Twierdza Hohensalzburg

Twierdza Hohensalzburg

Najpotężniejszą budowlą miasta Salzburg jest, wznosząca się dostojnie ponad jego zabytkowym centrum, twierdza Hohensalzburg (Wysoki Salzburg). Początki istnienia obiektu sięgają XI wieku, czasów naznaczonych napiętymi stosunkami między papieżami i cesarzami niemieckimi. Pierwszy kasztel warowny w tym miejscu powstał na zlecenie arcybiskupa Gebharda w 1077 r., kolejni arcybiskupi stopniowo powiększali i umacniali zamek, ale największy wkład w jego rozbudowę włożył na początku XVI wieku Leonhard von Keutschach (1495-1519). Obecnie Hohensalzburg uchodzi on za największą zachowaną w całości fortecę w Europie Środkowej. 

Twierdza jest obiektem muzealnym, jedną z największych atrakcji turystycznych Austrii. Warto tu zwiedzić wnętrza Wysokiego Zamku, kryjące piękne, gotyckie komnaty książęce oraz muzeum dokumentujące historię obiektu. Do twierdzy dostaniemy się pieszo wijącą się stromym zboczem góry drogą, bądź też szybciej i wygodniej naziemną kolejką linową uruchomioną w 1892 roku. 

Początki liczącej sobie ponad 900 lat budowli sięgają czasu walki o inwestyturę – konfliktu między Stolicą Apostolską i głową Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego o prawo do obsadzania biskupów. Oddany papieżowi arcybiskup Salzburga, Gebhart, postanowił umocnić terytorium swojego państwa i polecił w 1077 r. budowę szeregu zamków warownych: Hohensalzburg, Hohenwerfen oraz Friesach. Jego następcy, do Konrada I (1160-1147), stopniowo fortecę rozbudowywali. 

Wiek XV i XVI przyniósł liczne konflikty zbrojne, w które Księstwo Salzburg był uwikłane, m.in. tzw. wojny węgierskie i wojny chłopskie. Hohensalzburg dawał książętom i dworowi pewne schronienie. W tym okresie podwyższono zamek książęcy oraz wybudowano zbrojownię i olbrzymi spichlerz. Największym budowniczym twierdzy był Leonhard von Keutschach (1495 – 1519), który wzmocnił ją i uczynił z niej fortecę nie do zdobycia. W takim kształcie przetrwała zresztą do dziś. Keutschach rozbudował i wyposażył zgodnie z ówczesną modą Wysoki Zamek. Obecnie udostępnia się zwiedzającym Złotą Salę oraz Złotą Izbę, komnaty z pięknymi, polichromowanymi stropami kasetonowymi, wspaniałymi ornamentami snycerskimi, rzeźbami i malowidłami gotyckimi. Unikatowym zabytkiem jest trzykondygnacyjny gotycki piec kaflowy. Leonhard von Keutschach uwiecznił się w fortecy aż 58 razy, tyle bowiem znajdujemy tu jego herbów z rzepą. Ostatnią znaczącą rozbudowę przeprowadził pod koniec XVII wieku arcybiskup Max Gandolf, budując potężny „bastion Khuenburga“. 

Na przestrzeni swojego długiego istnienia twierdza nie została nigdy przez nikogo zdobyta. 

Od samego początku obiekt pełnił funkcję obronnę i był tymczasową rezydencją salzburskich książąt arcybiskupów. Nieco później mieścił koszary i więzienie. Najbardziej prominentny więzień – zdetronizowany arcybiskup Wolf Dietrich von Raitenau – spędził w tu pod kluczem pięć długich lat do samej śmierci w 1617 r., wtrącony do więzienia przez swojego kuzyna i następcę na salzburskim tronie, Markusa Sittikusa. 

Forteca udostępniona jest turystom przez cały rok.W gotyckich wnętrzach Wysokiego Zamku mają miejsce koncerty muzyki klasycznej. Ponadto każdego roku odbywają się tu warsztaty artystyczne Międzynarodowej Akademii Letniej. 

Powered by GetYourGuide

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(53) "Twierdza Hohensalzburg - Atrakcje turystyczne Austrii" ["meta_title"]=> string(49) "Austria atrakcje Austrii - Twierdza Hohensalzburg" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(13) "salzburg.info" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(47.689224030195902059858781285583972930908203125) ["lng"]=> float(13.65844666767799964190999162383377552032470703125) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "AUT" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Twierdza Hohensalzburg - Atrakcje turystyczne Austrii

meta_title: Austria atrakcje Austrii - Twierdza Hohensalzburg

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places:

author: salzburg.info

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Austria atrakcje Austrii - Twierdza Hohensalzburg

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: salzburg.info

meta_desc: