google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Dolina Dolnej Warty

Dolina Dolnej Warty Środkowego Nadodrza ma niepowtarzalne walory przyrodnicze i bogatą historię. To kraina rzek, malowniczych rozlewisk, uroczysk, jezior, bezkresnych łąk i lasów. A przy tym raj dla grzybiarzy, kajakarzy, ornitologów, fotografów i tropicieli śladów odległej przeszłości. Ta kraina czeka na odkrycie!

Dolina Dolnej WartyPark Krajobrazowy "Ujśie Warty"

fot. Piotr Chara

Tylko tu można zwiedzić muzeum bocianów. Ich „stolicą” jest wioska Kłopot, licząca zaledwie 40 domów i aż 37 bocianich gniazd. To chyba jedyne miejsce, gdzie na jednym budynku mają siedziby dwie bocianie rodziny. W Owczarach zaprasza jedyne w kraju Muzeum Łąki, a w Witnicy wyjątkowy Park Drogowskazów i Słupów Milowych Cywilizacji.

Na kilkuhektarowym terenie zgromadzono urządzenia i obiekty obrazujące rozwój cywilizacji i wynalazków, od koła, przez maszynę parową, po anteny radiowo-telewizyjne.

Atrakcją Słońska jest gotycki kościół z przełomu XIV i XV w., a także ruiny zamku joannitów, którzy niegdyś władali ziemiami w dolinie Dolnej Warty. Gmina Cybinka  zachwyci  miłośników dawnych dworków, pałaców i założeń folwarcznych. Choć większość z nich czeka dziś na lepsze czasy, urzekają dawną atmosferą i malowniczym otoczeniem. Zainteresowani archeologią powinni odwiedzić pobliskie średniowieczne grodzisko kultury łużyckiej. Okolice Górzycy oferują przede wszystkim atrakcje przyrodnicze. Przez gminę prowadzi przepiękny Kamienny Szlak, wytyczony w Parku Krajobrazowym „Ujście Warty ”. Ciekawym miejscem jest rezerwat „Pamięcin” chroniący unikalną roślinność stepową. Słubicenajcieplejsze z polskich miast – to świetna baza wypadowa dla miłośników aktywnego wypoczynku. Okoliczne lasy przyciągają grzybiarzy z całej Polski, a położone wśród lasów jeziora słyną z taaaakich ryb!

Wspaniałe warunki znajdują tu amatorzy żeglarstwa, windsurfingu i kajakarstwa, wypraw pieszych, rowerowych i konnych. Przyrodniczym cudem są nadwarciańskie rozlewiska – prawdziwy ptasi raj. Zaobserwowano tu około 270 gatunków ptaków, w tym 170 gniazdujących.

Wykorzystano fragmenty przewodnika turystycznego "Polska Pięknieje - sladem funduszy europejskich"
Autorzy tekstów: Jolanta Sieradzka-Kasprzak, Joanna Zaborowska, Wanda Michalska
Wydawca: Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa

Zwiedzanie w czasie wakacji? Nuda, zwłaszcza dla faceta. ...

Jest to malowniczo położona wioska  w Województwie Lubuskim. ...

Początki kościoła sięgają 3. ćw. XIII w. kiedy ...

Co ma wspólnego grecki bóg wina z Zieloną ...

Pałac w Zaborze położony jest w południowo-wschodniej części ...

W Chwarszczanach - wsi leżącej ok. 5 km ...

gastronomia

rozrywka

atrakcje

https://veturo.pl/article/3082/dolina-dolnej-warty-kajaki-miasta-walory-przyrodnicze-atrakcje/