Francja - Bretania

Bretania – atrakcje turystyczne

Chociaż Bretania różni się kulturowo od reszty kraju wielu turystów właśnie w tym regionie planuje spędzić urlop. Zachęcają ich do tego piaszczyste plaże położone na skalistym wybrzeżu, urocze rybackie miasteczka, a także celtyckie legendy krążące po okolicach. Właśnie celtyckie korzenie czynią Bretanię tajemniczym, ale interesującym regionem. Najpiękniejszy półwysep we Francji dysponuje doskonałą bazą hotelową oraz licznymi atrakcjami turystycznymi.

Półwysep Bretoński ulokowany jest w północno-zachodniej Francji nad Oceanem Atlantyckim i leży w sąsiedztwie oceanicznego Prądu Zatokowego, który gwarantuje mu łagodny klimat i słoneczne lata. Bretanię przecina Masyw Armorykański z kilkoma wysokimi szczytami, a sam region graniczy z Normandią i Doliną Loary dzieląc się na cztery mniejsze departamenty. Krainę łąk i żywopłotów charakteryzują wspaniałe kurorty słynące z przepysznych owoców morza.

Bretania dzięki swojej historii jest krainą baśni i legend, między innymi o św. Graalu, czarnoksiężniku Merlinie czy Tristanie i Izoldzie, a zamieszkująca ją ludność posługuje się językiem bretońskim sięgającym swoimi korzeniami czasów celtyckich. Na terenie półwyspu można natknąć się na intrygujące budowle zwane mehirami i dolmenami, które w przeszłości służyły jako miejsca pochówku zmarłych oraz do odprawiania obrzędów religijnych. Celtowie osiedlili się na tych ziemiach około 500 r .p.n.e., w późniejszych wiekach Bretanię do swojego imperium przyłączył Karol Wielki, a tereny na których utworzono początkowo Marchię Bretońską i średniowieczne hrabstwo Bretanii były przez kilka stuleci tematem sporu Francuzów i Anglików. Region na stałe przyłączono do Francji dopiero w 1532 r.

Stolicą regionu jest miasto Rennes, które taką funkcję przejęło od innej miejscowości, Nantes, dopiero w XVI w. Nazwa miasta wzięła się od plemienia Redonów, które osiedliło się przed wiekami na ważnych strategicznie ziemiach. Ceglany mur wybudowano, by bronić się przed częstymi najazdami barbarzyńców, a kres średniowiecznym wojnom w tej krainie położyły zaręczyny Anny Bretońskiej z królem Francji Karolem VIII. Kiedy do miasta zaczęli zjeżdżać studenci na nowopowstające uczelnie w XVIII w. nastąpił silny rozwój kulturalny, natomiast gospodarczego znaczenia Rennes nabrało dopiero po zakończeniu II wojny światowej. Starsze dzielnice miasta oddzielone są od nowszych zabudowań płynącą częściowo pod ziemią rzeką Vilaine, a turyści najtłumniej zbierają się przeważnie na wielkim Place de la Marie, by z tego miejsca rozpocząć wycieczkę po niezwykłym mieście. W tym miejscu na uwagę zasługuje budynek ratusza oraz gmach opery, warto przespacerować się w kierunku Place de la Palais z imponującym budynkiem Palais de Justice oraz przeciąć niezwykłą arterię rozciągającą się między tymi placami, jaką jest rue St-Georges z ciekawymi, starymi domami. Miasto można podziwiać z niezwykłego miejsca, jakim jest wzniesienie Mont Thabor z pięknymi ogrodami dającymi wytchnienie w upalne dni, ogrodem botanicznym oraz oranżerią; niedaleko tych terenów znajdują się monumentalne schody oraz wspaniała promenada La Motte a Madame. Najbardziej znanymi i rozpoznawalnymi budynkami w mieście są Parlament de Bretagne mieszczący się w XVII-wiecznym budynku oraz Bazylika Saint-Sauveur z ciekawym ołtarzem w postaci baldachimu. Będąc już na Starym Mieście warto przespacerować się w okolicę katedry św. Piotra wznoszącej się na niewielkim placyku niedaleko place des Lices, na którym przed wiekami urządzano turnieje rycerskie, natomiast obecnie znajduje się wokół niego wiele ciekawych atrakcji turystycznych takich jak hala targowa Les Halles Martenota z XIX w. czy most zwodzony Mordelaises Gate z dwiema wieżami. Po zwiedzeniu tych miejsc na pysznym obiedzie najlepiej zatrzymać się przy rue St-Michel, gdzie apetycznymi zapachami zapraszają do swych wnętrz przytulne karczmy i restauracje. W mieście znajduje się także kilka ciekawych muzeów, wiele interesujących kościołów, oraz liczne puby i dyskoteki z muzyką na żywo, które usatysfakcjonują turystów lubiących zabawę do białego rana. Rennes można również zwiedzić z poziomu rzeki za sprawą wynajętej motorówki, którą warto również popłynąć nieco dalej w kierunku kanału St-Martin.

Carnac  – kurort położony nad błękitnymi wodami zatoki Quiberon zachęca turystów długimi, piaszczystymi plażami i ciekawą okolicą. Doskonałe hotele zapewniają komfortowy wypoczynek, wielu turystów można spotkać w dzielnicy Cagnac-Plage z nadmorskimi bulwarami i dostępem do piaszczystego nabrzeża doskonale nadającego się do wielogodzinnego wygrzewania się na plaży i uprawiania sportów wodnych wszelkiego typu. Miasteczko jest również ważnym ośrodkiem kultury megalitycznej i zyskało miano bretońskiego Stonehenge, dzięki występującym w okolicy formom skalnym. Historię magicznych kamieni i związanych z nimi legend warto poznać w miejscowych muzeach.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(120) "Francja - Bretania - atrakcje Francji, gdzie leży Bretania, wycieczki do Francji, ciekawe miejsca we Francji, veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(150) "Bretania dzięki swojej historii jest krainą baśni i legend. Dowiedz się na veturo.pl jakie są atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Bretanii." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(46.0195291042330012487582280300557613372802734375) ["lng"]=> float(1.669921875) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "FRA" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Francja - Bretania - atrakcje Francji, gdzie leży Bretania, wycieczki do Francji, ciekawe miejsca we Francji, veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Bretania dzięki swojej historii jest krainą baśni i legend. Dowiedz się na veturo.pl jakie są atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Bretanii.

watermark:

interesting_places:

author: opr.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Francja - Bretania - atrakcje Francji, gdzie leży Bretania, wycieczki do Francji, ciekawe miejsca we Francji, veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Bretania dzięki swojej historii jest krainą baśni i legend. Dowiedz się na veturo.pl jakie są atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Bretanii.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: Bretania dzięki swojej historii jest krainą baśni i legend. Dowiedz się na veturo.pl jakie są atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Bretanii.