google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Zamek Bobolice na szlaku Orlich Gniazd

Zamek Bobolice został zbudowany przez króla Polski Kazimierza Wielkiego ok. 1350-1352 roku. Zamek bronił Polskę od najazdów ze strony Śląska, będącego terytorium granicznym Królestwa Czech.

Zamek Bobolice na szlaku Orlich GniazdZamek Bobolice

fot. Jakub Hałun/Wikimedia Commons

Legendy głoszą o przedstawicielu rodu Krezów, który porwał i więził w bobolickim zamku swoją bratanicę. Podobno do dziś straszy ona na murach warowni jako biała dama. Istnieje także legenda mówiąca o dwóch braciach bliźniakach, właścicielach zamków w Mirowie i Bobolicach. Według ludowych podań wykopali oni tunel między dwoma warowniami, aby móc częściej ze sobą rozmawiać w odosobnieniu, bez udziału świadków. Pewnego dnia weszli oni w posiadanie wielkiego skarbu – ukryli go w tunelu, a na straży postawili odrażającą czarownicę, odstraszającą swym wyglądem potencjalnych złodziei. Bracia doskonale się rozumieli i gotowi byli zrobić dla siebie wszystko. Ich przyjaźń została jednak wystawiona na ciężką próbę, gdy jeden z nich przywiózł z wyprawy wojennej piękną dziewczynę. Podejrzewając brata bliźniaka o podkochiwanie się w kobiecie, zamknął ją w podziemiach obok wspomnianego skarbu. Pewnego razu, pod nieobecność czarownicy, która wieczorami udawała się na sabat na Łysej Górze, nakrył parę kochanków w skarbcu. Rozgniewany zamordował brata, a dziewczynę zamurował w lochach zamku. Do dziś ma ona straszyć na zamkowej baszcie.

W sezonie wiosenno-letnim (kwiecień-październik) Zamek dostępny jest do zwiedzania codziennie w godzinach: 10:00 - 18:00. Wejścia na Zamek z przewodnikiem odbywają się co pół godziny. Ostatnie wejście o godz. 17.30. W soboty i niedziele możliwe zwiedzanie indywidualne w godzinach od 10:00 do 18:00.

dowiedz się więcej o Zamku w Bobolicach

Teren Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej to jedno z najpiękniejszych miejsc ...

Królestwo nietoperzy, raj dla miłośników eksplorowania jaskiń i ...

Zapewne każdy wie gdzie leży Kraków, nie inaczej ...

Ruiny zamku Ogrodzieniec górujące nad Podzamczem są jedną ...

Białe turnie wapiennych skał na wzgórzu pośród pól ...

Zamek w Olsztynie zbudowano na skałach już w ...

gastronomia

https://veturo.pl/article/2215/jura-szlak-orlich-gniazd-zamek-bobolice-zwiedzanie/