Rodzinne wakacje nad Gardą

 Do wakacji jeszcze trochę czasu zostało, ale Ci, którzy chcę je spędzić za granicą powinni o nich pomyśleć już dziś. Gdy nie ma się ochoty na długie podróże i kierunki egzotyczne, warto wybrać się do Włoch, gdzie pogoda, zabytki, widoki i kuchnia zadowolą każdego. My w szczególności polecamy jezioro Garda.

Jezioro Garda jest jeziorem polodowcowym, które leży w północnych Włoszech, około 40 km od romantycznej Werony słynącej z powieści Szekspira – “Romeo i Julia”. Lago di Garda to również największe jezioro we Włoszech, otoczone górami pasma górskiego Prealpi Gardesane.

Jezioro to idealne miejsce dla rodzin, które kochają wodę, góry i zwiedzanie. Są tu idealne warunki do uprawiania sportów wodnych, szczególnie windsurfingu i żeglarstwa.

Co szczególnie zobaczyć i zwiedzić nad jeziorem? Jak spędzić rodzinnie wakacje nad Lago di Garda? O to zapytaliśmy specjalistów od rodzinnych wakacji – Olę, Tomka i Michała Dudków, autorów bloga Globtroterek i przewodników dla dzieci. Podali nam TOP 10 miejsc nad Gardą, które warto odwiedzić z rodziną

Najlepszym sposobem na poznanie Gardy i uroczych miasteczek usianych wzdłuż brzegu jest rejs statkiem, podczas którego możecie zobaczyć jezioro i góry z zupełnie innej perspektywy. Promy pływają bezpośrednio do poszczególnych miejscowości nad jeziorem, dlatego warto połączyć rejs ze zwiedzaniem. Zaplanujcie sobie przystanek m.in w Malcesine, gdzie znajduje się stacja kolejki górskiej na Monte Baldo. 

Monte Baldo
Monte Baldo to górski szczyt sięgający  2218 m npm, z którego roztacza się panorama na jezioro i jego okolice. Widoki są niesamowite i warte zobaczenia. Sam wjazd na szczyt również można zaliczyć do atrakcji, bowiem na Monte Baldo wjeżdża się dwoma kolejkami. Wagoniki, które zawożą turystów z wyższej stacji w San Michele na szczyt są jedyne w swoim rodzaju, gdyż obracają się w czasie jazdy o 360 stopni, tak by osoby, będące w środku, mogły podziwiać panoramę z każdej strony. Dodatkową atrakcją, po nacieszeniu się widokami jest możliwość zjazdu z góry na rowerze. Rowery można przewieźć kolejką specjalnymi kursami dla rowerzystów, które są wyznaczone o konkretnej godzinie.

Będąc w Malcesine nie ograniczajcie się tylko do wjazdu na Monte Baldo. Samo miasteczko jest bardzo urocze i warte zobaczenia. Nie można pominąć, wznoszącego się na skale, tuż nad taflą wody zamku Castelle Scaligero. Obecnie w zamku jest Muzeum Historii Naturalnej jeziora Garda oraz Monte Baldo, a także jeden z charakterystycznych punktów widokowych – zamkowa wieża z której rozciąga się fantastyczny widok na miasteczko i jezioro. Warto też pospacerować wąskimi, brukowanymi uliczkami, które poprowadzą Was m.in. do kościoła Parrocchia Di S. Stefanoz charakterystyczną dzwonnicą czy kościoła Chiesa dei SS. Benigno e Caro, który posiada imponujące freski.

Jedną z najsłynniejszych i najpiękniejszych miejsowości nad Gardą jest Riva del Garda, na północnym brzegu jeziora. Zobaczyć tu można między innymi kościół Inviolata, z pięknym wnętrzem, kościół Santa Barbara, Piazza 3 di Novembre, czyli plac, na którym znajduje się wieża widokowa Torre Apponale. Jest tu też piękna promenada prowadząca wzdłuż brzegu i plaża Sabbioni Beach, z której chętnie korzystają turyści i mieszkańcy w słoneczne dni.

Limone sul Garda
Wciśnięte w skały miasteczko Limone sul Garda swoją nazwę wzięło od uprawianych tu dawniej limonek. Przez wieki dostęp do Limone był utrudniony, a dotrzeć można było wyłącznie drogą wodną lub przez góry. Obecnie prowadzi tu droga, która jednak czasem może przysparzać sporych emocji.  Jeśli macie ochotę na spacer najdłuższą i najpiękniejszą promenadą nad Gardą do udajcie się do Salo. Poza promenadą, zajrzyjcie też do XV wiecznej katedry Santa Maria Annunziata, która jest jedyną katedrą nad Gardą.

Perełką południowego brzegu jest Sirmione, miasteczko położone na cyplu. W Sirmione znajduje się trzynastowieczny zamek rodziny Scaglierich, do którego prowadzi zwodzony most. Warto zobaczyć również wykopaliska, datowane na I r.n.e. i muzeum – Grotte di Catullo. Przy wykopaliskach znajduje się słynna plaża Jamaica Beach. Znaleźć  na niej można kolorowe płyty skalne oraz kamyki. Efekt wyjątkowy! Inną popularną turystyczną miejscowością jest Peschiera del Garda. Stąd startuje 40 kilometrowa ścieżka rowerowa prowadząca po okolicy. Z Peschiery możecie wybrać się pociągiem na wycieczkę do Wenecji czy Mediolanu.

Poza zwiedzaniem warto zafundować sobie dzień szalonej zabawy w największym włoskim parku rozrywki – Gardaland. Wesołe miasteczko oferuje superszybkie rollercoastery, karuzele, place zabaw, kino 4D i mnóstwo przeróżnych, zakręconych urządzeń.  Nie brakuje również wodnych atrakcji i strefy dedykowanej dla maluchów.

Wakacje nad Gardą najlepiej spędzić na kempingu! Campingi bowiem to genialne parki wakacyjne dla całej rodziny, które oferują komfortowe zakwaterowanie w domkach i gotowych namiotach. Na kempingach są baseny, restauracje, place zabaw, boiska czy parki linowe. O dobrą zabawą dbają wykwalifikowani animatorzy, którzy prowadzą zajęcia dla dzieci i dorosłych. Bazę fajnych kempingów nad Gardą, wraz z recenzją, zdjęciami i filmami znajdziecie na www.globtroterek.com.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(51) "Atrakcje jezioro Garda - Włochy - rodzinne wakacje" ["meta_desc"]=> string(89) "Poznaj atrakcje turystyczne nad jeziorem Garda we Włoszech. Rodzinne wakacje nad Gardą." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(9) "opr. red." ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(45.55483354428930198309899424202740192413330078125) ["lng"]=> float(10.633392332503600385962272412143647670745849609375) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(true) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(true) ["video"]=> string(183) "https://www.youtube.com/embed/tQH3cm0aYDs" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "WLO" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Atrakcje jezioro Garda - Włochy - rodzinne wakacje

meta_keys:

meta_desc: Poznaj atrakcje turystyczne nad jeziorem Garda we Włoszech. Rodzinne wakacje nad Gardą.

watermark:

interesting_places:

author: opr. red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news: 1

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video: 1

video: https://www.youtube.com/embed/tQH3cm0aYDs" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Atrakcje jezioro Garda - Włochy - rodzinne wakacje

meta_keys:

meta_desc: Poznaj atrakcje turystyczne nad jeziorem Garda we Włoszech. Rodzinne wakacje nad Gardą.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr. red.

meta_desc: Poznaj atrakcje turystyczne nad jeziorem Garda we Włoszech. Rodzinne wakacje nad Gardą.