google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Pomysł na weekend: Szczawnica

Pierwsze skojarzenie ze Szczawnicą – uzdrowisko. Rzeczywiście, warto tam pojechać po zdrowie, ale niekoniecznie za sprawą mocy wód leczniczych. Malownicze położenie, mikroklimat i okoliczne atrakcje świetnie nadają się na aktywne spędzanie czasu.

Pomysł na weekend: SzczawnicaPomysł na weekend: Szczawnica

by uroburos / Foter.com

Siedmiotysięczna Szczawnica położona jest w dolinie Potoku Grajcarka, u stóp Pienin, niedaleko granicy ze Słowacją. Miasteczko zasłynęło dzięki źródłom wód mineralnych. Połączenie niezwykle czystego powietrza, „szczaw” (tak górale nazywali tutejsze kwaśne wody i to właśnie od nich miasto wzięło swoją nazwę) z terenami górskimi pozwala na spędzenie ciekawego, aktywnego weekendu. Spływ Dunajcem, trekking czy przejście tras w parku linowym gwarantują dobrą zabawę.

Góry

W Pieninach jest jedenaście szlaków pieszych o różnym stopniu trudności. W zależności od kondycji i czasu można pójść np. na bliską Palenicę lub Drogą Pienińską - ta wycieczka trwa znacznie dłużej i jest bardziej wymagająca. Piękno krajobrazów zapewni trasa na Trzy Korony lub do wąwozu Homole. Rowerzyści również nie mogą narzekać. W Pieninach są trasy przygotowane dla miłośników dwóch kółek. Możliwości aktywnego wypoczynku jest więcej – np. w Jaworkach znajduje się stadnina koni, która w swojej ofercie ma wyprawy konne w teren. Jest to fantastyczny sposób na poznanie Pienin. Góry są atrakcyjne przez cały rok i sprzyjają aktywnej turystyce. Zimą do swojej dyspozycji narciarze mają ok. 4 kilometrów tras zjazdowych na Palenicy i tyle samo na arenie Jaworki-Homole. Wprawdzie nie są to alpejskie stoki, ale otoczone pięknymi krajobrazami trasy, które nie zdążą się znudzić przez weekend. Jest tam też halfpipe (rynna śnieżna) dla snowboardzistów.

Doliny

Szczawnica położona jest w dolinie i tam również można spędzić aktywnie czas. Nad brzegiem rzeki Grajcarek, tuż przy promenadzie działa jeden park linowy, a w sąsiednim Krościenku drugi. Parki mają w ofercie po trzy rodzaje tras o różnym poziomie trudności, dostosowanych również dla dzieci. To nie jedyna atrakcja tego typu w Pieninach. Istnieje tam też kilka wypożyczalni quadów, które oprócz toru oferują też wycieczki off-roadowe. Poza tym można pograć w paintball lub laser tag. Nie ma wątpliwości, że powyższe aktywności dostarczą wielu wrażeń. Gdyby jednak wciąż było ich mało, od wiosny do jesieni można się pokusić o spływ przełomem Dunajca: tratwą z flisakami, pontonami lub kajakami. Zainteresowanie turystów tą atrakcją jest ogromne, dlatego może warto pójść mniej wydeptaną ścieżką i przełom Dunajca podziwiać z góry? Zapewni to nie tylko trekking, ale również loty paralotnią.

Noclegi i wyżywienie

Szczawnica to niejako centrum turystyczne Pienin, dlatego znalezienie tam noclegu jest banalnie łatwe. Można wybierać wśród ofert hoteli, spa i kwater prywatnych. Tych ostatnich najwięcej jest na obrzeżach miasteczka, w okolicznych miejscowościach. Nawet bez wcześniejszej rezerwacji można znaleźć tani nocleg, dlatego warto skierować na nie uwagę. Tym bardziej że standard często jest zbliżony lub wyższy niż w hotelach. Liczne góralskie karczmy serwują regionalne specjały, jak np. grillowane sery owcze i kozie czy kwaśnicę. Również powszechnie znane potrawy podają na swoją własną modłę, czego dobrym przykładem jest placek po węgiersku z bryndzą. Przy kolacji nie można zapomnieć o góralskiej herbacie z prądem, a podczas spaceru po Szczawnicy warto zatrzymać się w Domu Uzdrowiskowym, aby przetestować moc „szczaw”.

Do Szczawnicy można pojechać, aby napić leczniczych wód oraz pooddychać świeżym, górskim powietrzem. Ale można też zapewnić sobie ogrom sportowych aktywności, które sprawią, że weekend w tej górskiej miejscowości będzie pełen niezapomnianych wrażeń.

 

 

Prawdą powszechnie znaną jest fakt, że woda jest ...

W Pieniny najchętniej wyjeżdżają ci, którym bliskie są ...

Planując weekendową wyprawę warto wybrać kierunek podróży w ...

Pieniny to efektowne szczyty górskie i zróżnicowana przyroda. ...

Ośrodek Narciarski Czorsztyn-ski znajduje się w Małopolsce pomiędzy ...

Góry to piękne miejsce turystycznych wypraw. Mogą być ...

nocleg

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/6/weekend-szczawnica-atrakcje/