Uliczne jedzenie

Uliczne jedzenie w Bangkoku

Delektuj się tajskimi specjałami w ulicznych budkach z jedzeniem.

W Bangkoku znajdziemy pełno drogich, eleganckich restauracji serwujących wykwintną kuchnie tajską, lecz długie kolejki przed wózkami z jedzeniem zdradzają lokalną tajemnicę – uliczne jedzenie jest równie pyszne za ułamek ceny. Sprzedawcy oferują dania znane na zachodzie takie jak Pad Thai, niezwykłe przystawki i lokalne przysmaki. Jeśli nie potrafisz przeczytać menu, kieruj się zmysłami. Nigdy nie wiadomo co nam zasmakuje za cenę kilku dolarów lub batów.

Budki z jedzeniem rozproszone są po mieście a niektóre zbite ze sobą na rynkach na świeżym powietrzu. Wiele wózków i budek otwartych jest cały dzień, serwując dania pracownikom w porze śniadania i lunchu, niektóre czynne są tylko nocą. Zjeść można na stojąco lub przysiadając przy stolikach.

Rodzaje dań

Makarony rządzą światem tajskiego street foodu. Jedną z najbardziej popularnych potraw jest Pad Thai, czyli smażony na jajku makaron ryżowy z dodatkiem sosu rybnego, kiełków, kurczaka, krewetek lub tofu.

Pad Khee Mao to kolejne popularne danie. Szeroki makaron ryżowy jest smażony z sosem sojowym, sosem rybnym, chili, bazylią, czosnkiem i czasami tofu lub mięsem.

Kolejnym filarem kuchni tajskiej jest ryż. Podawany jest z curry, warzywami lub samym kurczakiem gotowanym na parze.

Będąc w Tajlandii koniecznie trzeba spróbować tamtejszych zup. Ostro-kwaśna zupa Tom Yum zawiera szereg składników będących fundamentem kuchni tajskiej. Smaku nadają jej trawa cytrynowa, liście limonki, galangal, sos rybny, sok z limonki oraz ostre papryczki chili. Zupę często gotuje się z krewetkami, rybą lub grzybami. Można też przyrządzić wersję z mleczkiem kokosowym.

W klasycznej tajskiej sałatce nie znajdziemy sałaty ani śmietanowych sosów. Som Tai jest pikantną sałatką z zielonej papai. Cukier palmowy dodaje słodyczy dla zrównoważenia smaku limonki, ostrej papryczki chili i słonego sosu rybnego. Wielu sprzedawców serwuje inną popularną sałatkę zwaną Larb, przyrządzaną z sosu rybnego, liści limonki oraz mielonego mięsa.

Jeśli masz ochotę na coś bardziej ekstremalnego, zafunduj sobie…robaka. Uliczne budki z oferują pełen wybór smażonych lub pieczonych insektów, w tym chrupiące mrówki, koniki polne i karaluchy. Te chrupiące robaczki podawane są w całości, posolone, z pieprzem i chili.

Gdzie można zjeść tajskie przysmaki?

Stare Miasto i jego najbardziej popularna ulica Khao San to obowiązkowy przystanek każdej kulinarnej podróży. Thip Samai przy 313 Mahachai Road słynie z Pad Thai i wielu odmian smażonego makaronu vermicelli. Spróbuj wersji z krewetkami i sadzonym jajkiem lub danie firmowe z ikrą, krewetkami, krabem, mątwą, sadzonym jajkiem oraz plastrami świeżego mango.

W chińskiej dzielnicy jest pełno wózków oferujących dania curry, z makaronem oraz ryżem. Turyści i miejscowi ustawiają się przy wózkach z jedzeniem wzdłuż ulicy Yaowarat oraz Thanon Plaeng Naam. Naay Mong przy 539 Thanon Phlapplaachai zaprasza na jajka i ostrygi w lekkim i kremowym omlecie.

Rynki, bazary

W przerwie między zakupami na tradycyjnych rynkach w Bangkoku obfitujących w odzież i pamiątki, warto przekąsić coś w okolicznych punktach gastronomicznych.

Na każdym rogu można znaleźć schłodzony sok kokosowy lub miskę ostrego makaronu. Rynek Chatuchak jest największym weekendowym rynkiem obejmującym ponad 15,000 stoisk na ponad 35 akrach. Podaje się tutaj m.in. sałatkę Som Tam z orzeszkami ziemnymi i kiszonym krabem.

Nocny bazar Suan Lum mieści się w dystrykcie Pathum Wan. Ten niezwykły market otwarty jest od 17.00 do północy. Oprócz licznych stoisk z biżuterią, dziełami sztuki oraz płytami CD, znajduje się tutaj również duży ogród piwny i wiele miejsc oferujących wspaniałe potrawy. Na scenie występują zespoły co potęguję atmosferę nocnego festiwalu.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(14) "Travel Channel" ["meta_title"]=> string(69) "Bangkok atrakcje kulinarne Bangkoku, co zjeść w Bangkoku, veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(175) "Podróżując po Bangkoku warto skosztować lokalnego jedzenia. Jeśli chcemy zaoszczędzić trochę pieniędzy - spróbujmy potraw od ulicznych sprzedawców. Poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(14.087550319782199181872783810831606388092041015625) ["lng"]=> float(100.39306639260399833801784552633762359619140625) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "THA" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Travel Channel

meta_title: Bangkok atrakcje kulinarne Bangkoku, co zjeść w Bangkoku, veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Podróżując po Bangkoku warto skosztować lokalnego jedzenia. Jeśli chcemy zaoszczędzić trochę pieniędzy - spróbujmy potraw od ulicznych sprzedawców. Poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places:

author: opr.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Bangkok atrakcje kulinarne Bangkoku, co zjeść w Bangkoku, veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Podróżując po Bangkoku warto skosztować lokalnego jedzenia. Jeśli chcemy zaoszczędzić trochę pieniędzy - spróbujmy potraw od ulicznych sprzedawców. Poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: Podróżując po Bangkoku warto skosztować lokalnego jedzenia. Jeśli chcemy zaoszczędzić trochę pieniędzy - spróbujmy potraw od ulicznych sprzedawców. Poleca veturo.pl