google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Trogir, cud Dalmacji

Trogir, będący od wieków znaczącym miastem portowym wybrzeża Morza Adriatyckiego, położony jest w środkowej Dalmacji. Jego historia sięga III wieku p.n.e., i wiąże się z założeniem osady w miejscu dzisiejszego Trogiru przez greckich kolonistów.

Trogir, cud DalmacjiTrogir, Chorwacja

fot. pixabay.com

Tak długa i bogata historia miały oczywiście ogromny wpływ na architekturę, wygląd i charakter miasta. Trogir przyciąga i oczarowuje turystów licznymi zabytkami, a do tego samo miasto, jak i jego najbliższe okolice posiadają rozbudowaną infrastrukturę turystyczną. 

Najbardziej znanym zabytkiem Trogiru jest katedra Św. Lovro (Wawrzyńca) pochodząca z XIII – XV, z bogatym skarbcem, w którym zgromadzono wyjątkowo cenne przedmioty sakralne i liturgiczne. Świątynię charakteryzuje i wyróżnia mieszanka różnych stylów architektonicznych. Ciekawym zabytkiem są także zachowane mury miejskie z bramą główną, a także mniejsza bazylika Św. Barbary, uznawana za najstarszy kościół w mieście. Uwagę przykuwa romańsko – gotycki ratusz, przypominający weneckie pałace. Warto zwrócić uwagę na kościół św. Jana Chrzciciela, który wybudowano w XIII wieku dla zakonu Benedyktynów. Jest tu również imponujący Pałac Stafileo pochodzący z końca XV wieku, a także renesansowy pałac rodziny Čipiko, najzamożniejszej wówczas trogirskiej familii, zbudowany w 1457 roku.

Trogir posiada niezwykły klimat i ma to „coś”, co powoduje, że ma się ochotę usiąść gdzieś z boku i po prostu siedzieć, odpoczywać i kontemplować. Jest to najwspanialsze miasto dalmatyńskiego regionu. Ze względu na bogatą bazę noclegową, ci których interesują tanie noclegi Dalmacja nie będą mieli problemu ze znalezieniem czegoś interesującego. Stare Miasto Trogiru położone na wyspie zostało w 1997 roku wpisane na listę światowego kulturalnego dziedzictwa UNESCO.

Trogir ma stałe połączenie z wyspą Ciovo poprzez most rozciągniętym nad Kanałem Trogirskim. Wyspa przyciąga pięknymi zatokami i licznymi starymi budowlami,a razem z Trogirem stanowią niezwykły zabytkowy kompleks.

Rejsy to wspaniała alternatywa dla tradycyjnego plażowania i ...

Jeśli chcemy doświadczyć pełni wrażeń związanych z wakacjami ...

Obłędny turkus wody Adriatyku, rozrzucone ponad 1000 wysp ...

Hvar należy do grupy wysp środkowej Dalmacji i ...

Vodice, położone w chorwackiej Dalmacji stanowią jeden z ...

https://veturo.pl/article/2618/chorwacja-dalmacja-trogir-atrakcje-ciekawe-miejsca-zwiedzanie/