromnym pałacu Pittich znajdziemy największe muzeum Florencji. Dzieła sztuki Rafaela i Tycjana, ogromną kolekcję sztuki nowoczesnej, muzeum srebra i galeria kostiumów – warto zastanowić się, co najbardziej chcemy zobaczyć. Pałacowa galeria obrazów należących do Medyceuszy to ciekawostka sama w sobie: tutaj obrazy wiszą nie chronologicznie czy tematycznie, ale dokłądnie tak, jak zażyczyli sobie ich właściciele, czyli rodzina Medyceuszy, która kupiła pałac w XVI wieku. Parada strojów dworskich z czasów Medyceuszy czeka na nas w Galerii Kostiumów. Ciekawe, jak wyobrażacie sobie ubrania z tamtej epoki. Wygodne, czy nie?

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(102) "Florencja - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, zwiedzanie, zabytki - Włochy, Toskania - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(91) "Florencja - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca i zabytki we Florencji - poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "Redakcja" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(43.77149086539230182779647293500602245330810546875) ["lng"]=> float(11.2534332259736995496268718852661550045013427734375) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "WLO" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Florencja - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, zwiedzanie, zabytki - Włochy, Toskania - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Florencja - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca i zabytki we Florencji - poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places:

author: Redakcja

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Florencja - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, zwiedzanie, zabytki - Włochy, Toskania - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Florencja - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca i zabytki we Florencji - poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Redakcja

meta_desc: Florencja - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca i zabytki we Florencji - poleca veturo.pl