google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Czeskie uzdrowiska

Kilkusetletnie tradycje, niemal czterdzieści miejscowości leczniczych, setki źródeł mineralnych i obfite złoża peloidów – dzięki temu Republika Czeska należy do światowych potęg uzdrowiskowych.

Czeskie uzdrowiskaCzeskie uzdrowiska

czechtourism.com

Nigdzie na świecie nie znajdziemy tak wielu źródeł leczniczych, jak w tzw. zachodnioczeskim trójkącie uzdrowiskowym, który tworzą słynne
kurorty: Karlowe Wary, Mariańskie Łaźnie i Franciszkowe Łaźnie. Do najsłynniejszych uzdrowisk czeskich należą także Jáchymov i Jeseník. Dlaczego lecznictwo uzdrowiskowe w Czechach jest tak wyjątkowe? Przede wszystkim dzięki połączeniu profesjonalnej opieki lekarskiej z  nowoczesnymi metodami leczenia i rehabilitacji opartymi na surowcach naturalnych: wodach mineralnych, peloidach leczniczych (torf, borowina, błota), gazach naturalnych. Zaletą jest także sprzyjający zdrowiu klimat panujący w uzdrowiskach.

Teplice – uzdrowisko z tradycjami
Tutejsze wody termalne, wykorzystywane są w leczeniu chorób układu krążenia, naczyniowego i ruchu. Teplickie źródła należą do najdłużej znanych i najczęściej stosowanych w środkowej Europie – ich właściwości lecznicze odkryte zostały już w czasach prehistorycznych. Teplice są jednym z 60 miast leżących wzdłuż granicy czesko-niemieckiej, w których odbywa się Festiwal w Centrum Europy – Mitte Europa. Ta impreza kulturalna w wyjątkowy sposób nawiązuje dialog między czeską i niemiecką kulturą.

Karlowe Wary – największe  uzdrowisko czeskie
Najbardziej znane uzdrowisko czeskie  Karlowe Wary jest ulubionym miejscem wypoczynku  gości z całego świata. Leczy się tu głównie zaburzenia przemiany materii i układu trawienia. Nabierają tu także sił pacjenci po chorobach onkologicznych. Dvwnaście gorących źródeł o temperaturze od 41 °C do 73 °C bije z głębokości od 2 do 2,5 km. Temperatura najchłodniejszych źródeł wynosi około 15 °C. Z pucharkiem leczniczej wody w ręku możemy wybrać się na przyjemny spacer po kolumnadzie. W mieście odbywają się także  znaczące imprezy kulturalne. Na początku lipca przybywają tu gwiazdy srebrnego ekranu i miłośnicy filmu, aby wziąć udział w słynnym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Karlowe Wary. W październiku w uzdrowisku spotykają się profesjonaliści z branży turystycznej i uzdrowiskowej na wspólnej imprezie Tydzień Karlowarski, która razem z Konferencją Uzdrowiskową i Festiwalem Uzdrowiskowym odbywa się w ramach najstarszego na świecie festiwalu filmów turystycznych – TOURFILM. Z miastem wiąże się również tradycyjna produkcja szkła kryształowego i porcelany, słynnego na całym świecie likieru ziołowego Becherovka, a także rozlewnia słynnej wody mineralnej.

Mariańskie Łaźnie – ulubiony kurort słynnych osobistości
Mariańskie Łaźnie zainaugurowały swój pierwszy sezon uzdrowiskowy dopiero w roku 1808. Szybko stały się popularnym miejscem wśród śmietanki europejskiej. Przebywał tu między innymi król angielski Edward VII, kompozytor i pianista polski Fryderyk Chopin czy pisarz niemiecki  J. W. Goethe. Jednego ze słynnych gości do dziś przypomina festiwal Chopina. Podczas imprezy usłyszymy utwory Chopina w wykonaniu światowej sławy pianistów. Niezwykłą atmosferę miasta podkreślają perełki architektoniczne, między innymi neobarokowe kolumnady, budynki w stylu empire czy Śpiewające Fontanny. Uzdrowisko specjalizuje się przede wszystkim  w leczeniu chorób układu ruchu, dróg moczowych i nerek oraz ginekologicznych. W kuracji wykorzystuje się naturalne surowce lecznicze – zimne szczawy żelaziste, CO2 i borowinę leczniczą.

Franciszkowe Łaźnie – kameralne uzdrowisko
Franciszkowe Łaźnie uważane są za jedno z najpiękniejszych uzdrowisk czeskich. Podziwiając klasycystyczną architekturę i rozległy park leśny mamy wrażenie, jakby czas się tu zatrzymał na przełomie XVIII i XIX wieku. Pacjenci z chorobami naczyniowymi, serca i ginekologicznymi są tu leczeni najnowocześniejszymi metodami. W kuracji wykorzystywane są naturalne surowce lecznicze – kąpiele w wodzie mineralnej bogatej w dwutlenek węgla lub kąpiele i okłady borowinowe.

Jeseníky i Jáchymov - światowi rekordziści
W otoczeniu dziewiczej przyrody północno-zachodnich Moraw zostało założone pierwsze na świecie uzdrowisko wodolecznicze – Jeseník. Przyjeżdżają tu pacjenci z zaburzeniami układu nerwowego i wegetatywnego, z chorobami układu oddechowego i krążenia.       W uzdrowisku Jáchymov, słynącym z wyjątkowych radioaktywnych źródeł termalnych, leżącym u podnóża Rudaw, leczy się choroby układu ruchu.

Luhačovice – wypoczynek wśród zieleni
Największe uzdrowisko morawskie Luhačovice specjalizuje się w leczeniu chorób dróg oddechowych i układu trawiennego. Z tutejszych źródeł co godzinę bije 15 tysięcy litrów wody mineralnej, która ze względu na wysoką zawartość składników mineralnych i dwutlenku węgla jest zaliczana do najbardziej skutecznych wód leczniczych w Europie. Leczeniu sprzyja także tutejszy klimat – miasto leży wśród zalesionych wzgórz na obszarze chronionego krajobrazu Białe  Karpaty. Luhačovice zawdzięczają słowackiemu architektowi Dušanowi Jurkovičowi wyjątkowy zespół budynków w stylu tzw. secesji ludowej, podziwianych przez kuracjuszy i miłośników architektury.

Warto chociaż wspomnieć także o innych miejscowościach uzdrowiskowych, na przykład o Karlovej Studánce, z najczystszym klimatem w środkowej Europie, Uzdrowisku Dolní Lipová, specjalizującym się w leczeniu chorób skóry, Darkov, w którym przebywają m.in. pacjenci z oparzeniami i po przebytych operacjach, Třeboň, słynącym z kuracji borowinowych, Poděbrady, uzdrowisku polecanym osobom z chorobami serca,  Uzdrowisku Kynžvart, specjalizującym się wyłącznie w leczeniu dzieci, czy o Anenskim Uzdrowisku Borowinowym w Bělohradzie, które może poszczycić się certyfikatem EUROPESPAMED przyznawanym przez Europejski Związek Uzdrowisk.

Czeskie ośrodki narciarskie szykują się do otwarcia sezonu ...

Ochłodziło się, wcześniej zapada zmrok, zbliża się dzień ...

Mikulov, malownicze miasteczko winiarskie ulokowane jest na południu ...

Czy chcielibyście spędzić noc w łożu z baldachimem, ...

Planujesz w wakacje wycieczkę do Czech? W takim ...

https://veturo.pl/article/2430/czeskie-uzdrowiska-teplice-karlowe-wary-marianskie-laznie/