google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Muzeum Porcelany w Ćmielowie

Przyglądałeś się kiedyś porcelanowej filiżance? Ciekawa myśl: jak można stworzyć coś tak kruchego i delikatnego jednocześnie? Odpowiedź jest blisko i czeka na ciebie w Żywym Muzeum Porcelany w Ćmielowie.

Muzeum Porcelany w ĆmielowieŻywe Muzuem Porcelany

mat. prasowe muzeum

Znana w całym kraju i na świecie ćmielowska Fabryka Porcelany zaprasza wszystkich – dużych małych i tych, którzy czują się jak słonie w składzie porcelany – na bardzo „żywą”, bo namacalna i dostępną na wyciągnięcie ręki przygodę ze sztuką. Martwisz się, ze będzie nudno, bo cóż może być ciekawego w filiżankach i figurkach w szklanych gablotkach? Mylisz się! Tutaj nie doświadczysz tradycyjnego zwiedzania. Boisz się, że w twoich palcach krucha porcelana rozpadnie się na kawałeczki? Nie chcesz zabierać swoich pełnych energii dzieci do świata pełnego najdelikatniejszego materiału? Bez obaw, Muzeum gotowe jest na przyjęcie każdego gościa.

Sercem manufaktury Ćmielów jest Żywe Muzeum Porcelany, gdzie zamiast tradycyjnych eksponatów w szklanych gablotkach, czeka na nas prawdziwa przygoda i aktywne zwiedzanie. Polega ono na przejściu z przewodnikiem trasy, która pokazuje cały proces produkcji porcelanowej figurki. Wszystkiego będziemy mogli dotknąć, wypróbować, poczuć na własnej skórze. Zobaczymy jak piasek, kreda i kaolin magicznie przeistaczają się w porcelanową masę, by potem przeobrazić się znów i uformować przeróżne kształty. Czeka nas jeszcze jedna atrakcja, całkiem nieoczekiwana. Któż mógłby pomyśleć, że pewnego dnia znajdzie się we wnętrzu 22 metrowego, starego, oryginalnego pieca do wypalania porcelany? Któżby uwierzył, że znajduje się tam mała sala kinowa?

Kiedy przyjedziemy do Ćmielowa, uwierzymy we wszystko, a także sporo się dowiemy: jak wyglądają farby i złoto, jak gaładka jest figurka po szkliwieniu i jaką strukturę ma biskwit. Wycieczka to 45 minut obserwacji powstawania porcelany krok po kroku: od ziarenka piasku po zdobienie. Aby jeszcze bardziej posmakować sztuki tworzenia porcelanowych figurek lub misternego zdobienia, wybierzmy się na warsztaty ceramiczne pod okiem doświadczonych instruktorów. Do wyboru mamy trzy programy: własnoręczne wykonanie siedmiopłatkowej róży z masy porcelanowej, pomalowanie filiżanki lub figurki kotka. Na doszkalanie naszych zdolności manualnych potrzebujemy od 40 do 60 minut. Wykonane własnoręcznie pamiątki możemy zabrać do domu.

Oprócz Żywego Muzeum Porcelany i Warsztatów w manufakturze Ćmielów możemy poznać całą jej historię, którą przedstawia – uruchomiona w kwietniu 2013 roku – Wystawa Starej Porcelany. Eksponaty pokazują dzieje porcelany i fabryki: od fajansów Małachowskiego po nowe projekty oraz przybliżają rozwój stylistyki i wzornictwa. Możemy dowiedzieć się, czym jest „wzór tapetowy”, komplet gabinetowy, jak podrabiano porcelanowe figurki i czym inspirowała się secesja. Na zwiedzanie powinniśmy przeznaczyć około 30 minut. Przejdźmy potem dalej, aby w Galerii van Rij podziwiać sztukę współczesną: prace artystów, malarzy i rzeźbiarzy. Przwodnik-galerysta oprowadzi nas w półgodziny po najciekawszych kolekcjach, np. tej zatytułowanej Piękne Małpy Europy.

Po odwiedzeniu wystaw i ukończeniu warsztatów warto zajrzeć do Marmurowej Sali, czyli do sklepu firmowego manufaktury Ćmielów, w którym można obejrzeć całą kolekcję porcelany, składającą się z ponad 400 wzorów. Prezentowane są tutaj np. figurki z lat 50. i 60. XX wieku oraz projekty współczesnych designerów. Kto wie, może jedna z ręcznie wykonanych i dekorowanych filiżanek lub figurek zabierzemy do domu? Na zamówienie wykonywane są także filiżanki z ręcznie malowanym portretem, które stanowić mogą pamiątkę lub prezent dla bliskiej osoby. Pełni wrażeń i zmęczeni usiądźmy wygodnie i rozgośćmy się w Kawiarni Leżąca Kotka. Tutaj możemy napić się nie tylko herbat z różnych części świata lub kawy z porcelana, ale także spróbować najdroższej kawy, o której krążą legendy i opowieści, czyli kopi luwak.

Żywe muzeum Porcelany znajduje się na terenie Fabryki Porcelany AS Ćmielów Centrum Porcelany Artystycznej przy ulicy Sandomierskiej 243 w Ćmielowie w województwie świętokrzyskim. Czynne jest przez cały rok. Od maja do września można je zwiedzać w godzinach od 9 do 18, a od października do kwietnia od 9 do 16. Bilet normalny do Żywego Muzeum Porcelany kosztuje 18 zł, ulgowy 14 zł. Wstęp na Wystawę Starej Porcelany kosztuje odpowiednio 12 zł i 10 zł. Cena warsztatów uzależniona jest od wyboru programu: lepienie porcelanowej róży to koszt 27 zł, malowanie kotka kosztuje 99 zł, a filiżanki 69 zł. Dostępne są także pakiety. Srebrny upoważnia do wejścia na wszystkie wystawy i kosztuje 24, 90 zł lub 21,90 zł. Pakiet złoty, który zawiera dodatkowo warsztaty kosztuje: w wersji z różą 39 zł i 41 zł, z kotkiem 123,90 zł i 120,90 zł, a z filiżanką 93, 90 zł i 90,90 zł.

 

Mazowiecki hotel Manor House SPA w X Edycji ...

Dotknij średniowiecznych rzemiosł Gór Świętokrzyskich. Poczuj magię średniowiecza ...

Pięknie odrestaurowany Pałac w Kielcach wydaje się być ...

Z jednej strony – Łysa Góra, miejsce owiane ...

Zamek w Kurozwękach co roku przyciąga turystów z ...

Holistyczne podejście do człowieka oznacza, że ciało jest ...

https://veturo.pl/article/439/cmielow-zywe-muzeum/