Dijon, Francja

Dijon – atrakcje turystyczne

Najciekawszym miastem Burgundii jest jej stolica, czyli miasto Dijon będące urokliwym miejscem z ciekawą historią, pięknymi domami, skarbami kultury i zabytkami pamiętającymi czasy świetności regionu. Miejscowe pierniki z pewnością posmakują kulinarnym podróżnikom, którzy na pamiątkę pobytu w mieście powinni zabrać również słoiczek słynnej musztardy.

W mieście przyszedł na świat między innymi słynny konstruktor Gustave Eiffel, a dzisiaj na ulicach można spotkać wielu studentów, gdyż Dijon jest ważnym ośrodkiem akademickim z Uniwersytetem Burgundzkim. Punktem orientacyjnym i jednym z najważniejszych zabytków, od których warto zacząć zwiedzanie jest pałac Książąt i Stanów Burgundii leżący w samym centrum miasta. Oczom turystów ukazuje się na początku majestatyczna wieża Filipa Dobrego z XV w., ze szczytu której najlepiej zorientować się w topografii miasta. W samym pałacu można podziwiać niezwykłą kolekcję sztuki w Muzeum Sztuk Pięknych, zabytkowe pomieszczenia gospodarcze, Salę Straży z dziełami mistrzów szkoły burgundzkiej oraz grobowce książąt. Spacerując po mieście można spoglądać z zaciekawieniem na niezwykłe średniowieczne domy i renesansowe rezydencje, uwagę przyciąga między innymi Maison des Cariatydes, Hotel Chambellan oraz Fhotel Aubriot – piękna gotycka kamienica. Na północ od Pałacu Stanów wznosi się niezwykła świątynia w stylu burgundzkiego gotyku jaką jest kościół Notre-Dame z fasadą zachwycającą pomysłowością i zegarem z Jacquemartem przywiezionym jako trofeum wojenne z Flandrii przez Filipa Śmiałego.

Uwagę turystów przyciągają również kościół św.  Michała łączący elementy architektury późnego gotyku i renesansu, kościół św. Szczepana  i gotycka katedra St-Benigne wybudowana pod koniec XIII w. z tablicą nagrobną ostatniego przedstawiciela linii Piastów, księcia Władysława Białego. Koniecznie trzeba zwiedzić całe centrum zbudowane z domów szachulcowych, w których znajdują się wyborne restauracje i przytulne kawiarenki. Ważną pamiątką architektoniczną miasta jest Studnia Mojżeszowa na terenie dawnego klasztoru Kartuzów, a także Brama Wilhelma usytuowana na placu Darcy, porównywana do paryskiego Łuku Tryumfalnego. Pasjonaci historii powinni zainteresować się muzeami, których w Dion nie brakuje, a najciekawiej prezentują się Muzeum Sztuki Sakralnej, Muzeum Historii Naturalnej oraz ekscytujące Muzeum Musztardy.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(78) "Dijon - atrakcje turystyczne, co warto zobaczyć, zabytki - Francja, Burgundia" ["meta_desc"]=> string(81) "Dijon - atrakcje turystyczne, co warto zobaczyć, zabytki miasta poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(9) "opr. red." ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(47.31406258493179706192677258513867855072021484375) ["lng"]=> float(5.038604735626780239954314311034977436065673828125) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "FRA" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Dijon - atrakcje turystyczne, co warto zobaczyć, zabytki - Francja, Burgundia

meta_keys:

meta_desc: Dijon - atrakcje turystyczne, co warto zobaczyć, zabytki miasta poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places:

author: opr. red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Dijon - atrakcje turystyczne, co warto zobaczyć, zabytki - Francja, Burgundia

meta_keys:

meta_desc: Dijon - atrakcje turystyczne, co warto zobaczyć, zabytki miasta poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr. red.

meta_desc: Dijon - atrakcje turystyczne, co warto zobaczyć, zabytki miasta poleca veturo.pl