google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Gorzów Wielkopolski - atrakcje turystyczne

Atrakcje Gorzowa Wielkopolskiego

Odbywające się co roku konkursy orkiestr dętych, sporo ciekawych pomników czy Gorzowska Aleja Gwiazd to tylko niektóre z atrakcji jednego z najbardziej malowniczych miast województwa lubuskiego. Jego burzliwa historia nie zabrała nic z uroków okolicy. Co warto obejrzeć w Gorzowie?

Gorzów Wielkopolski - atrakcje turystycznePanorama Gorzowa Wlkp.

Urząd Miasta Gorzowa Wlkp. Wydział Kultury i Promocji

W orkiestrach dętych tkwi  jakaś siła, to wie każdy. Nie wszyscy za to znają Gorzowskie Międzynarodowe Spotkania Orkiestr Dętych. Z roku na rok impreza przyciąga do miasta coraz większe rzesze turystów. Tradycyjnie konkursowi towarzyszy barwny przemarsz orkiestr ulicami miasta. Towarzyszą im mażoretki, czyli artystki, które w czasie występów orkiestry prezentują synchroniczne układy taneczno-marszowe. Coroczne spotkanie ma charakter konkursu otwartego. Do Gorzowa mogą więc zjechać nie tylko ciekawscy melomani, ale i każda z polskich czy światowych orkiestr.

Inną niezwykłą atrakcją miasta jest nietypowa Aleja Gwiazd. Nie rzuca się ona w oczy, ale swoje miejsce znaleźli tam prawdziwi bohaterowie. Aleja jest inicjatywą Fabryki Aktywności Młodych i jest sposobem na uhonorowanie gwiazd młodzieżowego wolontariatu. Otwarcie Alei poprowadził Jerzy Owsiak. Dziś turyści mogą przejść się tą trasą, aby podbudować sobie wiarę w młodzież. Są bowiem wśród nich osoby, które dokonały już sporo dobra. Odmalowani na jednej ze ścian Alei paparazzi czają się w podwórku przy ul. Sikorskiego.

W tym mieście znajdziemy też i będziemy mogli zobaczyć tytułowy lodołamacz. Kuna, bo taką nazwę nosi statek, jest najstarszym pływającym lodołamaczem na świecie. Został zbudowany w 1884 roku, ale dopiero w  2000 roku znalazła się grupa entuzjastów, która zechciała drugi raz powołać go życia. Kuna pływa dziś jako obiekt szkoleniowo-muzealny. Wizyta na nim wzbogaci naszą wiedzę z zakresu żeglugi czy ekologii. Odwiedzając statek dowiemy się też sporo o historii województwa lubuskiego i samego Gorzowa.

A historia regionu jest niezwykle ciekawa. Swój dom znalazło tu wiele mniejszości narodowych, których ślady do dziś znaleźć można w mieście. Dla podkreślenia wpływu, jaki na te tereny miała społeczność Romów, w mieście organizowana jest jeszcze inna cykliczna impreza. Każdego roku w lipcu w mieście odbywają się bowiem Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich - "Romane Dyvesa". To niezwykle kolorowe widowisko jest jedną z największych atrakcji turystycznych gorzowskiego lata. Może i was skusi w tym roku?

Inną pamiątką po mieszkających na tych terenach Romach jest stojący w Parku Róż, pomnik cygańskiej poetki, Bronisławy Wajs "Papuszy", która przyjechała do Gorzowa ze swoim taborem w 1954 r. i mieszkała tu do 1981 r. Jej wiersze pisane w języku romskim były przekładane m.in. na język polski, niemiecki, angielski, francuski i włoski.

Na tych terenach nowy dom znalazła też ludność tatarska i łemkowska. Na pamiątkę tej ostatniej gorzowski Teatr im. J. Osterwy rokrocznie w listopadzie gości imprezę "Spotkania z kulturą łemkowską".

Gorzów to niewielkie, urokliwe i tętniące życiem miasto, które zdecydowanie warte jest odwiedzenia. Według mieszkańców to właśnie tu płynie najdłuższa rzeka świata, Kłodawka. Znajdziecie tu też rzeczny port remontowy. Jeśli chcecie wiedzieć więcej, Gorzów i jego tajemnice czekają na odkrycie!

Zwiedzanie w czasie wakacji? Nuda, zwłaszcza dla faceta. ...

Kursy promu „Bez Granic”, to efekt wieloletniej współpracy ...

Początki kościoła sięgają 3. ćw. XIII w. kiedy ...

W Chwarszczanach - wsi leżącej ok. 5 km ...

Strzelce zlokalizowane są 25 km na północny wschód ...

Dzieje Zamku w Sierakowie skrywa mgła tajemnicy. Pierwsze ...

gastronomia

rozrywka

atrakcje

https://veturo.pl/article/1558/od-orkiestr-detych-po-lodolamacze-atrakcje-gorzowa-wielkopolskieg/