google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Kolorowe jeziorka

Karpacz i okolice atrakcje turystyczne

Położone w Rudawskim Parku Krajobrazowym, na terenie wsi Wieściszowice (gmina Marciszów, powiat kamiennogórski) kolorowe jeziorka od lat przyciągają turystów nie tylko z kraju, ale także z Europy.

Kolorowe jeziorkaPurpurowe jeziorko

fot. Wikimedia Commons

Cztery jeziorka: żółte, purpurowe, błękitne i czarne leżą na zboczu Wielkiej Kopy. Zabarwienie wody w akwenach związane jest ze składem chemicznym ścian i dna wyrobisk. Na początku XVIII w. ówcześni mieszkańcy Rohnau (obecnie Wieściszowice) zaczęli wydobywać łupki pirytonośne, w które obfituje tutejsza gleba. Powstała tu kopalnia pirytu, który był następnie przerabiany na kwas siarkowy. Gdy na początki XX w. zniknęła kopalnia do głosu doszła natura. Woda wypełniła wyrobiska pokopalniane, tworząc zjawiskowe jeziorka.

Stawy znajdują się na różnych wysokościach. Zielone Jeziorko leży na wysokości ok. 555 m n.p.m., Purpurowe Jeziorko (Czerwone Jeziorko) leży na wysokości ok. 560 m n.p.m., Błękitne Jeziorko (zwane też Szmaragdowym, Niebieskim lub Lazurowym) 635 m n.p.m., a najwyżej położony Zielony Stawek (Czarne Jeziorko) na ok. 730 m n.p.m., jest on najmniejszy i okresowo wysycha.

Okolica kolorowych jeziorek zbudowana jest ze skał metamorficznych, należących do wschodniej osłony granitu karkonoskiego – amfibolitów, łupków aktynolitowych, serycytowo–chlorytowych, serycytowo–chlorytowo–kwarcowych, kwarcowo–albitowo–chlorytowych i innych.

Swój kolor Purpurowe Jeziorko zawdzięcza składowi chemicznemu ścian i dna wyrobiska, które obfitują w związki miedzi i żelaza, przede wszystkim piryt, który występuje tu w łupkach serycytowo–chlorytowych, a jego zawartość dochodzi do 10–12%. Woda w Purpurowym Jeziorku jest roztworem kwasu siarkowego o pH 3–3,5. Poza pirytem występują tu również pirotyn, chalkopiryt, miedź rodzima, sfaleryt, galena, boulangeryt, jamesonit, bournonit, chalkozyn, tetraedryt, limonit, syderyt, a z minerałów skałotwórczych: kalcyt, dolomit, wezuwian, zoizyt, pistacyt, talk, fluoryt, ilmenit i tytanit. Kolor wody w pozostałych jeziorkach determinują związki miedzi, a nie siarki. Woda w nich jest zdecydowanie czystsza, bez zapachu, czasami bywa bezbarwna.

dowiedz się więcej

Huta Julia w Piechowicach jest jedną z najbardziej ...

Wędrówki po parkach narodowych czy krajobrazowych, zwiedzanie zamku, ...

Położony nieopodal Sobieszowa (dzielnicy Jeleniej Góry) zamek Chojnik ...

Obecny pałac jest trzykondygnacyjną budowlą z użytkowym poddaszem. ...

29 kwietnia składy Pendolino pojawią się w Jeleniej ...

Największym skarbem Cieplic, któremu Uzdrowisko Cieplice zawdzięcza nie ...

nocleg

gastronomia

zdrowie i uroda

sport

atrakcje

zakupy

https://veturo.pl/article/2037/karpacz-i-okolice-atrakcje-ciekawe-miejsca-kolorowe-jeziorka/