google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Egipskie zabytki, czyli spotkanie nowoczesności ze starożytnością

zabytki Egiptu

Zamiast spędzić cały pobyt w Egipcie na plaży, warto poświęcić choć dwa dni na zwiedzenie kolebki cywilizacji faraonów: Doliny Nilu. Warto też poszukać wycieczki objazdowej, aby w tekilka dni zasmakować dawnej świetności Egiptu. Zapraszamy do zwiedzenia miast, które stworzyły krainę faraonów, gdzie starożytne tradycje mieszają się z nowoczesnością.

 

Egipskie zabytki, czyli spotkanie nowoczesności ze starożytnościąAbu Simbel

pixabay/PDPhotos

Kair to stolica oraz największa aglomeracja miejska całego Egiptu. Jest on najbardziej zaludnionym miastem świata (mieszka tutaj 8 mln ludzi). Liczbę tę zwiększają turyści, których z roku na rok jest tu coraz więcej. Co takiego można zobaczyć w tym mieście? Dlaczego od wieków uznawane jest za perłę afrykańskiej egzotyki?

Obecnie miasto podzielono na dwie części - starą, gdzie zetkniemy się ze starożytnymi budowlami czy targowiskami oraz nową będącą skupiskiem luksusowych hoteli czy nowoczesnych biurowców, a tawet z kościołami Chrześcijan.

Miejscem, które przyciąga największą rzeszę turystów z całego świata jest napewno Muzeum Egipskie, gdzie możemy zobaczyć m.in replikę kamienia z Rosetty lub skarby Tutanhamona. Na terenie Kairu mamy możliwość zakupienia pamiątek na największym bazarze świata, zobaczyć najpopularniejsze piramidy zbudowane dla faraona Cheopsa oraz ujrzenia słynnego sfinksa, który stał się symbolem tego kraju. Jak większość dużych miast Kair posiada ulicę pełną kawiarni, sklepów czy restauracji będącą miejscem spotkań znajomych. Możemy również udać się na rejs na wyspę Gezira, gdzie mieści się Wieża Telewizyjna. Kair posiada również muzułmańską część, gdzie wybudowano wiele meczetów w tym: meczet Sayyidna al Hussein.

W kraju faraonów możemy również zwiedzić miasto Aleksandria, która zasłyneła z jednego z 7 cudów świata czyli Latarni Morskiej, na której miejscu obecnie znajduje się XV - wieczna cytadela Qait-Baja. Obecnie miasto to słynie z najpiękniejszej plaży oraz największej biblioteki na świecie - która jest w stanie pomieścić 8 milionów egzemplarzy książek! Każdy bibliofil powinien zobaczyć ją z bliska.

Nie sposób ominąć także małego Luksoru skupiającego na swoim terenie bardzo dużo atrakcji. W tym dwie światynie: luksorską i Karnak oraz Muzeum Luksorskie oraz Muzeum Mumifikacji. Swiątynię w Karnak uzano za największe starożytne miejsce o charakterze religijnym.

Warte uwagi jest również małe Abu Simbel, które zasłynęło z powodu dwóch świątyń wybudowanych na cześć władcy Ramzesa i jego żony Nefertari. Co ciekawe, faraon tak cenił swoją żonę, że zarządał, aby jej posąg był równy w wielkości co jego statua. W świecie starożytnym była to bardzo poważna deklaracja. Obydwie świątynie mają tak duże znaczenie dla kolebki cywilizacyjnej, że po stworzeniu jeziora Nasera podwyższono je, aby nie uległy zniszczeniu.

Czwarte miasto, którego zdecydowanie nie może zostać pominięte podczas zwiedzania Egiptu to Asuan - miasto handlowe, które najczęściej odwiedzane jest wiosną i zimą. Legendy głoszą, że właśnie tutaj stworzono pierwszą społeczność egipską oraz że mieszkańcy dostarczali skałę granitową do budowy piramid w Gizie. Jest to miasteczko charakteryzujące się bujną roślinnością otoczone wyspepkami, z których największe to: wyspa Kitchenera (obecnie wystawa botaniczna) oraz Elefantyna (była ona fortem broniącym miasto). Asuan zasłynął m.in. z obrony militarnej, znajduje się tutaj Muzeum z licznymi artefaktami oraz nilometr służący niegdyś do pomiarów wody. W tym miejscu - jak w wielu miastach w Egipcie - historia zataczała koło niezliczoną ilość razy, za każdym okrążeniem zostawiając nową ciekawostkę. Jedna podróż nie wystarczy, aby poznać je wszystkie. 

 

 

Uderz lekko w białą piłeczkę. Spójrz w górę, ...

Egipt to kraj wyjątkowy, na terenie którego czekają ...

Egipt to ulubiony kierunek podróży Polaków. Jeśli i ...

Kair – stolica i największe miasto Egiptu, w ...

Wody Morza Czerwonego kryją zupełnie inny świat. Żyją ...

https://veturo.pl/article/732/egipskie_zabytki/