google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Zamek w Czorsztynie

Czorsztyn atrakcje

Zamek Czorsztyn - najstarsza jego część, co potwierdziły prace wykopaliskowe - pochodzi z II połowy XIII wieku. Za czasów Kazimierza Wielkiego zostały dobudowane mury obwodowe, a w XV wieku dolny zamek i brama, na której starosta czorsztyński – Jan Baranowski wzniósł wieżę, do dziś górującą nad zamkiem.

Zamek w CzorsztynieZamek w Czorsztynie

fot. Franciszek Vetulani

W przeszłości Zamek Czorsztyński, zlokalizowany przy szlaku kupieckim prowadzącym z Polski na Węgry, odgrywał bardzo istotne znaczenie dla gospodarki kraju. Traktem na Węgry podróżowali: Kazimierz Wielki, Ludwik Węgierski i Władysław Jagiełło. Na zamku rezydował między innymi rycerz Zawisza Czarny. Od XIV wieku zamek był siedzibą starostów czorsztyńskich. W połowie XVII wieku został zdobyty przez Kostkę Napierskiego. Po pożarze w 1795 roku zostały jedynie ruiny zamczyska, który dopiero teraz, za sprawą obecnego gospodarza czyli Pienińskiego Parku Narodowego, doczekał się intensywnych prac restauratorskich.

fot. Marek i Ewa Wojciechowscy

Do zwiedzania udostępnione są przyziemia Baszty Baranowskiego, zamku średniego i górnego. Z tarasu widokowego roztacza się piękny widok na Jezioro Czorsztyńskie, zaporę, Tatry i rezerwat „Zielone Skałki”. Na wzgórzu zamkowym rosną liczne okazy pszonaka pienińskiego – rośliny występującej wyłącznie w Pieninach.

Zamek można zwiedzać:
od 1 października do 30 kwietnia w godz. 10.00 – 15.00 z wyjątkiem poniedziałków
od 1maja do 30 września w godz. 9.00 – 18.00 codziennie

Zamek jest nieczynny:
1 stycznia, 1 listopada, 25 i 26 grudnia oraz w Święta Wielkanocne

Osoby zwolnione z opłat:
- dzieci w wieku do lat 7,
- osoby posiadające zezwolenie dyrektora parku narodowego na prowadzenie badań naukowych w zakresie ochrony przyrody,
- uczniowie szkół i studenci odbywający zajęcia dydaktyczne w parku narodowym w zakresie uzgodnionym z dyrektorem parku,
- mieszkańcy gmin położonych w granicach parku narodowego i gmin graniczących z parkiem,
- osoby udające się do miejsc kultu religijnego.