Jerozolima, Izrael

Miasta w Izraelu

Izrael to nie tylko Jerozolima i Tel Aviv, ale też magiczne miejsca wprost ze Starego Testamentu, które warto odwiedzić podczas podróży do tego biblijnego kraju.

Jerozolima – zgodnie z prawem izraelskim jest stolicą państwa. Największe miasto Izraela, leżące w górach Judei pomiędzy Morzem Śródziemnym a Morzem Martwym. Przechowuje pamięć wielowiekowej historii. Jest sercem judaizmu i chrześcijaństwa, jak również ważnym punktem dla islamu. Spotykają się więc tutaj i łącza różne religie świata. Tereny miejskie rozpościerają się wokół Starego Miasta. Na zachodzie znajdziemy bogate i nowoczesne dzielnice żydowskie, a na wschodzie dzielnice arabskie. Dostrzec więc można połączenie kulturowe, religijne, jak również przenikanie się historii i nowoczesności. Do Starego Miasta, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO każdego roku przybywają pielgrzymi z różnych zakątków świata.

Tel Awiw – właściwie Tel Awiw-Jafa. Drugie pod względem wielkości miasto Izraela położone w Dystrykcie Tel Awiwu na równinie Szaron nad Morzem Śródziemnym. Miasto zostało założone w 1909 roku. Tereny, które zajmuje były peryferiami starożytnego portu morskiego Jaffa. Tel Awiw rozwinął się bardzo szybko i dzisiaj jego znaczenie kulturalne, handlowe, czy usługowe jest ogromne. Ciekawostką jest fakt, że stolicą uznawaną przez Izrael jest Jerozolima, ale dla ONZ leży ona w Tel Awiwie. Metropolia jest również ciekawa pod względem turystycznym. Mieszczące się tutaj Białe miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasto przyciąga także miłośników rozrywkowego miejskiego życia, którzy lubią spędzać czas w ekskluzywnych sklepach, restauracjach i kawiarniach. Podobno Tel Awiw nigdy nie zasypia!

Kfar Saba – niewielkie miasto powstałe na skutek ruchu osadniczego w Palestynie z przełomu XIX i XX wieku. Do głównych atrakcji turystycznych należy Grób Benjamina, czyli zespół grobowców z epoki otomańskiej, w których znajduje się grób syna Jakuba. Dzieje okolic prezentuje Muzeum Archeologiczne, a jeżeli komuś niestraszne zaglądanie do grobowców powinien odwiedzić stanowisko archeologiczne Sabiya.

Ramat Gan – miasto sąsiadujące z Tel Avivem, pełne drapaczy chmur i banków dzięki biznesowej funkcji jaką pełni w kraju. Znajduje się tam sławny na całym świecie Uniwersytet Bar-Ilan, znana giełda diamentów, interesujące Muzeum Diamentów Harry Oppenheimera oraz narodowy stadion piłki nożnej. Ciekawie prezentuje się Muzeum Sztuki Rosyjskiej Zetlinów, natomiast turyści z małymi dziećmi koniecznie powinni wybrać się do „park safari”, gdzie dzikie zwierzęta żyją na otwartej przestrzeni i można je podziwiać z wynajętego samochodu lub specjalnego autokaru wycieczkowego.

Aszkelon – jedno z najstarszych miast na świecie i największy port morski starożytnego Kanaan. Pierwsze ślady osadnictwa datują się na II tysiąclecie p.n.e., natomiast właśnie w tym miejscu wylądowali mieszkańcy Krety – Filistyni, wybierający się na podbój Egiptu. Wybudowany przez nich port został zburzony w 604 r. p.n.e. przez wojska Nabuchodonozora i chociaż osadę wskrzesił w kolejnych wiekach Herod Wielki, jej losy nie potoczyły się pomyślnie.  W historii miasta zapisali się także krzyżowcy, którzy co prawda wybudowali w tym miejscu twierdzę, ale za raz po nich zjawili się Arabowie, którzy pogrążyli miasto w ruinie na kilka kolejnych stuleci. W XVI w. odbudowano jednak arabskie al-Majdal, które dobrze funkcjonowało przez następne wieki. Turyści zaglądają tam głównie po to, by zwiedzić Park Narodowy Aszkelon ze stanowiskami archeologicznymi. Podróżniczą ciekawość pobudzają między innymi pozostałości łuków sprzed kilku tysięcy lat, szczątki kolumnad i świątyń, amfiteatr oraz ruiny bizantyjskiej bazyliki. Z kolei miłośników podwodnych odkryć przyciąga w to miejsce niezwykły park morski skrywający w swoich głębinach wraki starożytnych statków.

