google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Wellington - atrakcje turystyczne

Wellington – stolica Nowej Zelandii, trzecie pod względem wielkości i liczby ludności miasto w tym państwie (po Auckland i Christchurch), najgęściej zaludniona stolica w Oceanii i najbardziej wysunięta na południe stolica na świecie.

Wellington - atrakcje turystyczneWellington, Nowa Zelandia

fot. pixabay.com

Znajduje się na terenie regionu Wellington, na Wyspie Północnej, w pobliżu geograficznego środka Nowej Zelandii. Ma rozbudowany system przedmieść, na który składa się ponad 60 dzielnic o ogólnej liczbie 192 800 mieszkańców. W dzielnicy Miramar znajduje się centrum przemysłu filmowego, miejsce produkcji hitu kinowego "Władca Pierścieni". W Wellington znajduje się filia największego uniwersytetu w Nowej Zelandii – Massey University.

Budowle Wellington są mieszanką wielu stylów w architekturze z XIX i XX wieku, np. drewniane fundamenty (zastosowane np. w domu rodzinnym Katherine Mansfield), nurty stylu Art Deco (Wellington Free Ambulance) oraz elementy postmodernizmu w dzielnicy biznesowej (CBD).

Najstarszy dom w Wellington to The Colonial Cottage Museum (usytuowany na Nairn Street). Najwyższy budynek to Majestic Centre (znajduje się na ulicy Willis Street), wznoszący się na wysokość 116 metrów. Drugi pod względem wysokości budynek w mieście to, zbudowany w stylu modernistycznym, BNZ Tower. Futuna Chapel został zbudowany jako pierwszy budynek w mieście łączący style architektoniczne różnych kultur świata i jest postrzegany jako jeden z najoryginalniejszych tworów naszego Globu.

Zatoka Milforda – zatoka na Wyspie Południowej w ...

Kiedyś uważano, że górskie szczyty to siedziby bogów. ...

Oblubienica stu kochanków, "Ląd tysiąca cudów i szczyt, ...

https://veturo.pl/article/2687/nowa-zelandia-stolica-wellington-atrakcje-ciekawe-miejsca/