google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Potęga natury – Kanada

Magia kanadyjskiej przyrody nie bez powodu zachwyca turystów z całego świata…

Potęga natury – KanadaKanada

Flickr, Andrew E. Russel

Park Gros Morne

Gros Morne jest jednym z najpiękniejszych parków narodowych Kanady. Został założony w 1970 roku przez księcia Edwarda i dziś jest rajem dla geologów. Piękne fiordy i pionowe skały odkrywają nie tylko walory turystyczne, ale również naukowe. Wśród badaczy upowszechniło się powiedzenie, że w Gros Morne ziemia pokazuje swój szkielet. Widoczne gołym okiem ślady po zlodowaceniach pozwalają poznać przeszłość tego niezwykłego miejsca. Skały w parku narodowym najlepiej jest oglądać podczas wyprawy łódką – prezentują się wówczas najpiękniej. Z miejscowości Western Brook wypływają statki, które kierują się ku wyrastającym
z morza skałom. Powierzchnia parku zajmuje około 1800 km kw. Nowej Fundlandii. Na jego terenie leży część łańcucha górskiego – Long Range z najwyższym szczytem Gros Morne położonym w chmurach - 807 metrów n.p.m.

Long Range jest ceniona przez geologów z powodu swojego wieku. Pasmo powstało ponad 200 milionów lat temu i jest jednym z najstarszych na świecie. Wielokrotnie już udało się tu odnaleźć ślady wymarłych organizmów.

Wielkie Jezioro Niedźwiedzie

Wielkie Jezioro Niedźwiedzie położone jest przy kole podbiegunowym, w całości na powierzchni Kanady. Wypływa z niego Wielka Rzeka Niedźwiedzia, która odprowadza wody do Mackenzie. To właśnie tu leży Deline – jedyna osada, którą zamieszkują ludzie – Indianie Sahtu. Mówi się, że są oni potomkami rybaków i myśliwych. Jezioro ma dla nich ogromne znaczenie, gdyż mity o początkach ich dziejów są związane z tym zbiornikiem wodnym. Uważają się za jego strażników, a pobliskie tereny za swoje, co potwierdza również umowa zawarta z rządem Kanady. Chroniąc je przed zniszczeniem chcą pokazać, że są częścią natury. Brzegi jeziora wypełnia las, w którym żyje wiele gatunków zwierząt m.in. lisy, wilki i łosie.

Przyjeżdżają tu nie tylko miłośnicy przyrody, ale także wędkowania. Do ich dyspozycji jest wiele nowoczesnych hoteli oraz pomoc przewodników, którzy wskazują miejsca do połowu. W pobliżu znajdują się również dwa parki narodowe. W jednym z nich atrakcją dla turystów jest możliwość obserwacji niedźwiedzi grizzly.

Góry Skaliste

Góry Skaliste położone są wzdłuż wybrzeża zachodniego na powierzchni aż 4000 kilometrów. Powstały w wyniku wypiętrzeń około 120 milionów lat temu jednak w obecnym kształcie, rzeźbionym przez lodowiec, prezentują się od zaledwie 2 milionów lat. Na północy występują w postaci lodowców, na południu jako podziwiany przez  szystkich podróżników Wielki Kanion. Góry nazywane są kręgosłupem kontynentu północnoamerykańskiego, a ich niezwykłe widoki są znane na całym świecie. Największą atrakcją, która przyciąga turystów jest dzika przyroda. To właśnie ona nadaje im wyjątkowego charakteru i sprawia, że przebywając w pobliżu czujemy się jakbyśmy byli z dala od cywilizacji. Dech w piersiach zapiera widok polodowcowego jeziora Moraine, które znajduje się po kanadyjskiej stronie. Przejrzysta woda otoczona zielenią lasów zadziwia pięknem. Charakterystyczne dla krajobrazu Gór Skalistych są wodospady, kaniony, rzeki, wysokie lasy i mnóstwo zwierząt.

Kanadyjska strona wodospadu jest dużo bardziej atrakcyjna dla ...

Toronto jest kosmopolityczną metropolią z siecią parków, rekreacyjnych ...

Park Narodowy Banff - jest jedną z największych ...

Toronto – miasto w Kanadzie. Jest kosmopolityczną metropolią ...

https://veturo.pl/article/1690/kanada-atrakcje-kanady-ciekawe-miejsca-w-kanadzie-veturo/