google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Uzdrowiska Kłodzkie symbolem polskich zdrojów

Uzdrowska w Polsce

Uzdrowiska Kłodzkie są największym kompleksem uzdrowisk w Polsce, obejmującym swoim zasięgiem  trzy malownicze kurorty: Polanicę-Zdrój, Duszniki-Zdrój oraz Kudowę-Zdrój, położone w Kotlinie Kłodzkiej, w sąsiedztwie Parku Narodowego Gór Stołowych.

Uzdrowiska Kłodzkie symbolem polskich zdrojów"Jagusia" w Kudowie-Zdroju

fot. mat.prasowe PGU

Polska Grupa Uzdrowisk posiada ponad 35 - letnie doświadczenie w zakresie medycyny uzdrowiskowej. Atrakcyjność oferty tworzy szeroka gama zabiegów i usług rekreacyjnych, profesjonalna kadra medyczna i komfortowa baza noclegowa. Dodatkowo poszczególne uzdrowiska mogą poszczycić się kompleksową ofertą leczniczą oraz rehabilitacyjną, świadczoną przez wykwalifikowany zespół lekarzy i fizjoterapeutów.
Z Uzdrowiskami Kłodzkimi nierozerwalnie wiążą się źródła wód mineralnych, z których czerpana jest tamtejsza woda. Wiadomości o istniejących kudowskich źródłach pochodzą z 1580 roku i już w 1636 roku wykorzystywano ich właściwości lecznicze. W 1850 roku przeprowadzono dość dokładną analizę, która wykazała, że zawierają one znaczące ilości arsenianu żelaza w jednym litrze. W związku z tym, powstało pierwsze, drewniane urządzenie kąpielowe, w którym dr Jacob zastosował eksperymentalne kąpiele kwaso-węglowe w leczeniu chorób serca. Po roku 1945 Kudowa-Zdrój ze swoimi źródłami wód mineralnych zaczęła nabierać coraz większego znaczenia i jako miejscowość uzdrowiskowo - wypoczynkowa została zaliczona do uzdrowisk międzynarodowych.

Przełomem w dziejach Polanicy było zagospodarowanie w 1828 roku odkrytych źródeł, poprzez budowę małej pijalni oraz drewnianej łaźni. Od tego czasu rozpoczęła się historia Polanicy jako uzdrowiska. Istniało wtedy pięć źródeł wód mineralnych, jednak eksploatowane były dwa z nich, najbardziej wydajne „Źródło Józefa" i „Źródło Jerzego". W roku 1904 zaczęto eksploatację źródła „Wielka Pieniawa", z którego pochodzi dzisiejsza, popularna i ceniona woda.

Natomiast historia miasta Duszniki jest nierozerwalnie związana z tradycją uzdrowiska. O jego powstaniu zadecydowało odkrycie licznych źródeł wód leczniczych, których sława wybiegała daleko poza granice kraju - ze względu na swój przyjemny smak były poszukiwane jako napój biesiadny przez znamienite rody. Jednak dopiero w XVIII wieku należycie oceniono i rozpoczęto eksploatację tychże źródeł.

Polska Grupa Uzdrowisk

Kudowa-Zdrój, położona na pograniczu Gór Stołowych i Pogórza ...

Kamień Śląski, wieś w województwie opolskim, ma wiele ...

Położenie Krynicy-Zdrój na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego, sprawia, ...

Konstancin-Jeziorna jest położony na styku Równiny Warszawskiej i ...

Niewielka miejscowość w gminie Brześć Kujawski, w południowo-wschodniej ...

Dzielnica uzdrowiskowa urokliwego miasteczka Lądek- Zdrój rozciąga się ...

nocleg

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/2115/gory-stolowe-uzdrowiska-klodzkie-polanica-duszniki-kudowa-zdroj/