Sarajewo, Bośnia i Hercegowina

Sarajewo – atrakcje turystyczne

Wędrówkę po Sarajewie można rozpocząć od miejsca zwanego Vjećna Vatra (Wieczny Ogień), gdzie zawsze pali się płomień. Jest ono poświęcone pamięci Boszniaków, Chorwatów, Serbów, a także przedstawicieli innych narodowości, którzy oddali życie w obronie miasta podczas II wojny światowej.

Tutaj rozpoczyna się ulica Ferhadije, która przechodząc w ulicę Sarači, ciągnie się aż do serca Baščaršiji – Sebilj. Ferhadije można uznać za swego rodzaju starówkę miasta; łączy ona dzielnicę muzułmańską z chrześcijańską, w której znajdują się pochodzące z okresu austro-węgierskiego neoklasycystyczne i neobarokowe kamienice, Ratusz, katedra prawosławna, a w centrum katedra katolicka. Mieści się tutaj wiele kawiarni, restauracji i sklepów. Idąc wzdłuż ulicy, dochodzimy do placu Markale, przy którym znajduje się Gradska tržnica (bazar). Jest to wielka hala targowa, która z zewnątrz przypomina raczej teatr niż miejsce, gdzie sprzedaje się mięso i nabiał. Ten okazały gmach został zbudowany w latach 1894–95 wg projektu Augusta Bunscha.

Od ulicy Ferhadije do wnętrza hali wchodzi się po schodach poprzez arkady. Warto zajrzeć do środka, aby spróbować tutejszych serów i wędlin. Szczególnie polecane są sery owcze oraz suhe meso (suche mięso), które jest bardzo smaczne i łatwo się przechowuje. Podczas oblężenia Sarajewa w latach  1992–95 na placu Markale i w jego okolicach miały miejsce aż trzy masakry ludności cywilnej: pierwsza w maju 1992 r. – jej ofiarami były osoby stojące w kolejce po chleb; do drugiej doszło w 1995 r. przed wejściem do Gradskiej tržnicy; trzecia, najbardziej tragiczna, wydarzyła się na bazarze warzywno-owocowym położonym przy ulicy Mule Mustafe Bašeskije – 5 lutego 1995 r. od granatu serbskiego zginęło tam ponad 60 osób, a 193 zostały ranne. Obecnie w miejscu tym znajduje się pamiątkowa oszklona tablica z nazwiskami ofiar.

Plac naprzeciwko Gradskiej tržnicy to Trg Oslobođenja (Plac Wyzwolenia), na którym stoi kilka popiersi najbardziej znanych pisarzy bośniackich, m.in. Ivo Andricia, Mešy Selimovicia, Maka Dizdara czy Isaka Samokovliji. Widać stąd sobór Matki Bożej – prawosławną katedrę i największy kościół tego obrządku w Sarajewie, zbudowany pod koniec rządów osmańskich w 1868 r. w stylu neobarokowym z elementami architektury serbsko-bizantyjskiej. Świątynia jest trójnawowa, posiada pięć kopuł i wieżę zbudowaną w 1872 r. wg projektu znanego macedońskiego architekta Andrija Damjanovicia. Na jej budowę datki ofiarowali mieszkańcy Sarajewa i Belgradu; budowa była także wspierana przez tureckiego sułtana Abdula Aziza, bośniackiego wezyra Šerifa Topala Osmana, serbskiego księcia Miloša Obrenovicia i rosyjską rodzinę carską. Wewnątrz znajduje się ogromny ikonostas namalowany przez Paja Jovanovicia. Po zniszczeniach z wojny 1992–95 sobór odnowiono w 1999 r. dzięki pomocy greckiego rządu. W pobliżu placu, przy ulicy Zelenih beretki, stoi Dom Armii (klub oficerski), zbudowany w 1881 r. wg projektu architekta Karla Paržika na terenie dawnego, niewielkiego cmentarza. Na przełomie XIX i XX w. było to centrum życia towarzyskiego, mieścił się tu także Teatr Narodowy. Obok Domu Armii znajduje się Umjetnička Galerija BiH – na stałej wystawie „Jeden wiek współczesnej sztuki BiH” pokazane są prace najlepszych artystów Bośni i Hercegowiny. Budynek powstał w 1912 r. wg projektu Josipa Vančasa.

W tym samym gmachu na parterze mieści się kawiarenka – miejsce spotkań osób ze świata sztuki i literatury. Niedaleko, przy ulicy Despićeva 2 (przecznica od Zelenih beretki), wznosi się Despića kuća (czyli dom Despicia, do lat 60. XX w. własność zamożnej prawosławnej rodziny kupieckiej Despić. Jest to jeden z niewielu zachowanych przykładów serbskiej rezydencji z czasów osmańskich, zbudowanej w XVII stuleciu. W 1880 r. obok domu powstała dobudówka, w której mieścił się pierwszy sarajewski teatr (jeden z członków rodziny Despić był aktorem). Obecnie Despića kuća stanowi jeden z oddziałów Muzeum Miasta Sarajewa. W 2001 r. zakończyła się renowacja budynku, przeprowadzona dzięki wsparciu szwedzkiej fundacji „Kulturarv utan gränser” („Dziedzictwo kultury bez granic”). Po drodze, w dalszej części ulicy Zelenih beretki, stoi Hotel Europa, zbudowany pierwotnie w 1882 r., przez wiele lat najlepszy hotel w Sarajewie, teraz odrestaurowany po zniszczeniach wojennych. Przy ulicy Sime Milutinovića, jednej z ulic odchodzących od Zelenih beretki w stronę rzeki, znajduje się Muzeum Literatury i Teatru. Założone w 1961 r., zajmuje XIX-wieczny dom należący również do rodziny Despić. Ulica Štrosmajerova (pierwsza nowoczesna ulica Sarajewa zaprojektowana przez dwóch głównych architektów Karla Paržika i Josipa Vančasa) prowadzi do katedry pw. Najświętszego Serca Jezusa, stojącej przy placu fra Grge Martića. Została ona zbudowana

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(116) "Sarajewo - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, zwiedzanie, co warto zobaczyć - Bośnia i Hercegowina - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(128) "Wędrówkę po Sarajewie można rozpocząć od miejsca zwanego Vjećna Vatra (Wieczny Ogień), gdzie zawsze pali się płomień." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(43.8359140075832982574866036884486675262451171875) ["lng"]=> float(18.340301511120198796334079816006124019622802734375) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "BIH" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Sarajewo - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, zwiedzanie, co warto zobaczyć - Bośnia i Hercegowina - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Wędrówkę po Sarajewie można rozpocząć od miejsca zwanego Vjećna Vatra (Wieczny Ogień), gdzie zawsze pali się płomień.

watermark:

interesting_places:

author: opr.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Sarajewo - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, zwiedzanie, co warto zobaczyć - Bośnia i Hercegowina - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Wędrówkę po Sarajewie można rozpocząć od miejsca zwanego Vjećna Vatra (Wieczny Ogień), gdzie zawsze pali się płomień.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: Wędrówkę po Sarajewie można rozpocząć od miejsca zwanego Vjećna Vatra (Wieczny Ogień), gdzie zawsze pali się płomień.