google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Muzeum byłego obozu zagłady w Sobiborze

Obóz zagłady w Sobiborze powstał na przełomie kwietnia i maja 1942 r., jako drugi, po Bełżcu, ośrodek eksterminacji Żydów w ramach „Akcji Reinhardt”. Decyzja o jego budowie zapadła prawdopodobnie pod koniec października 1941 r., w związku z planowaną zagładą Żydów na terenie Generalnego Gubernatorstwa oraz deportacją tysięcy Żydów ze Słowacji na teren dystryktu lubelskiego.

Muzeum byłego obozu zagłady w SobiborzeMuzeum Byłego Obozu Zagłady w Sobiborze

fot. Rafał M. Socha/Wikimedia Commons

Przygotowania do budowy rozpoczęły się późną jesienią tego samego roku, ale zasadnicze prace budowlane przeprowadzono wiosną 1942 r. Obóz wybudowano przy Stacji Kolejowej Sobibór, w obrębie lasów, które gwarantowały odizolowanie tego miejsca od ewentualnych świadków.

Po zakończeniu II wojny światowej Sobibór i jego historia została zapomniana na blisko 20 lat. Pierwsze inicjatywy upamiętnienia sobiborskiego miejsca kaźni podjęto dopiero w pierwszej połowie lat 60. XX w. Miało to związek z procesami hitlerowskich oprawców w Hagen (Niemcy) oraz Krasnodarze (ówczesne ZSRR).

Wstęp na teren Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Sobiborze oraz zwiedzanie ekspozycji jest bezpłatne. Muzeum otwarte jest codziennie z wyjątkiem poniedziałków i dni ustawowo wolnych od pracy. Zwiedzanie odbywa się indywidualnie bądź w zorganizowanych grupach do 30 osób w godzinach od 9:00 do 17:00. Istnieje możliwość skorzystania z usług przewodników po wcześniejszej rezerwacji (tel. 82 571 98 67, e-mail muzeumsobibor@wp.pl). W okresie zimowym w soboty i niedziele Muzeum udostępnione jest wyłącznie dla zorganizowanych grup po wcześniejszym zgłoszeniu i rezerwacji. Przez cały rok bez ograniczeń czasowych zwiedzać można teren po byłym obozie i zlokalizowane na nim ekspozycje plenerowe.

 

Muzeum ma główną siedzibę w gmachu dawnego klasztoru ...

Początki Chełma sięgają wczesnego średniowiecza (VIII-X  w.), kiedy ...

Chełmskie Podziemia Kredowe to unikalny na skalę światową ...

Gotania to obszar we wschodniej Polsce, w południowo-wschodniej ...

Jeżeli chcesz, odpocząć od miejskiego zgiełku, poznać niedostępne ...

atrakcje

https://veturo.pl/article/2053/obozy-zaglady-w-polsce-sobibor/