google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Twórczyni ludowa z Suwalszczyzny

Ze wszystkich dziedzin wytwórczości i sztuki ludowej na terenie Suwalszczyzny najbardziej powszechne i żywotne pozostawało tkactwo. Oczywiście współczesne tkactwo ludowe różni się od tkactwa z ubiegłych stuleci, niemniej opiera się na tradycyjnych surowcach, a tkaczki wykorzystują stare techniki i wzory oraz posługują się tradycyjnym sprzętem i narzędziami.

Twórczyni ludowa z SuwalszczyznySabina Knoch

fot. SOK Suwałki

Jedną z cenionych tkaczek regionu jest pani Sabina Knoch ze Szczepek k. Nowinki. „Jak wyszłam za mąż, nie było co robić wieczorami i zaczęłam tkać. Najpierw na bawełnie, wybierane deską. Przyzwyczaiłam się i lubiłam tkać. Kobiety przynosiły nici i tkałam na zarobek. A później zaczęłam tkać dwuosnowowe. Mama osnowała i przychodziła pomóc nawinąć i nabrać” – tak swoje początki z tkactwem wspomina Pani Sabina.

Dziś dobrze znana na Suwalszczyźnie twórczyni ludowa, prowadząca w Suwalskim Ośrodku Kultury warsztaty tkackie, Pani Sabina Knoch odniosła wielki sukces. Za swoje dzieło – „Drzewo życia” – otrzymała wyróżnienie w XXIII Konkursie na tkaninę dwuosnowową – Janów 2015!

Nagroda jest bardzo cenna. Praca pani Sabiny została bowiem dostrzeżona wśród dzieł najlepszych tkaczek z Janowa, który jest największym i najprężniej działającym ośrodkiem tkackim w Polsce. Sukces pani Sabiny to efekt wieloletniej praktyki, pogłębiania i wymieniania wiedzy – także na warsztatach prowadzonych w Suwalskim Ośrodku Kultury.

Pani Sabina tka obecnie sejpaki i dywany dwuosnowowe, ale także chodniki i dywany podbierane. Przez ostatnie lata prowadzi w Suwalskim Ośrodku Kultury naukę tkania na krosnach dla młodzieży i dorosłych. Podczas letnich jarmarków prowadzi także pokazy tkactwa ludowego.

Pani Sabina Knoch prowadzi w SOK warsztaty tkackie. Spotkania odbywają się w środy w godz. 10:00-14:00 w Pracowni Tkackiej SOK przy ul. Noniewicza 71

Więcej informacji o Pani Sabinie Knoch można znaleźć na www.dziedzictwosuwalszczyzny.soksuwalki.eu