Czeskie uzdrowiska

Czeskie uzdrowiska

Kilkusetletnie tradycje, niemal czterdzieści miejscowości leczniczych, setki źródeł mineralnych i obfite złoża peloidów – dzięki temu Republika Czeska należy do światowych potęg uzdrowiskowych.

Nigdzie na świecie nie znajdziemy tak wielu źródeł leczniczych, jak w tzw. zachodnioczeskim trójkącie uzdrowiskowym, który tworzą słynne
kurorty: Karlowe Wary, Mariańskie Łaźnie i Franciszkowe Łaźnie. Do najsłynniejszych uzdrowisk czeskich należą także Jáchymov i Jeseník. Dlaczego lecznictwo uzdrowiskowe w Czechach jest tak wyjątkowe? Przede wszystkim dzięki połączeniu profesjonalnej opieki lekarskiej z  nowoczesnymi metodami leczenia i rehabilitacji opartymi na surowcach naturalnych: wodach mineralnych, peloidach leczniczych (torf, borowina, błota), gazach naturalnych. Zaletą jest także sprzyjający zdrowiu klimat panujący w uzdrowiskach.

Teplice – uzdrowisko z tradycjami
Tutejsze wody termalne, wykorzystywane są w leczeniu chorób układu krążenia, naczyniowego i ruchu. Teplickie źródła należą do najdłużej znanych i najczęściej stosowanych w środkowej Europie – ich właściwości lecznicze odkryte zostały już w czasach prehistorycznych. Teplice są jednym z 60 miast leżących wzdłuż granicy czesko-niemieckiej, w których odbywa się Festiwal w Centrum Europy – Mitte Europa. Ta impreza kulturalna w wyjątkowy sposób nawiązuje dialog między czeską i niemiecką kulturą.

Karlowe Wary – największe  uzdrowisko czeskie
Najbardziej znane uzdrowisko czeskie  Karlowe Wary jest ulubionym miejscem wypoczynku  gości z całego świata. Leczy się tu głównie zaburzenia przemiany materii i układu trawienia. Nabierają tu także sił pacjenci po chorobach onkologicznych. Dvwnaście gorących źródeł o temperaturze od 41 °C do 73 °C bije z głębokości od 2 do 2,5 km. Temperatura najchłodniejszych źródeł wynosi około 15 °C. Z pucharkiem leczniczej wody w ręku możemy wybrać się na przyjemny spacer po kolumnadzie. W mieście odbywają się także  znaczące imprezy kulturalne. Na początku lipca przybywają tu gwiazdy srebrnego ekranu i miłośnicy filmu, aby wziąć udział w słynnym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Karlowe Wary. W październiku w uzdrowisku spotykają się profesjonaliści z branży turystycznej i uzdrowiskowej na wspólnej imprezie Tydzień Karlowarski, która razem z Konferencją Uzdrowiskową i Festiwalem Uzdrowiskowym odbywa się w ramach najstarszego na świecie festiwalu filmów turystycznych – TOURFILM. Z miastem wiąże się również tradycyjna produkcja szkła kryształowego i porcelany, słynnego na całym świecie likieru ziołowego Becherovka, a także rozlewnia słynnej wody mineralnej.

Mariańskie Łaźnie – ulubiony kurort słynnych osobistości
Mariańskie Łaźnie zainaugurowały swój pierwszy sezon uzdrowiskowy dopiero w roku 1808. Szybko stały się popularnym miejscem wśród śmietanki europejskiej. Przebywał tu między innymi król angielski Edward VII, kompozytor i pianista polski Fryderyk Chopin czy pisarz niemiecki  J. W. Goethe. Jednego ze słynnych gości do dziś przypomina festiwal Chopina. Podczas imprezy usłyszymy utwory Chopina w wykonaniu światowej sławy pianistów. Niezwykłą atmosferę miasta podkreślają perełki architektoniczne, między innymi neobarokowe kolumnady, budynki w stylu empire czy Śpiewające Fontanny. Uzdrowisko specjalizuje się przede wszystkim  w leczeniu chorób układu ruchu, dróg moczowych i nerek oraz ginekologicznych. W kuracji wykorzystuje się naturalne surowce lecznicze – zimne szczawy żelaziste, CO2 i borowinę leczniczą.