Ramla – nazwa historycznego miasta założonego w 716 r. przez arabskiego kalifa pochodzi od słowa oznaczającego „piasek”, kojarzącego się przed wiekami ze szczerym polem. Na skutek szybkiego rozwoju niewielka osada stała się stolicą Palestyny i pełniła tę funkcję aż do czasu średniowiecznych wypraw krzyżowych. Turyści zwiedzają najchętniej Wielki Meczet, który przez wieki uchodził za najpiękniejszą świątynię muzułmańską. Dla przepięknych widoków warto wspiąć się na imponujący minaret meczetu, a także zwiedzić zespół podziemnych cystern. Interesujące może okazać się zwiedzanie symbolu miasta, czyli Białej Wieży, w której jedną noc spędził Napoleon podziwiający widoki na okolicę. W sąsiedztwie konstrukcji znajdują się pozostałości meczetu z czasów założenia miasta oraz interesująca Cysterna św. Heleny – ciekawy zbiornik pochodzący z VII w., przy którym jednocześnie pojono kilkadziesiąt wielbłądów. Ciekawostką jest fakt, że Ramla zamieszkiwana jest przez rzadko spotykaną grupę etniczną Karaimów.

Lydda – niewielkie miasteczko z bogatą historią sięgającą roku 1300 p.n.e. i czasów podbojów przez Izraelitów starożytnej krainy Kanaanu. Nieco później, po zniszczeniu Świątyni Jerozolimskiej w 70 r. n.e. do osady przybyła fala uchodźców, z którymi podczas powstania żydowskiego, krwawo rozprawili się Rzymianie. Z Lyddą związany jest kult św. Jerzego, który został tam schwytany i zamęczony na śmierć, a jego postać kojarzy się do dzisiaj z chrześcijańskim męczeństwem i rycerską walecznością. Turyści, którzy bliżej chcą poznać tę legendę powinni zajrzeć do kościoła św. Jerzego z otoczonym wielką czcią sarkofagiem świętego. Interesujący jest także meczet El-Chodr oraz kamienny most Mameluków służący jako doskonały obiekt fotograficzny.

Riszon Le Syjon – osada założona przez żydowskich imigrantów w 1882 r., której dosłowna nazwa oznacza „Pierwsze w Syjonie”. Ciekawostką turystyczną i ważnym zabytkiem jest wykopana w tym czasie Wielka Studnia, uchodząca obecnie za narodową relikwię. Dawni mieszkańcy osady zaprojektowali między innymi flagę Izraela oraz ułożyli hymn narodowy. Na turystów czeka kilka interesujących atrakcji. Oprócz zwiedzenia Wielkiej Synagogi, zabytkowej wieży ciśnień i Muzeum Jad Lebanim mogą wybrać się do wielkiego kompleksu rozrywkowego Superland z wesołym miasteczkiem i zoo lub wziąć udział w Festiwalu Wina kontynuującym zakrapiane tradycje pierwszych osadników. Przy okazji można zwiedzić najlepsze winnice i winiarnie oraz spróbować wysokiej jakości win.

Rechowot – kolejne miasto założone przez imigrantów z Warszawy w 1890 r., będące jednocześnie jedną z najstarszych osad żydowskich. Powinni tam zajrzeć smakosze cytrusów, gdyż okolica słynie z produkcji najbardziej soczystych owoców w kraju. Po smakowitej uczcie warto zwiedzić Muzeum Chaima Weizmanna – współtwórcy państwa żydowskiego i pierwszego prezydenta Izraela, natomiast turyści z dziećmi zbyt szybko nie powinni opuszczać miasta, ponieważ czeka na nich interesujący i kształcący Park Naukowy Clore.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(45) "Izrael - ciekawe miasta w Izraelu - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(166) "Izrael to nie tylko Jerozolima i Tel Aviv, ale też magiczne miejsca wprost ze Starego Testamentu, które warto odwiedzić podczas podróży do tego biblijnego kraju." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(31.67138267792270056588677107356488704681396484375) ["lng"]=> float(34.6426391553385002453069319017231464385986328125) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "ISR" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Izrael - ciekawe miasta w Izraelu - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Izrael to nie tylko Jerozolima i Tel Aviv, ale też magiczne miejsca wprost ze Starego Testamentu, które warto odwiedzić podczas podróży do tego biblijnego kraju.

watermark:

interesting_places:

author: opr.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Izrael - ciekawe miasta w Izraelu - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Izrael to nie tylko Jerozolima i Tel Aviv, ale też magiczne miejsca wprost ze Starego Testamentu, które warto odwiedzić podczas podróży do tego biblijnego kraju.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: Izrael to nie tylko Jerozolima i Tel Aviv, ale też magiczne miejsca wprost ze Starego Testamentu, które warto odwiedzić podczas podróży do tego biblijnego kraju.