google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Połonina Wetlińska

Piękna, niedługa trasa na najpopularniejszą z połonin. Wspaniała górska sceneria, dalekie panoramy. Jest to jedna z najchętniej podejmowanych wycieczek w Bieszczadach – w sezonie letnim na połoninie bywa naprawdę tłoczno.

Połonina WetlińskaPołonina Wetlińska

fot. Paweł Marynowski

Początek trasy na przystanku autobusowym (dla większości autobusów – końcowym), w pobliżu kościoła i sklepu. Wędrujemy początkowo bez znaków, szosą w kierunku Cisnej. Przechodzimy mostem nad Wetlinką (po prawej stronie widać ładne odsłonięcia warstw łupków, w których wyrzeźbione jest całe obniżenie Wetliny), mijamy pocztę, całoroczne schronisko młodzieżowe, po chwili dochodzimy do kempingu i Domu Wycieczkowego PTTK z charakterystycznymi domkami. Nieco dalej napotykamy znaki żółte. Skręcamy za nimi w prawo i zaczynamy łagodnie podchodzić – wędrujemy łąkami z widokiem na śmiałe Hnatowe Berdo (po prawej). Wkrótce docieramy do lasu i olchowymi oraz leszczynowymi zagajnikami kierujemy się pod górę. Lasy te porastają tereny, które dawniej były polami ornymi, a po powojennych wysiedleniach miejscowej ludności zaczęły samoistnie zarastać. Dochodzimy do tablicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego, która stoi na granicy dawnych pól i lasu. Tu zaczyna się bardziej strome podejście. Szlak
prowadzi początkowo niezbyt ładnym lasem, kamienistą ścieżką, dopiero wyżej zaczyna się ładna buczyna. Mozolnie pokonujemy wysokość. Wkrótce dochodzimy do poprzecznie biegnącej grzędy skalnej – budują ją gruboławicowe, twarde piaskowce otryckie. Z grzędy schodzimy nieco karkołomnie, małym skalnym „żlebikiem”, po czym osiągamy płaskie siodełko.

Teraz zaczynamy ponownie podchodzić i wkrótce osiągamy krawędź lasu – przed nami wznosi się po lewej stronie piękny szczyt Smereka. Jeszcze tylko kilkadziesiąt metrów podejścia i stajemy na grzbiecie, w szerokim obniżeniu Przełęczy Orłowicza (1075 m n.p.m.). Znajduje się tu ważny węzeł szlaków: czerwony prowadzi na szczyt Smereka i dalej do wsi Smerek (ok. 2 godz. 30 min), żółty biegnie na północ do Suchych Rzek i Zatwarnicy (ok. 2 godz. 30 min), zaczyna się tu też czarny szlak do Jaworca (ok. 3 godz.). Przełęcz nazwano imieniem Mieczysława Orłowicza – jednego z pionierów turystyki górskiej w Polsce, autora licznych przewodników po naszych górach (i nie tylko po górach).

Travelbook to Twój niezastąpiony towarzysz podróży. Wskaże najważniejsze atrakcje, podpowie, czego szukać poza głównymi szlakami, i wprowadzi w świat miejscowych obyczajów. Znajdziesz w nim opisy najciekawszych regionów i miast, a sprawdzone informacje praktyczne ułatwią zaplanowanie podróży. Przewodnik uzupełniają czytelne mapy, starannie dobrane zdjęcia i liczne ramki z ciekawostkami. Wszystko to w połączeniu z poręcznym formatem i atrakcyjną szatą grafi czną sprawia, że Travelbook to najlepszy wybór dla ciekawych świata.

Każdy z nas kiedyś marzył o znalezieniu się ...

Na terenie Gminy Lutowiska funkcjonuje ponad 60 ośrodków ...

Ogród-kolekcja arcydzieł stworzonych przez przyrodę. Nieopodal Przemyśla, niemalże ...

Tereny obecnego Arłamowa dopiero od niedawna można znaleźć ...

Im wyżej, tym mniej śladów cywilizacji. Ta zastygła ...

Turystyka rodzinna jestwartością samą w sobie i jako ...

nocleg

gastronomia

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/2744/bieszczady-polonina-wetlinska-szlaki-atrakcje-ciekawe-miejsca/