Kuchnia

Kuchnia Izraela

Wśród wielu atrakcji przyciągających turystów do Izraela jest także kuchnia – pyszna, kolorowa, ładnie podana i aromatyczna. Jedzenie jest proste, ale w pewien sposób odzwierciedla przynależność etniczną mieszkańców i niejednokrotnie potrafi zaskoczyć kulinarnych podróżników.

Jak widać w kuchni izraelskiej można zauważyć wpływy sąsiednich krajów arabskich, a także tureckie i daleko-azjatyckie, dlatego warto rozglądnąć się za przytulną restauracją zamiast wstępować do pierwszego lepszego lokalu z europejskimi fastfoodami.

Zasady koszerności obejmują także ryby, które przygotowane mają być wraz z płetwami, ogonem i ośćmi. Szczególnie przy plażach można kupić podawane w taki sposób sardynki czy nawet ryby słodkowodne: pstrągi i tilapie nilowe, czy popularne ryby św. Piotra.

Warto także pamiętać o szabacie, kiedy większość Żydów nie przyrządza żadnych potraw, a najbardziej znanym daniem przygotowywanym w piątek przed zachodem słońca jest czulen – gulasz z koszernego mięsa z fasolą i cebulą, podawany również z jajkiem na twardo lub knedlami.

W wolnej chwili warto zajść na targowisko, by nabyć świeże kiwi, mango, granaty, jabłka jawajskie czy papaje, natomiast w upalny dzień nic nie gasi lepiej pragnienia niż soczysty arbuz.

Również kawa przywędrowała z wielu zakątków. W ulicznych kawiarniach można chociażby podelektować się kawą z pianką po wiedeńsku, czarną i słodką po turecku, w najmocniejszej wersji botz lub orzeźwiającym, kremowym naparem świeżej kawy.

Z wyprawy do Izraela mniej zadowoleni będą smakosze alkoholi, gdyż rynek procentowych trunków nie jest zbyt imponujący, niemniej w upalne dni można napić się popularnego piwa Nesher, Goldstar lub Maccabee, natomiast po kolacji sięgnąć po butelkę wina białego lub czerwonego, pochodzącego z okolic Galilei, Karmel czy Riszun Litsijjun.

Powered by GetYourGuide

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(20) "Wycieczki do Izraela" ["meta_title"]=> string(92) "Kuchnia Izraela - Foodtravel, Izrael, Ciekawe miejsca, Atrakcje Izraela, Podróże,Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(60) "Izrael - ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne na veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(9) "opr. red." ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(29.581103634626298770626817713491618633270263671875) ["lng"]=> float(33.66210937031730310309285414405167102813720703125) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "ISR" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Wycieczki do Izraela

meta_title: Kuchnia Izraela - Foodtravel, Izrael, Ciekawe miejsca, Atrakcje Izraela, Podróże,Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Izrael - ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne na veturo.pl

watermark:

interesting_places:

author: opr. red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Kuchnia Izraela - Foodtravel, Izrael, Ciekawe miejsca, Atrakcje Izraela, Podróże,Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Izrael - ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne na veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr. red.

meta_desc: Izrael - ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne na veturo.pl