google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Miasta w Kanadzie

Toronto – miasto w Kanadzie. Jest kosmopolityczną metropolią z siecią parków, rekreacyjnych i kulturalnych udogodnień. To największy zespół miejski w Kanadzie o populacji około 8 milinów.

Miasta w KanadzieToronto, Kanada

fot. pixabay.com

Toronto posiada bardzo dobrze rozbudowany system komunikacji miejskiej, choć nie najnowszy – większość autobusów, pociągów i tramwajów (zwanych tutaj Streetcars) pamięta czasy lat 70. i 80. XX wieku. Należy pamiętać, iż Toronto jest bardzo rozległym miastem i w większości wypadków najwygodniejszym środkiem transportu jest samochód, jednak jeżeli wybieramy się do Downtown, komunikacja miejska lepszym wyborem – w centrum jest niewiele miejsc parkingowych, w większości dostępne są tylko drogie podziemne parkingi. Na stronach Toronto Transit Commision można znaleźć aktualne rozkłady jazdy oraz mapki. W centrum miasta (downtown), w szczególności w dzielnicy finansowej, znajduje się kilka dużych centrów handlowych, połączonych podziemnymi przejściami. Cały kompleks nazywa się PATH (w skład którego wchodzą również przejścia do wieżowców i stacji metra) składa się z około 1200 sklepów. Całość PATH jest największym centrum handlowym na świecie o powierzchni punktów sprzedaży detalicznej wynoszącej 371 600 mkw. Dla porównania, powierzchnia samej tylko murawy stadionu Old Trafford w Manchesterze wynosi 6890 mkw, a więc powierzchnia sklepów jest prawie 54 (!) razy większa od powierzchni boiska.

Montreal – miasto nad Rzeką Świętego Wawrzyńca w prowincji Quebec. W latach 1844-1849 Montreal był stolicą Prowincji Kanady. Jest to drugie co do wielkości miasto Kanady, największy port morski wschodniej części kraju oraz główny ośrodek gospodarczy i kulturalny francuskojęzycznej części Kanady. Powstał jako niewielka osada francuska na cześć królewską nazwany Mont Royal - "Wzgórze królewskie" - stąd obecna nazwa. Miasto jest podzielone na 25 dzielnic (fr. arrondissements). Niektóre z tych dzielnic zostały przyłączone do Montrealu w 2001 roku na skutek prawa rządu prowincji Quebec. Wywołało to sprzeciw mieszkańców przyłączonych dzielnic i w następstwie referendum z czerwca 2004 roku, 1 stycznia 2006 roku część z nowoprzyłączonych dzielnic, zamieszkiwanych przez 13% dotychczasowej populacji miasta, odłączyło się od Montrealu.

Edmonton – miasto położone w zachodniej Kanadzie, leżące na preriach kanadyjskich, nad rzeką Saskatchewan Północny. Edmonton stało się stolicą kanadyjskiej prowincji Alberta 1 września 1905 r. Jest jednym z najnowocześniejszych miast zachodniej Kanady. Wraz z Calgary tworzy serce gospodarcze i finansowe bogatej prowincji Alberty. Łącznie miasta te skupiają przeszło 80% populacji całej prowincji, co daje obraz stopnia urbanizacji tych terenów. Ważny ośrodek naukowo-kulturalny (Uniwersytet Alberty, liczne festiwale). Edmonton leży w zachodniej Kanadzie, w północnej części północnoamerykańskich Wielkich Równin. Region ten zwany jest Wyżyną Saskatchewan i ciągnie się od podnóża Gór Skalistych kilkaset kilometrów na wschód. Lekko falisty teren wyżyn pokrywają żyzne czarnoziemy, co zadecydowało o rozwoju tutejszego rolnictwa i ośrodków miejskich. Samo Edmonton leży nad rzeką Saskatchewan Północny. Początkowo zajmowało tereny w dolinie rzeki, po obu jej stronach, by następnie rozrosnąć się na otaczające ją równiny.

Kanadyjska strona wodospadu jest dużo bardziej atrakcyjna dla ...

Toronto jest kosmopolityczną metropolią z siecią parków, rekreacyjnych ...

Park Narodowy Banff - jest jedną z największych ...

Magia kanadyjskiej przyrody nie bez powodu zachwyca turystów ...

https://veturo.pl/article/2664/kanada-ciekawe-miasta-toronto-montreal-edmonton/