google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Słowacja - Zamek w Bojnicach

Klejnotem Bojnic, miasteczka koło Prievidzy, jest „bajkowy“ Zamek w Bojnicach (Bojnický zámok), który jest jednym z najładniejszych i najczęściej zwiedzanych zamków nie tylko na Słowacji, ale także w Europie Środkowej.

Słowacja - Zamek w BojnicachZamek w Bojnicach

fot. mat.prasowe

Zamek zbudowano na wzniesieniu z tufu wapiennego, na którym w XI wieku stał średniowieczny gród. W przeszłości był majątkiem najsławniejszych rodów, przy czym jego ostatnimi właścicielami byli członkowie rodu Pálfi. Pod koniec XIX wieku hrabia Jan Pálfi zlecił przebudowę całego obiektu J. Hubertowi, architektowi z Budapesztu, według wzoru zamków stojących nad rzeką Loarą w środkowej Francji. Typowy kształt romantycznego średniowiecznego zamku podkreślają strome dachy pałacu, kaplicy i wieży.

Obecnie w zamku znajdują się ekspozycje muzeum artystyczno-historycznego. Można tu zobaczyć pierwotne umeblowanie i przedmioty artystyczne z przełomu XIX i XX wieku. Jednym z najbardziej unikalnych i cennych dzieł jest późnogotycki zestaw obrazów, tak zwany ołtarz Bojnicki florenckiego mistrza N. di Cione Ortagna z połowy XIV wieku. Elementem ekspozycji zamkowej jest naciekowa jaskinia pod zamkiem, która jest połączona z głęboką studnią grodową.

Z mnóstwa imprez, odbywających się w zamku najbardziej znany jest Międzynarodowy Festiwal Duchów i Straszydeł (Medzinárodný festival duchov a strašidiel), który odbywa się co roku pod koniec kwietnia i na początku maja. W tym okresie zamek bojnicki staje się miejscem spotkań straszydeł, czarownic i wampirów z całego świata. 

Nieodłączną część areału zamkowego stanowi park oraz park leśny, który uzupełnia jego szczególną scenerię. Przed wejściem do zamku stoi znana sześciusetlenia, stara Bojnicka lipa króla Macieja o obwodzie około 12,5 m. Do Bojnic lubił jeździć sam król, który pod lipą organizował różne uczty i narady.

Godziny otwarcia
maj – wrzesień
wtorek – niedziela: 9.00 – 17.00
październik – kwiecień
wtorek – niedziela: 10.00 – 15.00

Cennik
Dorośli: Od 7 €
Bilet ulgowy: Od 3,50 €

www.bojnicecastle.sk

Na pozór Čachtice ze swoimi czterema tysiącami mieszkańców ...

Bojnice to niewielkie miasteczko w regionie trenczyńskim, które ...

Park wodny Bešeňová zmienia swoje oblicze, staje się ...

Słowacja – sporty zimowe w Wysokich Tatrach. Wysokie ...

Turyści odwiedzający Lewoczę  mogą podziwiać fascynujące widoki na ...

https://veturo.pl/article/2138/slowacja-atrakcje-turystyczne-ciekawe-miejsca-zamek-w-bojnicach/