Franciszkowe Łaźnie – kameralne uzdrowisko
Franciszkowe Łaźnie uważane są za jedno z najpiękniejszych uzdrowisk czeskich. Podziwiając klasycystyczną architekturę i rozległy park leśny mamy wrażenie, jakby czas się tu zatrzymał na przełomie XVIII i XIX wieku. Pacjenci z chorobami naczyniowymi, serca i ginekologicznymi są tu leczeni najnowocześniejszymi metodami. W kuracji wykorzystywane są naturalne surowce lecznicze – kąpiele w wodzie mineralnej bogatej w dwutlenek węgla lub kąpiele i okłady borowinowe.

Jeseníky i Jáchymov – światowi rekordziści
W otoczeniu dziewiczej przyrody północno-zachodnich Moraw zostało założone pierwsze na świecie uzdrowisko wodolecznicze – Jeseník. Przyjeżdżają tu pacjenci z zaburzeniami układu nerwowego i wegetatywnego, z chorobami układu oddechowego i krążenia.       W uzdrowisku Jáchymov, słynącym z wyjątkowych radioaktywnych źródeł termalnych, leżącym u podnóża Rudaw, leczy się choroby układu ruchu.

Luhačovice – wypoczynek wśród zieleni
Największe uzdrowisko morawskie Luhačovice specjalizuje się w leczeniu chorób dróg oddechowych i układu trawiennego. Z tutejszych źródeł co godzinę bije 15 tysięcy litrów wody mineralnej, która ze względu na wysoką zawartość składników mineralnych i dwutlenku węgla jest zaliczana do najbardziej skutecznych wód leczniczych w Europie. Leczeniu sprzyja także tutejszy klimat – miasto leży wśród zalesionych wzgórz na obszarze chronionego krajobrazu Białe  Karpaty. Luhačovice zawdzięczają słowackiemu architektowi Dušanowi Jurkovičowi wyjątkowy zespół budynków w stylu tzw. secesji ludowej, podziwianych przez kuracjuszy i miłośników architektury.

Warto chociaż wspomnieć także o innych miejscowościach uzdrowiskowych, na przykład o Karlovej Studánce, z najczystszym klimatem w środkowej Europie, Uzdrowisku Dolní Lipová, specjalizującym się w leczeniu chorób skóry, Darkov, w którym przebywają m.in. pacjenci z oparzeniami i po przebytych operacjach, Třeboň, słynącym z kuracji borowinowych, Poděbrady, uzdrowisku polecanym osobom z chorobami serca,  Uzdrowisku Kynžvart, specjalizującym się wyłącznie w leczeniu dzieci, czy o Anenskim Uzdrowisku Borowinowym w Bělohradzie, które może poszczycić się certyfikatem EUROPESPAMED przyznawanym przez Europejski Związek Uzdrowisk.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(113) "Czeskie uzdrowiska - Czechy, Teplice, Karlowe Wary, Mariańskie łaźnie, Franciszkańskie łaźnie, - veturo.pl " ["meta_desc"]=> string(57) "Poznaj najciekawsze czeskie uzdrowiska - poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(17) "-11.4257812484097" ["lng"]=> string(16) "-7.7022814459619" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "CZE" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Czeskie uzdrowiska - Czechy, Teplice, Karlowe Wary, Mariańskie łaźnie, Franciszkańskie łaźnie, - veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Poznaj najciekawsze czeskie uzdrowiska - poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places:

author: opr.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Czeskie uzdrowiska - Czechy, Teplice, Karlowe Wary, Mariańskie łaźnie, Franciszkańskie łaźnie, - veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Poznaj najciekawsze czeskie uzdrowiska - poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: Poznaj najciekawsze czeskie uzdrowiska - poleca veturo.pl