google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Chełm - Góra katedralna

Początki Chełma sięgają wczesnego średniowiecza (VIII-X  w.), kiedy istniał tu jeden z Grodów Czerwieńskich, strzegących południowowschodnich rubieży ziem Lędzian, a od X wieku - Polan. W I poł. XIII w. Chełm stał się stolicą księstwa halicko-wołyńskiego.

Chełm - Góra katedralnaChełm, Bazylika NNMP

fot. pixabay.com

Książę Daniel Romanowicz wystawił książęcy gród i cerkiew katedralną. Miasto podbite przez Kazimierza Wielkiego, zostało na trwałe włączone do Polski – jako stolica Ziemi Chełmskiej. Miasto na prawie magdeburskim lokował król Władysław Jagiełło w roku 1392.

Na Górze Katedralnej, zwanej też Górą Chełmską lub Zamkową, znajduje się zespół bazyliki Narodzenia Najświętszej Marii Panny z XVIII-XIX w. Okazałą barokową świątynię projektował Paweł Antoni Fontana, a wnętrze ozdobili m.in. lwowski rzeźbiarz i snycerz Michał Filewicz oraz wileński malarz Franciszek Smuglewicz. Spora część wyposażenia  uległa zniszczeniu po kasacie unii i przekształceniu katedry na sobór. Otaczany wielkim kultem obraz MB Chełmskiej z ołtarza głównego, został w 1915r. wywieziony do Rosji,  a obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Krajowego w Łucku. W bazylice chełmskiej jest nadal otaczana kultem kopia z lat międzywojennych XX w. W zespole budynków katedralnych zachowały się m.in.: Brama Uściługska z 1616 r., klasztor bazylianów z lat 1639-49, pałac biskupów unickich (1711-30). Najbardziej monumentalną budowlą jest katedralna dzwonnica, powstała w latach 70. XIX w., mieszcząca trzy wielkie dzwony: Maria (z 1939 r., o wadze ok. 2,2 t), Stanisław (1946 r., 3 t) i Julian (1946, 1,2 t). Na szczycie dzwonnicy mieści się punkt widokowy, a na parterze Mauzoleum Ofiar Terroru Hitlerowskiego i Stalinowskiego.

W  północno-zachodniej  części Góry Katedralnej wznosi się wysoki ziemny nasyp, zwany Wysoką Górką, będący reliktem wczesnośredniowiecznego grodziska. Archeolodzy odkryli  tu zarówno ślady drewniano-ziemnych umocnień grodowych z VIII-XIIw., jak nieco późniejsze relikty murowanego palatium kniazia Daniela z XIII w. i kamiennej mieszkalno-obronnej wieży kazimierzowskiej z wieku XIV. Obok tej ostatniej budowli powstał zamek kasztelański, który przetrwał do najazdu wojsk tatarsko-kozackich w poł. XVII wieku.

Parafia pw. Narodzenia NMP, ul. Lubelska 2, 22-100 Chełm
www.bazylika.net

Muzeum ma główną siedzibę w gmachu dawnego klasztoru ...

Chełmskie Podziemia Kredowe to unikalny na skalę światową ...

Gotania to obszar we wschodniej Polsce, w południowo-wschodniej ...

Jeżeli chcesz, odpocząć od miejskiego zgiełku, poznać niedostępne ...

https://veturo.pl/article/3052/chelm-gora-katedralna-bazylika-zabytki-zwiedzanie-miasta/