google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Dijon - atrakcje turystyczne

Najciekawszym miastem Burgundii jest jej stolica, czyli miasto Dijon będące urokliwym miejscem z ciekawą historią, pięknymi domami, skarbami kultury i zabytkami pamiętającymi czasy świetności regionu. Miejscowe pierniki z pewnością posmakują kulinarnym podróżnikom, którzy na pamiątkę pobytu w mieście powinni zabrać również słoiczek słynnej musztardy.

Dijon - atrakcje turystyczneDijon, Francja

fot. pixabay.com

W mieście przyszedł na świat między innymi słynny konstruktor Gustave Eiffel, a dzisiaj na ulicach można spotkać wielu studentów, gdyż Dijon jest ważnym ośrodkiem akademickim z Uniwersytetem Burgundzkim. Punktem orientacyjnym i jednym z najważniejszych zabytków, od których warto zacząć zwiedzanie jest pałac Książąt i Stanów Burgundii leżący w samym centrum miasta. Oczom turystów ukazuje się na początku majestatyczna wieża Filipa Dobrego z XV w., ze szczytu której najlepiej zorientować się w topografii miasta. W samym pałacu można podziwiać niezwykłą kolekcję sztuki w Muzeum Sztuk Pięknych, zabytkowe pomieszczenia gospodarcze, Salę Straży z dziełami mistrzów szkoły burgundzkiej oraz grobowce książąt. Spacerując po mieście można spoglądać z zaciekawieniem na niezwykłe średniowieczne domy i renesansowe rezydencje, uwagę przyciąga między innymi Maison des Cariatydes, Hotel Chambellan oraz Fhotel Aubriot – piękna gotycka kamienica. Na północ od Pałacu Stanów wznosi się niezwykła świątynia w stylu burgundzkiego gotyku jaką jest kościół Notre-Dame z fasadą zachwycającą pomysłowością i zegarem z Jacquemartem przywiezionym jako trofeum wojenne z Flandrii przez Filipa Śmiałego.

Uwagę turystów przyciągają również kościół św.  Michała łączący elementy architektury późnego gotyku i renesansu, kościół św. Szczepana  i gotycka katedra St-Benigne wybudowana pod koniec XIII w. z tablicą nagrobną ostatniego przedstawiciela linii Piastów, księcia Władysława Białego. Koniecznie trzeba zwiedzić całe centrum zbudowane z domów szachulcowych, w których znajdują się wyborne restauracje i przytulne kawiarenki. Ważną pamiątką architektoniczną miasta jest Studnia Mojżeszowa na terenie dawnego klasztoru Kartuzów, a także Brama Wilhelma usytuowana na placu Darcy, porównywana do paryskiego Łuku Tryumfalnego. Pasjonaci historii powinni zainteresować się muzeami, których w Dion nie brakuje, a najciekawiej prezentują się Muzeum Sztuki Sakralnej, Muzeum Historii Naturalnej oraz ekscytujące Muzeum Musztardy.

Najbardziej charakterystycznym miejscem w Nicei jest imponujący, pojawiający ...

Burgundia potrafi oczarować każdego dzięki wspaniałej architekturze, światowej ...

Trasa La Loire à Vélo została przygotowana tak, ...

Bazylika Sacré-Coeur to kościół na szczycie wzgórza Montmartre ...

Łuk Triumfalny to pomnik stojący na placu Charles'a ...

https://veturo.pl/article/3376/francja-dijon-burgundia-zabytki-ciekawe-atrakcje/