Pałac Staniszów, hotel i SPA

Luksusowo w Pałacu Staniszów

Niewielka miejscowość Staniszów położona w kotlinie Jeleniogórskiej na terenie Wzgórz Łomnickich kryje perłę późnobarokowej architektury. W osiemnastowiecznym Pałacu Staniszów, zwanym również Pałacem na Wodzie, obecnie mieści się hotel oraz kompleks SPA.  

W niewielkiej wsi rycerskiej w latach 1784-1787 powstał piękny, dwukondygnacyjny pałac rodu Księcia Reussa. Właścicielami Staniszowa byli przedstawiciele młodszej linii tej rodziny. Budowla szybko zyskała miano jednej z najpiękniejszych posiadłości w Kotlinie Jeleniogórskiej. Stało się tak nie tylko za sprawą jej architektonicznych walorów, ale również dzięki otoczeniu parku krajobrazowego i lasów o łącznej powierzchni 194 ha, w których umieszczono pustelnie oraz sztuczne ruiny zamku. Pałac Staniszów musiał zachwycać, skoro zwrócił uwagę Izabeli Czartoryskiej, która podczas swych podróży po ziemiach Dolnego Śląska, odwiedziła posiadłość rodu Reuss. „Przyroda tu piękna, położenie zachwycające. Nic nie zostało zepsute i wszystko, co jest dziełem reki ludzkiej, zdaje się być dziełem Natury” ̵ pisała później.

Pałac w Staniszowie

W połowie wieku XIX rozpoczęły się pierwsze zmiany i do głównego korpusu dobudowano dwa skrzydła, które otwierają się na ogród w stylu francuskim. Dzisiaj na terenie majątku możemy oglądać klasycystyczny „Dom Kawalera” z wieżą, dzwonnicą i zegarem. arystokratyczny charakter zachowały również wnętrza, w których odnaleźć można stylowe meble, dzieła sztuki, dywany, angielskie tkaniny, kominki i posadzki. Klimat Pałacu Staniszów oraz jego znaczenie doceniono w 2012 roku, kiedy to Prezydent RP Bronisław Komorowski nadał mu status pomnika historii, czyli zabytku o szczególnej wartości historycznej, wchodzącego w skład dziedzictwa kulturowego Polski.

Obecnie właścicielem Pałacu Staniszów jest Wacław Dzida, który podjął się realizacji ambitnego przedsięwzięcia: modernizacji budynków oraz stworzenia miejsca przeznaczonego do odpoczynku i relaksu. Dzisiaj każdy może przyjechać do pałacu i we wnętrzach hotelowych pokoi, restauracji oraz galerii poczuć się jak osiemnastowieczny arystokrata. Kompleks w Staniszowie zadba o wszystkie potrzeby gości. Właściciel dopilnował, aby we wnętrzach panował klimat dawnych wieków. Na przedsięwzięcie otrzymał dofinansowanie ze środków unijnych.

Pałac w Staniszowie to nie tylko hotel i miejsce, w którym turyści mogą cieszyć się przyrodą parku. Mieści się w nim SPA, w którym zadbano o każdy szczegół, tak, aby goście mogli zapomnieć o szarej rzeczywistości. Jest to zasługa nie tylko zespołu specjalistów i terapeutów oraz doboru naturalnych kosmetyków, ale także sposób, w jaki kompleks został urządzony. Znajdziemy tutaj basen o wymiarach 20 na 8 metrów przy którym ustawiono kominek, taras z leżakami, sauny oraz dwa jacuzzi: jedno znajdujące się w budynku przy bibliotece oraz drugie – na zewnątrz, w ogrodzie. W SPA goście mogą skorzystać z różnego rodzaju pielęgnacji twarzy i ciała oraz zrelaksować się podczas specjalnie dobranego masażu lub poprawić urodę przy pomocy zabiegów medycyny estetycznej, jak również chirurgii plastycznej. Oferowana jest szeroki wybór: od peelingu enzymatycznego, nawilżania, oczyszczania i dotleniania po propozycje bardziej luksusowe, np. „moc kawioru”, czyli zabieg odmładzający z wykorzystaniem mieszanki ekstraktów z pereł, kawioru oraz roślin. W Staniszowie nie zapomniano również o mężczyznach, dla których przygotowano linię zabiegów.

W SPA Staniszów wykorzystano techniki z różnych rejonów świata, np. masaż inspirowany rytuałem orientalnym chińskiej terapii TUI NA lub z wykorzystaniem technik afrykańskich i hinduskich lub balijski zabieg na włosy. Atrakcją SPA jest także terapia Qi gong, czyli pochodząca z Chin metoda przywracania zdrowia, która polega na połączeniu techniki prawidłowego oddychania oraz koncentracji.

Od około dziesięciu lat istnieje również Fundacja Forum Staniszów, która zajmuje się propagowaniem twórczości artystów z Dolnego Śląska i Kotliny Jeleniogórskiej. W Pałacu i budynkach do niego przylegających odbywają się cykliczne imprezy kulturalne: koncerty, wystawy malarstwa, grafiki, ceramiki oraz rzeźby. Dawną stajnię przebudowano i zamieniono w galerię, w której dzisiaj wystawiane są prace artystów z Dolnego Śląska. Dla właścicieli posiadłości ważna jest również kwestia ochrony dziedzictwa kulturowego. Pragną oni wspierać rozwój kulturowej tożsamości regionu, dlatego zajmują się propagowaniem i dokumentacją prac artystów z okolic.

 

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(51) "atrakcje województwa dolnośląskiego - Staniszów" ["meta_title"]=> string(110) "Luksusowo w Pałacu Staniszów - pałace w Polsce, ciekawe miejsca w Polsce, Staniszów, hotele SPA, veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(217) "Staniszów w kotlinie Jeleniogórskiej na terenie Wzgórz Łomnickich kryje osiemnastowieczny Pałac Staniszów, zwanym również Pałacem na Wodzie. Odkryj z Veturo.pl uroki perły późnego baroku i wypocznij w SPA." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(29) "Sudety - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(16) "Agnieszka Banach" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(50.8612060546879973799150320701301097869873046875) ["lng"]=> float(15.732421875) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: atrakcje województwa dolnośląskiego - Staniszów

meta_title: Luksusowo w Pałacu Staniszów - pałace w Polsce, ciekawe miejsca w Polsce, Staniszów, hotele SPA, veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Staniszów w kotlinie Jeleniogórskiej na terenie Wzgórz Łomnickich kryje osiemnastowieczny Pałac Staniszów, zwanym również Pałacem na Wodzie. Odkryj z Veturo.pl uroki perły późnego baroku i wypocznij w SPA.

watermark:

interesting_places: Sudety - atrakcje turystyczne

author: Agnieszka Banach

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Luksusowo w Pałacu Staniszów - pałace w Polsce, ciekawe miejsca w Polsce, Staniszów, hotele SPA, veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Staniszów w kotlinie Jeleniogórskiej na terenie Wzgórz Łomnickich kryje osiemnastowieczny Pałac Staniszów, zwanym również Pałacem na Wodzie. Odkryj z Veturo.pl uroki perły późnego baroku i wypocznij w SPA.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Agnieszka Banach

meta_desc: Staniszów w kotlinie Jeleniogórskiej na terenie Wzgórz Łomnickich kryje osiemnastowieczny Pałac Staniszów, zwanym również Pałacem na Wodzie. Odkryj z Veturo.pl uroki perły późnego baroku i wypocznij w SPA.