Tajska kuchnia

Mrówka w zalewie, czyli smaki Tajlandii

Egzotyczna Tajlandia skutecznie kusi słonecznym klimatem, pięknymi krajobrazami oraz przystępnymi cenami. Ciekawostką jest jednak, że wiele osób decyduje się na wyjazd do Tajlandii dla… smaku. Tajska kuchnia jest bowiem unikatowa w skali świata i może dostarczyć podniebieniu prawdziwej rozkoszy.

Ryż to zdrowie

Mówi się, że kuchnia tajska jest jedną z najzdrowszych, najbardziej zróżnicowanych, a jednocześnie najmniej skomplikowanych. Z pewnością jest w tym wiele prawdy. Głównym składnikiem kuchni tajskiej jest ryż przyrządzany z kilkudziesięciu odmian ziaren i na setki sposobów. Choć składnik ten stanowi głównie bazę posiłków mięsnych, to często zdarza się, że wykorzystywany jest także do przyrządzania potraw lekkich, serwowanych w porze śniadaniowej.

Jak wygląda przykładowe tajskie menu? Śniadanie w postaci przyprawionego i aromatycznego kleiku ryżowego Khao Tom, na obiad ryż z kurczakiem i zupą dyniową Khao Man Gai lub ryż z krewetkami Khao Nam Phrik Long Reaua, a na kolację – smażony ryż z jakiem i warzywami Khao Phat lub sałatka z kurczaka na ostro z ryżem prażonym Lab Gai. W międzyczasie deser z dyni i mleka kokosowego – Fug Tong Gang Buad.

Oczywiście kuchnia tajska nie kończy się na ryżu – w menu Tajów znaleźć można także liczne dania z makaronami oraz arcyciekawe dla podniebienia zupy, m.in. Tom Yang Kung z krewetkami i grzybami, Tom Kha Gai z kurczakiem na mleku kokosowym oraz bardziej nietypowe – zupa z granatów lub krem z ośmiornicy.

Warto podkreślić, że to co wyróżnia kuchnię tajską, to bogactwo oraz różnorodność smaków i aromatów. Ponadto Tajowie uwielbiają połączenie ostrego i słodkiego. Ich potrawy często doprawiane są chilli, czosnkiem oraz curry.

Niespodzianki w tajskim menu

Tajska kuchnia, choć uchodzi za bardzo smaczną, potrafi szokować. Azjaci są bardzo odważni w swoich poczynaniach kulinarnych i nie boją się eksperymentować. Jednym z najbardziej zaskakujących zwyczajów, który dla Europejczyków wydawałby się nie do przyjęcia, jest spożywanie owadów. Dużą popularnością w Tajlandii cieszą się m.in. pająki, świerszcze czy też koniki polne. Na ulicznych targach można kupić mrówcze jaja w zalewie, smażone pająki czy kandyzowane szarańcze – i na nikim nie robi to większego wrażenia. Tajowie uważają, że owady są ważnym elementem codziennej diety – doskonale sprawdzają się bowiem jako przekąska, ale są również źródłem białka (zawierają go więcej niż ryby czy owoce morza!). W Tajlandii za jadalne uznaje się ponad 2000 gatunków owadów.

Etykieta przy stole

Tajlandia jest krajem bogatym w kulinarne tradycje i zwyczaje. Wspólny posiłek jest dla mieszkańców tego kraju prawdziwym rytuałem. Bardzo istotne jest m.in. by przy stole zasiadały całe rodziny. Dużą uwagę przywiązuje się również do oprawy towarzyszącej posiłkom, stąd bardzo często nawet mało skomplikowanym daniom towarzyszą wymyślne dekoracje ze świeżych owoców i warzyw. Ciekawostką jest, że Tajowie posiadają specjalne zasady dotyczące trzymania sztućców. Otóż widelec trzymany jest w lewej ręce, a łyżeczka w prawej. Widelcem można jedynie nakładać kęsy na łyżeczkę, gdyż jedzenie prosto z niego uważane jest za nietaktowne. Gdy podajemy albo odbieramy talerz z jedzeniem, należy używać prawej ręki, bowiem lewa uważana jest za „nieczystą”.

O podroży do Tajlandii marzy każdy z nas. Niestety realizacja tego pragnienia nie jest łatwa. Dlatego tym, którzy w najbliższym czasie nie planują podróży do Azji, a chcieliby skosztować tej wyjątkowej kuchni, sugerujemy wybrać się do restauracji serwującej tajskie przysmaki.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(14) "Travel Channel" ["meta_title"]=> string(84) "Tajlandia atrakcje Tajlandii, ciekawe miejsca w Tajlandii, kuchnia tajska, veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(120) "Kuchnia tajska uchodzi za jedną z najlepszych na świcie. Dowiedz się co jest podstawą menu Tajów - poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["latlng"]=> array(4) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(15.7161213659608005599466196144931018352508544921875) ["lng"]=> float(102.1289062354120034115112503059208393096923828125) ["zoom"]=> int(6) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "THA" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Travel Channel

meta_title: Tajlandia atrakcje Tajlandii, ciekawe miejsca w Tajlandii, kuchnia tajska, veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Kuchnia tajska uchodzi za jedną z najlepszych na świcie. Dowiedz się co jest podstawą menu Tajów - poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places:

author: opr.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Tajlandia atrakcje Tajlandii, ciekawe miejsca w Tajlandii, kuchnia tajska, veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Kuchnia tajska uchodzi za jedną z najlepszych na świcie. Dowiedz się co jest podstawą menu Tajów - poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: Kuchnia tajska uchodzi za jedną z najlepszych na świcie. Dowiedz się co jest podstawą menu Tajów - poleca veturo.pl