google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Gorączka Złota w Sudetach

Złoto można znaleźć nie tylko w Westernach, ale i w Polskich Sudetach. Kopania w Złotym Stoku to nie tylko otwarta dla zwiedzających stara kopalnia, ale także miejsce tajemniczych i burzliwych wydarzeń. Czy złote eldorado odkryje przed nami swoje sekrety?

Z czym kojarzy wam się kopalnia złota? Nie może jej zabraknąć w żadnym szanującym się westernie. Nic dziwnego, ten szlachetny kruszec od zawsze jest obiektem pożądania. Od zamierzchłych czasów złoto kojarzono bowiem z luksusem, władzą i bogactwem.

Polska niekoniecznie jest kojarzona ze złotonośnymi żyłami, ale i u nas istnieje kilka kopalni, które zajmowały się wydobyciem cennego kruszcu. Kopalnia w Złotym Stoku ma wyjątkowo długą historię. Najstarszy zapisek historyczny mówiący o prowadzonych tam pracach górniczych pochodzi z XIII wieku, a wydobycie zakończono dopiero w 1962 roku. Dziś miejsce to zaprasza turystów na przygodę szlakiem złotego kruszcu. Jeśli macie ochotę zobaczyć wnętrza tej starej kopalni, przeprowadzi was przez nie podziemna trasa turystyczna składająca się z kilku części.

Pierwsza z nich to Sztolnia Gertruda. Z tą częścią wiąże się ciekawa legenda. Dawno temu jeszcze w czasach, gdy w kopalni pracowali górnicy, zawalił się jeden z korytarzy. Zaginęło czterech pracowników, a nastawiony na zysk właściciel, nie chcąc przerywać prac, nie zdecydował się na akcję ratowniczą. Nocą do kopalni weszła za to Gertruda, żona jednego z góników. Szukając ukochanego męża zgubiła się jednak w podziemnym labiryncie i nigdy już nie wyszła na powierzchnię. Według legendy widać ją czasem do tej pory w korytarzach sztolni. Jej świetlista sylwetka pomaga wydostać się z kopalni tym, którzy się w niej zgubią. Mając taką pomoc naprawdę nie ma się czego bać. Nawet jeśli w sztolni nie uda wam się spotkać Gertrudy, będziecie mogli zobaczyć bogaty zbiór map kopalni i ekspozycję narzędzi górniczych.

Następny fragment trasy to Chodnik Śmierci. Miejsce to swą ponurą nazwę zawdzięcza historii mówiącej, że właśnie tu skazywano na śmierć górników podejrzanych o kradzież złota. To właśnie w tej części najczęściej widziany jest też inny mityczny przewodnik - gnom szary. Jeśli chcecie wiedzieć więcej o tajemniczym pochodzeniu tej istoty koniecznie odwiedźcie kopalnię! 

Ostatni fragment wycieczki to jedyne w swoim rodzaju Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli. Tam zobaczyć możecie zabawne tabliczki z górniczymi przepisami BHP.

Jednak standardowa podziemna trasa turystyczna to nie wszystko, co oferuje Złoty Stok. Do atrakcji dodatkowych należą nie tylko boczne chodniki kopalni, ale i sposób ich zwiedzania. Niektóre części kopalni można przepłynąć łódką (również w nocy), przejechać podziemnym tramwajem lub, jeśli szukacie wrażeń, nawet zjechać zjeżdzalnią! Szczególną atrakcją są też wycieczki z fabułą lub nieco bardziej ekstremalne zwiedzanie bocznych opuszczonych od 50 lat korytarzy. To wszystko i jeszcze więcej oferuje turystom Złoty Stok.

Tylko ubierzcie się ciepło temperatura w kopalni rzadko przekracza 7 °C. Zapraszamy!

Już samo ulokowanie tej krainy tworzy ją miejscem ...

Kamienna twierdza wśród gór, w której można spotkać ...

Czy wiesz skąd wzięła się historia o potworze ...

Symbolem Kletna jest uran. W małym mieście na ...

Idąc z Rynku ulicą Wita Stwosza w kierunku ...

Urlop spędzamy na rowerze, spacerując, ewentualnie na grzbiecie ...

nocleg

atrakcje

https://veturo.pl/article/971/zloty-stok-sudety/