google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Supraśl - atrakcje turystyczne

Supraśl powstał dokładnie w 1500 roku. Założyli go przybyli z pobliskiego Gródka mnisi św. Bazylego, którzy nie chcieli już dłużej przebywać w przeludnionej osadzie przy dworze Chodkiewiczów.

Supraśl - atrakcje turystyczneSupraśl

fot. Andy The Vine CC BY-SA

Legenda spisana przez zakonników w XVIII w.  głosi, że bracia puścili na wody Supraśli drewniany krzyż z relikwiami, prosząc Bożą Opatrzność, aby zatrzymał się w miejscu najbardziej dogodnym.Tam mieli wybudować klasztor. W ten sposób właściciel  puszczy  porastającej  okolice  wspomnianego Gródka, marszałek Wielkiego Księstwa Litewskiego Aleksander Chodkiewicz,  wyraził zgodę na założenie w swoich dobrach klasztoru o tradycjach grecko-rusko-bizantyjskich. Rozpoczęto budowę zespołu klasztornego hołdującego ideom pojednania między prawosławiem a katolicyzmem. Przez trzysta lat klasztor stanowił fundament rozwoju miejscowości zarówno pod względem kulturowym, jak i gospodarczym. Należał do prawosławnych (mnisi św. Bazylego) i katolików (bazylianie, salezjanie).

W 1696 r. powstała Supraska Oficyna Wydawnicza oo. Bazylianów, w której drukowano księgi liturgiczne i świeckie pisane w języku polskim, łacińskim i słowiańskim. Tu pierwszy raz wydano „Pieśni Nabożne” Franciszka Karpińskiego, polskie tłumaczenia „Podróży Guliwera” Jonathana Swifta, „Cyda” Pierre’a Corneille’a. Obecnie w Pałacu Opatów znajduje się Muzeum Ikon – interaktywna galeria sztuki sakralnej wschodniego chrześcijaństwa.

Atrakcyjne położenie Supraśla – w samym środku Puszczy Knyszyńskiej, stanowiącej  jednocześnie obszar Zielonych Płuc Polski, Natury 2000 i Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej – sprawia, że Supraśl od 2002 roku może się poszczycić statusem uzdrowiska nizinnego, klimatycznego, borowinowego. Tradycje uzdrowiskowe i letniskowe sięgają czasów międzywojnia, kiedy istniało tu sanatorium przeciwgruźlicze.

wykorzystano fragmenty publikacji: Katalog Produktów Turystycznych Północno-Wschodniej Polski
Redakcja: Bartłomiej Wolfram
Wydawca: Starostwo Powiatowe w Hajnówce – www.powiat.hajnowka.pl, Fundacja Zielone Płuca Polski – www.fzpp.pl

W plebiscycie na białostoczanina XX wieku wygrał lekarz, ...

Wystarczy pojechać na Podlasie, by zobaczyć drewniane wioski, ...

Sezon rowerowy i bociany mają coś wspólnego - ...

Pałac Branickich w Białymstoku jest zaliczany do najpiękniejszych ...

Mamy Państwu do zaoferowania zwiedzenie najstarszego w Polsce ...

Stolicę Podlasia można zwiedzać przy pomocy audioprzewodników.

https://veturo.pl/article/3256/suprasl-ciekawe-atrakcje-turystyczne-uzdrowisko/