google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Dlaczego warto wybrać się na wycieczkę do Sandomierza?

Zamiast spędzać czas w domu przed telewizorem, warto wybrać się na wycieczkę w Polskę, by poznać najładniejsze jej zakątki. Bez wątpienia jednym z takich miejsc jest Sandomierz w województwie świętokrzyskim.

Medialna popularność miasta
Sandomierz leży nad Wisłą, tuż przy drodze krajowej nr 77 wiodącej do Przemyśla, a więc z dala od głównych szlaków komunikacyjnych. Mimo to od wielu lat miasto przeżywa prawdziwy najazd turystów, którzy chcą zobaczyć na własne oczy miejsca znane z ekranów telewizora. To właśnie w Sandomierzu bowiem kręcone są główne sceny niezwykle popularnego serialu kryminalnego „Ojciec Mateusz”, tutaj także rozgrywa się akcja powieści Zygmunta Miłoszewskiego „Ziarno prawdy”, której ekranizacja z Robertem Więckiewiczem w roli głównej okazała się kinowym sukcesem. Wycieczki śladami ulubionych bohaterów są oferowane przez sandomierskich przewodników i stanowią jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta.

Wspaniała zabytkowa architektura
Osoby znające dobrze dzieje Polski doskonale wiedzą, że Sandomierz ma bardzo bogatą historię, po której zostały liczne pamiątki w postaci pięknych zabudowań. Jednym z najważniejszych zabytków jest zamek królewski z XIV wieku, który został wzniesiony na polecenie króla Kazimierza Wielkiego i pełnił potem funkcję jednej z głównych siedzib polskich władców. Jeśli chodzi o pozostałe zabytki, które koniecznie trzeba zobaczyć będąc w Sandomierzu, to są to przede wszystkim: Stary Rynek z renesansowym Ratuszem oraz pięknymi kamienicami,późnoromański kościół św. Jakuba wraz z zespołem klasztornym – na uwagę zasługuje szczególnie ceramiczny portal kościoła oraz witraże autorstwa Jana Frycza z początku XX w., gotycka bazylika katedralna Narodzenia NMP – tu znajduje się obraz Karola de Prevot przedstawiający mord rytualny, który stał się ważną osią fabuły książki Zygmunta Miłoszewskiego, Collegium Gostomianum – dawne kolegium jezuickie z XVII w., jedna z najstarszych szkół średnich w Polsce, Brama Opatowska – doskonale zachowana brama wjazdowa do miasta z XIV w., Dom Długosza – ufundowany został przez znanego historyka w XV w. dla misjonarzy, dzisiaj mieści w swoich murach Muzeum Diecezjalne.

Dużą atrakcją miasta jest Podziemna Trasa Turystyczna o długości 470 m, składająca się głównie z dawnych piwnic kupieckich. Podczas jej zwiedzania można poznać wiele legend związanych z Sandomierzem!

Sandomierz jest jednym z najważniejszych miejsc na mapie turystycznej Polski, dlatego jeśli ktoś jeszcze nie miał okazji go zobaczyć, czym prędzej powinien nadrobić zaległości. Na wizytę tutaj warto poświęcić czas i wydać pieniądze – jeśli tych ostatnich nie ma zbyt dużo w portfelu, zawsze można się wspomóc niewielką pożyczką. Na przykład korzystając z pożyczki online we Freezl, pieniądze na wyjazd można załatwić już w 15 minut. Zobaczenie całego miasta i poznanie jego wspaniałej historii wymaga czasu, dlatego warto skusić się na nocleg w Sandomierzu. W ostatnich latach powstało tu dużo hoteli i pensjonatów, na turystów czeka też wiele pokoi gościnnych udostępnionych przez mieszkańców.

Przedmiotem kultu w Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej jest ...

Historia Koprzywnicy nierozerwalnie związana jest z zakonem cystersów, ...

Kościół św. Jakuba to jedna z najstarszych budowli ...

Sandomierz posiada metrykę starszą niż piastowskie państwo. W ...

Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem to instytucja ...

Stalowa  Wola  to  turystyczna  niespodzianka.  Kojarzona  głównie z ...

nocleg

https://veturo.pl/article/3162/sandomierz-wycieczki-zabytki-ciekawe-miejsca-ojciec-mateusz/