google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Dolina Bugu w okolicach Siemiatycz

Dolina Bugu to niezwykle malownicza kraina, która może poszczycić się wieloma walorami – zarówno przyrodniczymi, jak i kulturowo-historycznymi. Jest jednym z niewielu miejsc w Polsce, gdzie przyroda zachowała niezmienioną cywilizacją formę i naturalną równowagę.

Dolina Bugu w okolicach SiemiatyczDolina Bugu

fot. Brańszczyk/Wikipedia Commons

Bug – największy z prawych dopływów Wisły – wije się wśród rozległych łąk i pastwisk, wielokrotnie zakręcając i tworząc przełomy wśród urwistych skarp, liczne mielizny, wyspy i przepiękne starorzecza zwane „bużyskami”.

Równie wspaniała i niespotykana, jak sama rzeka, jest przyroda terenów ją otaczających, chroniona przede wszystkim w ramach Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego oraz  Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu.

Tereny nadbużańskie to obszar nienaruszony przez człowieka i przez przemysł, co zapewnia turystom odpoczynek w ciszy, spokoju  i w czystym ekologicznie miejscu. W tę przestrzeń pięknie wpisują się liczne zabytki, zbudowane w różnych stylach architektonicznych, co świadczy o niezwykle bogatej i ciekawej historii tych terenów. Na niespotykany charakter Doliny Bugu ma także ogromny wpływ prawdziwa multietniczność oraz wielokulturowość obszarów położonych nad rzeką. To miejsce spotkania trzech kultur: białoruskiej, polskiej i ukraińskiej. Widoczne jest również oddziaływanie kultury greckokatolickich unitów, społeczności ewangelickiej oraz tatarskiej. Te wszystkie wpływy tworzą unikalną mozaikę, która znajduje swe odzwierciedlenie w lokalnej tradycji i folklorze. Jednak Kraina Bugu to nie tylko zakątek do kontemplacji przyrody i zabytków, lecz  także idealne miejsce do aktywnego wypoczynku, gdyż jest to region charakteryzujący się  znakomitymi warunkami do uprawiania bardzo wielu rodzajów sportu.

Wyrusz na szerokie wody i przeżyj niezapomnianą przygodę ...

Wybierając się na wycieczkę w góry czasem zastanawiamy ...

Wystarczy pojechać na Podlasie, by zobaczyć drewniane wioski, ...

Wędrówka Szlakiem Piastów to podróż w poszukiwaniu śladów ...

Odwiedzając Dolny Śląsk dobrze pamiętać o dwóch niezwykłych ...

Nie masz pomysłu co robić w weekend? Wybierz ...

https://veturo.pl/article/2424/dolina-bugu-siemiatycze-atrakcje-ciekawe-miejsca/