zamek Chojnik

Zamek Chojnik – atrakcje turystyczne

Położony nieopodal Sobieszowa (dzielnicy Jeleniej Góry) zamek Chojnik znajduje się na szczycie wzniesienia o tej samej nazwie. Sama góra osiąga wysokość 627 metrów n.p.m., a jednym z jej znaków charakterystycznych jest urwisko znajdujące się od jej południowo-wschodniej strony.

Sam zamek pochodzi najprawdopodobniej z lat pięćdziesiątych czternastego wieku i jest powszechnie uznawany za jedną z najciekawszych tego typu budowli, z jakimi mamy do czynienia na Dolnym Śląsku. Nie dzieje się tak zresztą bez powodu.

Architektura zamku

Pierwsze, co zobaczymy wchodząc na szczyt to fortyfikacje i to właśnie one otaczają zamek dolny. Po jego północnej stronie wznosi się wieża, a w narożniku od strony północno-wschodniej została zlokalizowana baszta łupinowa. Co ciekawe, zamek nie był jedyną budowlą znajdującą się na wzniesieniu. Wzdłuż murów obecne są tak budynki mieszkalne, jak i te o przeznaczeniu gospodarczym, okazała brama prowadzi zaś do zamku średniego. Do dziś możemy podziwiać pręgierz znajdujący się w jego centrum, a także pozostałości budynku, w którym mieszkała załoga odpowiadająca tak za bezpieczeństwo zamku, jak i za monitorowanie okolicy. Tu też znajduje się brama, która łączy zamek średni z górnym. Stan tego ostatniego nie jest najlepszy, ciągle jednak możemy obserwować na nim pozostałości kaplicy, która zostało utrzymana w stylu późnogotyckim.

Historia zamku

Zamek Chojnik został wzniesiony w połowie czternastego wieku i z tego właśnie okresu pochodzi pierwsza zachowana do dziś wzmianka na jego temat. Od samego początku budowla miała do spełnienia funkcje obronne, im też podporządkowane były wszystkie zmiany modernizacyjne dokonywane podczas jej burzliwych dziejów. Przykładem mogą być choćby te, których dokonano w połowie szesnastego wieku, najprawdopodobniej ze względu na wzrost zagrożenia ze strony Turcji. To właśnie wtedy otoczono zamek murami, których pozostałości można podziwiać aż do dziś.Gdy zamek stracił swoje znaczenie obronne, okazało się, że nadal może przynosić korzyści swoim właścicielom. Już na początku dziewiętnastego wieku stał się jedną z atrakcji turystycznych regionu, chętnie i często odwiedzany zwłaszcza przez kuracjuszy leczących się w pobliskich Cieplicach. Również w momencie, w którym zamek znalazł się na terenie Polski, nie zapomniano o jego atrakcyjności, a pierwsi turyści zaczęli go odwiedzać już w roku 1945. Jego dobra passa trwała aż do połowy lat sześćdziesiątych, kiedy to należało go zamknąć ze względu na groźbę zawalenia. Pierwszy poważny remont zakończył się dziesięć lat później, jednak prace konserwacyjne prowadzono także w kolejnych dziesięcioleciach.ach.

Dlaczego warto odwiedzić Chojnik

Chojnik jest jednym z najpiękniejszych zamków nie tylko na Dolnym Śląsku, ale i na terenie całego kraju. Turysta może przy tym nie tylko zachwycić się jego architekturą, ale również sprawdzić swoją kondycję, na szczyt można bowiem dostać się na co najmniej kilka sposobów. Sam zamek kryje zresztą nie tylko fascynujące budowle, ale i niezwykłe legendy, jest więc jednym z tych miejsc, które można odwiedzać nawet w towarzystwie najmłodszych członków rodziny.

Artykuł został przygotowany przez rezydencję „Lawendowe Wzgórze”, oferującą noclegi w Karkonoszach.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(60) "Zamek Chojnik - atrakcja w Karkonoszach - Lawendowe Wzgórze" ["meta_desc"]=> string(135) "Atrakcje w Karkonoszach - Chojnik jest jednym z najpiękniejszych zamków nie tylko na Dolnym Śląsku, ale i na terenie całego kraju." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(30) "Śląsk - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(27) "Redakcja/Lawendowe Wzgórze" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(50.8334486453583025422631180845201015472412109375) ["lng"]=> float(15.6428146340499001354373831418342888355255126953125) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Zamek Chojnik - atrakcja w Karkonoszach - Lawendowe Wzgórze

meta_keys:

meta_desc: Atrakcje w Karkonoszach - Chojnik jest jednym z najpiękniejszych zamków nie tylko na Dolnym Śląsku, ale i na terenie całego kraju.

watermark:

interesting_places: Śląsk - atrakcje turystyczne

author: Redakcja/Lawendowe Wzgórze

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title: 1

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Zamek Chojnik - atrakcja w Karkonoszach - Lawendowe Wzgórze

meta_keys:

meta_desc: Atrakcje w Karkonoszach - Chojnik jest jednym z najpiękniejszych zamków nie tylko na Dolnym Śląsku, ale i na terenie całego kraju.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Redakcja/Lawendowe Wzgórze

meta_desc: Atrakcje w Karkonoszach - Chojnik jest jednym z najpiękniejszych zamków nie tylko na Dolnym Śląsku, ale i na terenie całego kraju.