google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Świedarów-Czerniawa - uzdrowisko w Sudetach - Grupa PGU

Uzdrowisko Świeradów - Czerniawa

Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa, położone w Sudetach u podnóża Gór Izerskich, należy do najbardziej znanych kurortów w kraju.

Świedarów-Czerniawa - uzdrowisko w Sudetach - Grupa PGUŚwieradów - Czerniawa, Grupa PGU

fot. mat.prasowe PGU

O wyjątkowości tego miejsca decydują położenie, klimat, odkryte w XVI wieku źródła wody mineralnej oraz ponad 200 - letnia tradycja lecznictwa. Wszystkie te elementy sprzyjają leczeniu, które wzbogacone jest o naturalne surowce lecznicze, takie jak wody radonowe, wysokiej jakości borowinę oraz wszechobecne świerki, które porastają otaczające góry. Dzięki takiemu usytuowaniu kurort dysponuje wyjątkowym, niepowtarzalnym bodźcowym klimatem, nasyconym szlachetnym i unikatowym na skalę Europy radonem, który sprzyja wypoczynkowi, odnowie sił witalnych oraz efektywnemu leczeniu.

Z powstaniem Świeradowa-Zdroju wiąże się legenda związana z niepowtarzalną właściwością wód. Lekarz Leonard Thurneyssen obserwował przez dłuższy czas martwą żabę, leżącą w jednym ze źródeł i ze zdziwieniem stwierdził, że wcale się nie rozkłada. Oczywiście wtedy nie wiedziano jeszcze o radonie, lecz był to dowód na występowanie niezwykłego surowca naturalnego. Tym samym, w 1572 roku w księgach śląskiego lekarza Leonarda Thurneyssena znalazł się opis źródeł wód mineralnych. W 1739 roku specjalistyczna komisja hrabiego Schaffgotscha stwierdziła lecznicze działanie wód z okolicznych źródeł. Wkrótce powstał pierwszy Dom Zdrojowy. W 1811 roku odkryto nowe źródło i nadano mu nazwę „Dolny Zdrój”. Od tej pory, oprócz stanowiących specjalność Świeradowa kąpieli świerkowych, zaczęto stosować zabiegi na bazie radonu i borowiny.

Potwierdzeniem renomy kurortu Świeradów-Zdrój jest również fakt, iż jego walory docenili m.in. księżna Lubomirska, Wojciech Bogusławski - twórca teatru narodowego, Józef Elsner - nauczyciel Fryderyka Chopina, czy wielki rosyjski poeta Włodzimierz Majakowski, a także arystokracja z Berlina i Drezna oraz lekarze Leonard Thurneyssen, Kasper Schwenckfeld i dr Weist.

Ponadto, charakterystycznym dla uzdrowiska elementem jest klimat dawnego „badu”, tworzony przez stylową zabudowę i przepiękny Park Zdrojowy. Natomiast najbardziej znanym obiektem uzdrowiska jest XIX - wieczny Dom Zdrojowy z charakterystyczną 46-metrową wieżą, w której znajduje się galeria widokowa oraz modrzewiowa Hala Spacerowa z niepowtarzalnymi roślinnymi malowidłami.

Polska Grupa Uzdrowisk

Najnowocześniejsza kolej gondolowa w polskich górach zapewnia bardzo ...

Zamek Czocha to obronny obiekt graniczny położony w ...

Będzie nie tylko zdrowo, ale smacznie i elegancko. ...

Cottonina Villa & Mineral SPA Resort w Świeradowie-Zdroju ...

Wyjazdy rodzinne to niemały stres związany z wyborem ...

Zorganizowanie pobytu w sanatorium nie jest trudne. Należy ...

nocleg

gastronomia

zdrowie i uroda

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/2113/sudety-gory-izerskie-atrakcje-uzdrowisko-swieradow-czerniawa/